Сорос смисли одмазда за Путин за Крим

Сорос смисли одмазда за Путин за Крим Соединетите Американски Држави располагаат со резерви нафта двојно поголеми од потребните количини, па Џорџ Сорос пределага САД овој вишок да го продадат веднаш за да го казнат Владимир Путин. Агенцијата „Блумберг“ пишува дека додека американските и европски сојузници бараат начини да му одговорат на Путин за преземањето на Крим, Америка со продажба на резервите нафта би можела да ја спушти цената на овој енергенс на дури 12 долари по барел. Експертот за енергетика Филип Верлегер оцену дека цената би паднала на тоа ниво ако САД продаваат половина милион барели дневно од своите стратешки резерви.Таквото поевтинување на нафтата би можело да значи загуба на околу 40 милијарди долари за Русија, кога станува збор за профитот од продажба на нафта и гас. Сорос идејата за продажба на стратешките резерви ја изложи на една панел дискусија во Берлин минатата недела, оценувајќи дека најстрогата казна за Путин заради присоединувањето на Крим е „во рацете на САД“- бидејќи Америка ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сорос смисли одмазда за Путин за Крим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: