Срдечна средба: Заев се сретна со Џорџ Сорос (ФОТО)

Премиерот Зоран Заев денеска во Давос се сретна со милјардерот Џорџ Сорос. „Концептот отворено општество еднакво за сите и понатаму останува столб врз кој се гради новиот лик на Република Македонија, заедно со демократските реформи за членство во ЕУ и НАТО и со економските мерки кои ги презема Владата, нагласивме на денешната средба со филантропот и финансиер Џорџ Сорос, основач на Open Society Foundations и со Александар Сорос, заменик претседавач со глобалниот одбор на ФОО. Влада на Република Македонија и Џорџ Сорос остануваат и понатаму отворени за соработка на планот на развојот на демократските капацитети на општеството, како и на можностите за нови бизниси и директни инвестиции“-нашиша Заев на Фејсбук.
| | веќе видена | слични
2 копии

Милијардерот и финансиер Џорџ Сорос на Светскиот економски форум во Давос истакна дека деновите на социјалната мрежа, како и на повеќе американски технолошки компании кои се гиганти во интернет сферата им се одбројани. Според Сорос главната причина за ваквата храбра прогноза е што технолошките гиганти прават се поголеми напори да создадат сопствен монопол на интернетот, а исто така преземаат многу чекори за да го формираат начинот на кој луѓето се однесуваат и размислуваат со оглед на се поголемата зависност од социјалните мрежи кои го пореметуваат вообичаеното функционирање во општеството. „Сопствениците на платформите се сметаат себеси за господари на универзумот, но всушност тие се робови на одржување на нивната доминантна позиција. Прашање е на време пред глобалната доминација на американските ИТ компании биде скршена. Давос е добро место за да се најави дека им се ближи крајот. Регулацијата и оданочувањето ќе биде нивен предизвик, а Европската комисија за конкурентност ќе биде нивни непријател” истакна ...
| | веќе видена | слични

Џорџ Сорос ги обвинува Google и Facebook дека имаат штетно влијание за слободата на човекот... Социјалните мрежи имаат многу позитивни ефекти врз модерниот начин на рекламирање, кој стана поевтин и поефикасен, но и во приватниот живот на обичниот човек комуникацијата е значително олеснета. Можеме да гледаме слики и видеа и активно да се допишуваме со нашите најблиски на големи далечини. Меѓутоа, Џорџ Сорос вели дека Facebook и Google добија премногу моќ и тоа е многу штетно за човештвото. Тој објаснува дека „го загрозуваат поимот за слободата на говорот и мислењето, манипулирајќи и насочувајќи ги корисниците кон комерцијални цели, зад што стои само нивната корист“.
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер вчера во Давос се сретнал со филантропот и финансиер Џорџ Сорос, основач на Фондацијата отворено општество,. На средбата бил присутен и Александар Сорос, заменик- претседавач со глобалниот одбор на Отворено општество На средбата било истакнато дека Република Македонија ги споделува и промовира вредностите на демократијата, заштитата на човековите права, владеењето на правото и отвореното општество, како вредности за кои се застапува и Фондот отворено општество, соопшти владината прес-служба. . Концептот отворено општество еднакво за сите и понатаму останува столб врз кој се гради новиот лик на Република Македонија, заедно со демократските реформи за членство во ЕУ и НАТО и со економските мерки кои ги презема Владата, било нагласено на средбата со Џорџ Сорос, пренесува „Либертас“. Владата на Република Македонија и Џорџ Сорос остануваат и понатаму отворени за соработка на планот на развојот на демократските капацитети на општеството, како и на можностите за нови бизниси и директни ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во рамките на учеството на Светскиот економски форум во Давос премиерот Зоран Заев се сретна со филантропот и финансиер Џорџ Сорос, основач на Фондацијата „Отворено општество“ (ФОО), и со Александар Сорос, заменик-претседавач со глобалниот одбор на ФОО. Како што соопшти Владата, на средбата било истакнато дека Република Македонија ги споделува и промовира вредностите на демократијата, заштитата на човековите права, владеењето на правото и отвореното општество како вредности за кои се застапува и ФОО. Концептот отворено општество еднакво за сите и понатаму останува столб врз кој се гради новиот лик на Република Македонија, заедно со демократските реформи за членство во ЕУ и НАТО и со економските мерки што ги презема Владата, било нагласено на средбата со Џорџ Сорос. Владата на Република Македонија и Џорџ Сорос остануваат и понатаму отворени за соработка на планот на развојот на демократските капацитети на општеството, како и на можностите за нови бизниси и директни инвестиции, се додава во соопштението.
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на интензивната агенда од учеството на Светскиот економски форум во Давос, денеска се сретна со филантропот и финансиер Џорџ Сорос, основач на Фондацијата отворено општество (ФОО) и со Александар Сорос, заменик- претседавач со глобалниот одбор на ФОО. Владината прес-служба соопшти дека на средбата било истакнато дека Република Македонија ги споделува и промовира вредностите на демократијата, заштитата на човековите права, владеењето на правото и отвореното општество, како вредности за кои се застапува и ФОО. Концептот отворено општество еднакво за сите и понатаму останува столб врз кој се гради новиот лик на Република Македонија, заедно со демократските реформи за членство во ЕУ и НАТО и со економските мерки кои ги презема Владата, било нагласено на средбата со Џорџ Сорос. Владата на Република Македонија и Џорџ Сорос остануваат и понатаму отворени за соработка на планот на развојот на демократските капацитети на општеството, како и на ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на учеството на Светскиот економски форум во Давос, премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со контроверзниот бизнисмен и финансиер на политички преврати Џорџ Сорос. На средбата присуствувал и синот на Џорџ Сорос, Алекс Сорос. -Република Македонија, беше истакнато на средбата, ги споделува и промовира вредностите на демократијата, заштитата на човековите права, владеењето на правото и отвореното општество, како вредности за кои се застапува и ФОО – пишува во владиното соопштение. Сорос е познат берзански шпекулант кој е поврзуван со неколку контроверзни зделки, поради што е осуден од судовите во Велика Британија и Малезија. Важи и за финансиер на неколку насилни преврати во светот, поради кои има остварено енормни економски бенифиции. Неговата фондација во Македонија беше поврзувана и со шарената револуција која му претходеше на доаѓањето на СДСМ и Зоран Заев на власт. Директорот на фондацијата на Сорос во Скопје, јавно се фалеше дека одвојувал средства за шарената револуција. Заев на средбата го ...
| | веќе видена | слични

Како што се наведува во соопштението од Владата , Република Македонија ги споделува и промовира вредностите на демократијата, заштитата на човековите права, владеењето на правото и отвореното општество, како вредности за кои се застапува и ФОО. Концептот отворено општество еднакво за сите и понатаму останува столб врз кој се гради новиот лик на Република Македонија, заедно со демократските реформи за членство во ЕУ и НАТО и со економските мерки кои ги презема Владата, беше нагласено на средбата со Џорџ Сорос. Владата на Република Македонија и Џорџ Сорос остануваат и понатаму отворени за соработка на планот на развојот на демократските капацитети на општеството, како и на можностите за нови бизниси и директни инвестиции.
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Музичарот Мирсад Кериќ кој управуваше со автомобилот во кој загина пејачот Шабан Шаулиќ вчера им подлегна на повредите откако претходно беше на апарати по ...
сите 193 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Срдечна средба: Заев се сретна со Џорџ Сорос (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: