„Катимерини“: Скопското прашање носи избори во мај 2019 во Грција

Три можни сценарија се предвидени за периодот меѓу октомври и декември 2018, во зависност од исходот и резултатот од референдумот согласно временскиот период предвиден во Договорот од Преспа, објавува грчкиот весник „Катимерини“. Според првото сценарио, исходот од референдумот во Македонија е позитивен и веднаш започнува процесот на уставна ревизија. Според второто, исходот повторно е позитивен, но опозицијата останува со непроменет негативен став и се распишуваат предвремени избори. - Во овој случај процесот за ревизија на Уставот ќе се финализира на крајот на јануари-почетокот на февруари 2019, пишува “Катимерини”. Третото сценарио, според весникот е негативен исход од референдумот, „Договорот од Преспа не важи и се се враќа на почетна точка“. Во шематскиот приказ посветен на временскиот период согласно договорот, „Катимерини“ ги споменува февруари и март како можни термини кога би било гласањето во грчкиот парламент. Мај е месецот кога во Грција ќе се оджат тројни избори (локални, регионални и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Поради коментар на новинар на грчката државна телевизија ЕРТ, кој лидерот опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис го нарече „теоретичар на фашизмот“, партија најави бојкот на телевизијате и нејзини членови и пратеници нема да учествуваат во информативните емисии. Од Националниот совет за радио и телевизија на Грција, пак, одлучија да започнат мониторинг на сите информативни и дебатни емисии на приватните радија и телевизии, како и на оние од јавниот сервис до крајот на месецов. Како што јави дописничката на МИА од Атина, во понеделникот во информативна емисија на ЕРТ, еден од новинарите коментирајќи ги ставовите на Мицотакис за време на Меѓународниот саем во Солун истакна дека му звучел како „теоретичар на фашизмот од времето на Мусолини“. – За време на говорот во саботата, тоа беа моменти кога мислев дека го слушав теоретичарот на фашизмот Серџо Панучо, кој воведуваше елементи на национализам во Италија за времето на Мусолини, рече меѓу другото новинарот Сотирис Капсохас, коментирајќи го говорот ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Во овој момент најверојатно сценарио е дека референдумот ќе помине, така се чини, но не сум жител на ПЈРМ за да знам, вели поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани во интервју за грчкото радио „Њуз247“. Бакојани истакна дека „Договорот од Преспа веќе произведува резултати“, а коментирајќи ги последните изјави на Панос Каменос, рече дека „сериозноста и Каменос се два збора кои тешко одат заедно“. – Каменос не ја искористи единствената шанса што му беше дадена кога Нова демократија достави предлог за гласање недоверба на владата за скопското прашање, кога во парламентот детално беше анализиран резултатот на потписот што ќе го стави Коѕијас за време на процесот во Преспа. Тоа го кажавме јасно и гласно. Реалноста е дека господинот Каменос се скри зад неговата позната реторика, ја одбрани владата и му го даде пенкалото на господинот Коѕијас за да го потпише Договорот од Преспа. А договорот од Преспа веќе произведува правни резултати, не постои сомнеж за тоа, рече Бакојани.
| | веќе видена | слични
5 копии

Новата заменичка министерка за цивилна заштита на Грција, Катерина Папакоста не откри дали ќе гласа „за“ или „против“ договорот од Преспа, велејќи „ќе го видите тоа кога ќе дојде време“. Во интервју за грчката телевизија „Скај“, Папакоста, која до лани беше член и пратеник на Нова демократија, а подоцна ја формираше партијата НЕО и по неодамнешната реконструкција влезе во коалиционата грчка Влада, одби директно да коментира дали договорот е добар или лош со објаснување дека „тоа ќе го видиме на крај“. - Ние ќе го оцениме договорот, а како водечки критериум го имаме националниот интерес . Во овој момент проучуваме со многу големо внимание едно прашање и ве поттикнувам и вие да дебатирате околу тоа, постои промена на границите на Балканот. Треба и тоа да го видиме и тоа во период на мир. Загрижена сум дека можеби нема да успееме да станеме силна регионална сила, што е нашата цел во регионот. Треба да постои европска перспектива во регионот и ќе видиме, дали ова го дава договорот, рече Папакоста и додаде дека ...
| | веќе видена | слични

Пратеници од Независни Грци ќе го убедуваат лидерот Панос Каменос дека Договорот од Преспа е корисен. Танасис Папахристопулос и Костас Зурарис во одделни интервјуа за грчките медиуми открија дека не се на иста линија со нивниот претседател, кој не го прифаќа решението меѓу Македонија и Грција и најави дека „ќе направи сѐ, договорот да не дојде во грчкиот парламент“. Папахристопулос смета дека договорот задоцнил, а Зурарис иако е против, смета дека Независни Грци нема да биде потребно да ја турнат владата, бидејќи за ратификација ќе има доволен број пратеници од другите партии. Независни Грци има седум пратеници во грчкиот парламент, а коментарите во грчките медиум се дека партијата коалиционен партнер во владата е поделена во два табори. „Претендираме да ги убедиме и Панос Каменос и неговите пратеници за корисноста на Договорот од Преспа и верувам деке ќе го постигнеме тоа, а грчкиот Парламент ќе го ратификува овој договор“- вели министерот за дигитална политика на Грција, Никос Папас во интервју за ...
| | веќе видена | слични

  Веќе неколку месеци во тамошната јавност се шират гласени дека сите 7 пратеници на оваа партија не го делат мислењето на претседателот Каменос во однос на неговиот став за договорот меѓу Македонија и Грција и најавите дека ќе стореле се тој да не помине во грчкиот законодавен дом. Танасис Папахристопулос и Костас Зурарис се првите двајца пратеници кои ги потврдија сомнежите и во две одделни изјави потврдија дека не се согласуваат со лидерот на партијата во однос на Преспанскиот договор. Двајцата се на став дека со договорот доцнел, со него повеќе ќе добие македонската страна, но поради подобрите економски врски кои ќе се развијат во блиска иднина ќе добиела и Грција. Откако Македонија и Грција го потпишаа договорот, Каменос излезе со различни предлози. Прво бараше ратификација со зголемено парламентарно мнозинство, односно гласање со минимум 180, наместо 151 пратеник, потоа велеше дека за Договорот од Преспа треба да решат граѓаните, на избори или на референдум. Оваа недела тој и се закани дека ако ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со различни позиции од оние на Панос Каменос, излегоа двајца пратеници од Независни Грци во однос на договорот од Преспа. Танасис Папахристопулос и Костас Зурарис во одделни интервјуа за грчките медиуми открија дека не се на иста линија со нивниот претседател, кој не го прифаќа решението меѓу Македонија и Грција и најави дека „ќе направи сѐ, договорот да не дојде во грчкиот парламент“, јави дописничката на МИА од Атина. Папахристопулос смета дека договорот задоцнил, а Зурарис иако е против, смета дека Независни Грци нема да биде потребно да ја турнат владата, бидејќи за ратификација ќе има доволен број пратеници од другите партии. - Имам различна позиција, тоа директно го имам кажано. Верувам дека овој договор требаше да се случи пред повеќе години, лошо е што доцни. Ова е моето мислење, но тоа не значи дека јас сум во право, а другите грешат. Го почитувам спротивното мислење, но не го делам, рече портпаролот на пратеничката група на Независни Грци, Танасис Папахристопулос за грчкото радио „Реал фм“. Во ...
| | веќе видена | слични

 Танасис Папахристопулос и Костас Зурарис во одделни интервјуа за грчките медиуми открија дека не се на иста линија со нивниот претседател, кој не го прифаќа решението меѓу Македонија и Грција и најави дека „ќе направи сѐ, договорот да не дојде во грчкиот парламент“, јави дописничката на МИА од Атина. Папахристопулос смета дека договорот задоцнил, а Зурарис иако е против, смета дека Независни Грци нема да биде потребно да ја турнат владата, бидејќи за ратификација ќе има доволен број пратеници од другите партии. - Имам различна позиција, тоа директно го имам кажано. Верувам дека овој договор требаше да се случи пред повеќе години, лошо е што доцни. Ова е моето мислење, но тоа не значи дека јас сум во право, а другите грешат. Го почитувам спротивното мислење, но не го делам, рече портпаролот на пратеничката група на Независни Грци, Танасис Папахристопулос за грчкото радио „Реал фм“. Во озкава за радиото „Фокус фм“, пак, објасни дека прашањето треба да се реши, бидејќи тоа е добро за земјата. - Мојот став е ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Очекуваме позитивен резултат од референдумот и му посакуваме успех на Заев, порача портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос на денешниот редовен брифинг со новинарите, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина, во однос на тоа што Грција очекува од референдумот кај нас. Очекуваме и се надеваме на позитивен резултат, бидејќи сметаме дека ова ќе биде првиот и одлучувачки чекор за Договорот од Преспа да стапи на сила. Му посакуваме успех на господинот Заев и го очекуваме резултатот – рече портпаролот на грчката Влада. На денешниот редовен брифинг со новинарите, Ѕанакопулос уште еднаш порача дека и покрај ставовите и позициите на коалицискиот партнер во Владата, Панос Каменос, договорот од Преспа ќе дојде во грчкиот Парламент и ќе биде изгласан.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претендираме да ги убедиме и Панос Каменос и неговите пратеници за корисноста на Договорт од Преспа и верувам деке ќе го постигнеме тоа, а грчкиот Парламент ќе го ратификува овој договор, вели министерот за дигитална политика на Грција, Никос Папас во интервју за грчкото радио „Њуз 247“. Коментирајќи ги ставовите на коалицискиот партнер во грчката Влада, Папас вели дека во изминатите години „соработката со Каменос се покажала пофункционална од тоа што многумина мислеле“ и изразува увереност дека Договорот од Преспа ќе добие мнозинство во грчкиот Парламент. - Прво, сметам дека во овој момент постои мнозинство во грчкиот Парламент за Договорот и второ дека можат да се создадат предуслови и Панос Каменос да се убеди и непрекинато да продолжи текот (на владата) кон закрепнување на земјата. Овие предуслови се политичка и владина стабилност до крајот на нашиот предвиден мандат, нешто што мислам дека ќе се постигне и мислам дека можеме и Панос Каменос да го убедиме. Како што ќе течат работите, затоа што имаме еден ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 462 | | | веќе видена

Денес караванот „Обнова на Македонија“ се наоѓа во Дебар на отворени и директни средби и разговори со граѓаните на Дебар и жителите на околните села. Токму ...
сите 203 | | | веќе видена

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да ...
сите 135 | | | веќе видена

По состанокот на лидерите на земјите – членки на НАТО во Лондон, може со гордост, со крената глава, да кажеме успеавме! Горди сме на успехот на државата и ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ? И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата. Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Катимерини“: Скопското прашање носи избори во мај 2019 во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: