Преспански договор важен економски, вели амбасадорот на САД во Грција

Американскиот амбасадор во Атина, Џефри Пјат, во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ го истакна економско значење на Преспански договор за Грција и за нејзините соседи на север. „Грција е посакуван партнер за САД во нашиот ангажман со земјите од Западен Балкан. Вие имате огромно влијание, веќе имате оставено многу голем економски печат, со капацитет тој печат да се зголеми уште повеќе. Токму поради тоа Преспански договор е толку важен. Бидејќи ја отвора таа непосредна северна врска. Бев импресиониран во Солун, каде што се сретнав со многу силен консензус меѓу бизнисмените, [дури] иако не им се допадна договорот од Преспа, тие се согласија дека, ако се имплементира, тој ќе создаде значителни нови економски можности. Ова не е само прашање на Скопје, туку е поврзан и со историскиот однос што Грција го има со сите земји од Западен Балкан, фактот што Грција силно го дели американскиот став дека сите овие земји треба да бидат способни да продолжат да се движат кон членство во ЕУ и во НАТО доколку нивниот народ ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Австрија е фустрирана поради граничните спорови меѓу некои членки на ЕУ, како оној меѓу Хрватска и Словенија, по затоа смета дека земјите од Западниот Балкан своите проблеми со границите треба да решат пред зечленувањето во Унијата, изјави денеска раководителот на Одделот за проширување на ЕУ при австриското Министерство за надворешни работи, Клаус Волфер. Говорејќи на конференција посветена на австриското претседавање со ЕУ во Сараево, Волфер нагласи дека токму поради граничниот спор во Унијата постоеле резерви и кон приемот на Кипар, а проблемот со границите е дополнително актуелизиран и поради спорот меѓу Словенија и Хрватска околку разграничувањето во Пиранскиот Залив. - Претседавањето на Австрија со ЕУ претставува можност за нејзините претставници да им порачаат на политичарите од (балканскиот) регион дека меѓу поважните цели е и решавањето на граничните прашања, бидејќи тие локални прашања треба да бидат решени пред приемот во ЕУ, додаде Волфер. Според него, текот на европските интеграции на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претставниците на земјите од Западен Балкан на панелот на Бледскиот стратешки форум се согласија дека историскиот договор меѓу Атина и Скопје дава нов поттик на тие земји на патот кон евроатланските интеграции. Дискусијата под наслов „Западен Балкан: изгубени години или нова надеж?” се одржа на вториот, последен ден од Бледскиот стратешки форум, на кој присуствуваа повеќе од илјада гости од шеесет земји. – Веруваме дека во 2018 година дојде до значителен напредок во регионот. Не смееме да го увеличуваме, но ни да го потценуваме, изјави црногорскиот министер за надворешни работи Срѓан Дармановиќ. – Договорот за името на Македонија, кој го постигнаа Атина и Скопје и на тој начин на земјата и го отворија досега блокираниот пат кон Европската унија и НАТО е историски настан, оцени црногорскиот министер. – Двете влади покажаа политичка храброст и визија со решавањето на долготрајното прашање, што беше товар за сите во регионот, а не само ним, рече Дармановиќ. Тој истакна дека секоја земја која ќе се приклучи на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прелиминарните резултати на студијата за кибернетичката безбедност во регионот покажуваат слабости. Ова денеска во Блед го искажа генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка (РСС) Горан Свилановиќ, претставувајќи ги првичните наоди од студијата која треба да биде готова во септември а која на нарача РСС. Зборувајќи на панелите посветени на безбедноста и на владеењето на правото на 13-тиот по ред Стратешки форум на Блед, Словенија, Свилановиќ подвлече дека повеќето агенции задолжени за оваа област пријавиле дека се ограничени со недостиг од финансиски средства, кадровски и технолошки ресурси, додека главна причина за загриженост во сите земји – одливот на мозоци, го пријавиле сите земји од Западен Балкан кои известиле за високи стапки на миграции на информатичките експерти, кои заминуваат главно во земјите од ЕУ. „Кибернетичкиот простор е окосница на дигиталното општесто и економскиот раст, но инцидентите во подрачјето на кибернетичката сигурност можат да предизвикаат прекин на давање на ...
| | веќе видена | слични

Дискусијата под наслов „Западен Балкан: изгубени години или нова надеж?" се одржа на вториот, последен ден од Бледскиот стратешки форум, на кој присуствуваа повеќе од илјада гости од шеесет земји. - Веруваме дека во 2018 година дојде до значителен напредок во регионот. Не смееме да го увеличуваме, но ни да го потценуваме, изјави црногорскиот министер за надворешни работи Срѓан Дармановиќ. - Договорот за името на Македонија, кој го постигнаа Атина и Скопје и на тој начин на земјата и го отворија досега блокираниот пат кон Европската унија и НАТО е историски настан, оцени црногорскиот министер. - Двете влади покажаа политичка храброст и визија со решавањето на долготрајното прашање, што беше товар за сите во регионот, а не само ним, рече Дармановиќ. Тој истакна дека секоја земја која ќе се приклучи на евроатлантските интеграции ја зајакнува благосостојбата и безбедноста на Западен Балкан, но предупреди дека ЕУ треба посилно да ги охрабрува тие земји да работат на својот пат кон членство. - Во земјите од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Соработката со ЕУ, инструментите за помош што Унијата ги нуди во фазата на пристапните преговори, како и начинот на кој што се води целиот процес на пристапување во рамки на македонското општество, се темите за кои денеска во Блед говореше министерот за одбрана Оливер Спасовски на панелот посветен на „Безбедноста и владеењето на правото преку обновена ЕУ перспектива“. Како што соопшти МВР, министерот Спасовски на 13-тиот по ред “Бледски стратешки Форум 2018“ презентирал дел од низата активности што македонското МВР ги започна и ги реализира во овој период, притоа нотирајќи три клучни приоритети - реформата на системот на следење на комуникациите, зајакнување на капацитетите за борбата против организираниот и сериозен криминал, како и зајакнување на капацитетите во борбата против нелегалната миграција. Спасовски го истакнал и настојувањето на Владата на Република Македонија за реформскиот процес да почива врз целосна општествена инклузија буквално на сите општествени чинители, независно од која сфера доаѓаат. ...
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи , Оливер Спасовски учествува на 13-тиот по ред "Бледски стратешки Форум 2018".Соработката со ЕУ, инструментите за помош што Унијата ги нуди во фазата на пристапните преговори, како и начинот на кој што се води целиот процес на пристапување во рамки на македонското општество, се темите за кои денеска во Блед говореше министерот за одбрана Оливер Спасовски на панелот посветен на „Безбедноста и владеењето на правото преку обновена ЕУ перспектива".Како што соопшти МВР, министерот Спасовски на 13-тиот по ред "Бледски стратешки Форум 2018" презентирал дел од низата активности што македонското МВР ги започна и ги реализира во овој период, притоа нотирајќи три клучни приоритети - реформата на системот на следење на комуникациите, зајакнување на капацитетите за борбата против организираниот и сериозен криминал, како и зајакнување на капацитетите во борбата против нелегалната миграција.Спасовски го истакнал и настојувањето на Владата на Република Македонија за реформскиот процес да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски денеска учествува на традиционалниот 13. „Бледски стратешки форум 2018”, каде имаше повеќе средби на маргините со цел унапредување и создавање нови партнерства и пријателства. На средбата со МНР на Малта, Кармело Абела, се разговарало за интензивирање на односите помеѓу двете држави на неколку полиња и била добиена поддршка од Малта за успешност на претстојниот рефрендум, како и желба да ја видат Република Македонија како рамноправна членка на ЕУ и 30-та земја-членка на НАТО. - Беше реализиран состанок и со Томас Осовски, специјален претставник на германското министерство за надворешни работи за изготвување на повеќегодишната финансиска рамка на Европската унија. Од негова страна беше упатено уверување дека Германија стои цврсто позади напредокот на Република Македонија и даваат силен поттик во пресрет на референдумот, поттик за Договорот со Грција и Бугарија и гаранции за влез на Македонија во ЕУ и НАТО, се вели во денешното соопштение од МНР. ...
| | веќе видена | слични

„Како резултат на систематското уништување на правниот и институционален поредок кој во изминатата деценија се случуваше во Република Македонија, денес после една година од промената на власта се случуваат два паралелни процеси. Едниот е процес на заздравување или враќање на начелата на одговорно, законито и чесно работење и функционирање на правната држава, а вториот процес е процесот на реформи кои мораме да ги спроведеме на нашиот пат кон ЕУ и НАТО“, рече, меѓу другото, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, денес во Блед, во рамки на 13-тиот по ред „Бледски стратешки Форум 2018“ организиран од страна на Владата на Република Словенија во соработка со Европскиот фонд за Балканот, на кој учествуваат еминентни претставници на политичкиот, стопанскиот и културниот живот од регионот, од Европа и од светот. Говорејќи во рамки на панелот посветен на „Безбедноста и владеењето на правото преку обновена ЕУ перспектива“, министерот Спасовски презентираше дел од низата активности што македонското МВР ги ...
| | веќе видена | слични

Како резулат на систематското уништување на правниот и институционален поредок кој во минатото се случуваше во мојата земја, денес после една година од промената на власта се случуваат два парарелни процеси. Едниот е процес на опоравување или враќање на начелата на одговорно и чесно работење и функционирање на правната држава и вториот процес е процесот на реформи кои мораме да ги спроведеме на нашиот пат кон ЕУ. Процесот на реформи го води Владата, а секако секое министерство го менаџира во својата надлежност. Оваа Влада настојува во реформскиот процес да не бидеме сами, односно тој процес не смее да биде приоритет единствено на Владата. Токму затоа ги поттикнуваме и повикуваме сите активни општествени чинители да се приклучат. Граѓанските организации преку своите форми на дејствување обезбедуваат исклучително значаен инпут за реформите. Владата не сака да има монопол и со тоа да создаде впечаток на екслузувитет, туку секоја реформа настојуваме да биде моделирана и спроведена со широк консензус од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

По средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон во Париз, српскиот претседател Александар Вучиќ одговарајќи на новинарски прашања рече дека очекува ...
сите 468 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

Во главниот град на Боливија, Сукре, избија судири откако опозициската лидерка во Сенатот, Жанин Анес, се прогласи за привремена претседателка на земјата, по ...
сите 220 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Преспански договор важен економски, вели амбасадорот на САД во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: