„Стоп операција Сорос“: Нашата неколкумесечна работа започна да вродува со плод


4 копии

Сметаме дека неколкумесечната работа на иницијативата Стоп операција Сорос започна да вродува со плод. Уште на самиот почеток истакнавме дека ќе ја информираме домашната и меѓународната јавност за работата на Џорџ Сорос во Република Македонија и вмреженоста на неговата Фондација со УСАИД, пишува во соопштението на иницијативата. Интегрално ви го пренесуваме соопштението на Стоп операција Сорос Стоп операција Сорос изразува големо задоволство од донесената одлука на Џудишал Воч да поднесе тужба против УСАИД Македонија и американскиот амбасадор Џес Бејли. Оваа најреномирана правна организација од САД на 6 февруари 2017 година поднесе официјално барање до Стејт Департментот, УСАИД и Американската амбасада во Република Македонија, да ги достават сите материјали, вклучително и нивната коресподенција, кои се во интерес на истрагата, но одговорот од повиканите изостанал. Ние сме зачудени од покажаната незаинтересираност и игнорантскиот однос на УСАИД и Aмбасадорот Џес Бејли кон истражителите. Сметаме дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во наредниот период низ целата државата ќе бидат организирани бројни локални референдуми од страна на невладини организации кои и официјално се партнери на соросовата Фондација отворено општетство Македонија. Сорос започнува реализација на сценарио со кое практично објавува војна на странските компании кои пројавиле или ќе пројават интерес за инвестирање во државата, велат од организацијата „Стоп операција Сорос".Никола Србов истакна дека овие соросови организации ќе отворат многу сензитивни прашања за секој граѓанин, ќе манипулираат со чувствителни теми како што се здравјето и потомството. Србов додава дека сето ова е во пресрет на локалните избори, со што ќе се ловат гласови, ќе се креира јавно мислење.Од огранизацијата „Стоп операција Сорос" отворено ги кажаа целите на сценариото.-Преку референдумите соросовите организации, кои се во коалиција со Социјал демократскиот Сојуз, уште од сега ќе ја започнат кампањата на СДСМ. Преку покренување на прашина за теми кои се од општ интерес, навидум позитивни и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Денеска Европската Унија презеде правни дејствија против Унгарија поради законот со кој може да дојде до затворање на универзитетот, основан од американскиот милијардер Џорџ Сорос, пренесува Франс прес. „Одлучивме да преземеме правни дејства поради Законот за високото образование, иако испратиме официјално предупредувачко писмо до унгарската влада”, изјави на прес-конференција вицепретседателот на Европската комисија, Валдис Домбровски.
| | веќе видена | слични
14 копии

Американскиот сенатор Мајк Ли го повика државниот секретар на САД Рекс Тилерсон темелно да го реформира Стејт Департментот и да ја запре праксата на водење штетна надворешна политика со мешање во внатрешните работи на држави како што е Македонија. Сенаторот Ли зборуваше во фондацијата Херитиџ во Вашингтон, каде остро го осуди финансирањето на крајно левичарски организации поврзани со Џорџ Сорос во Македонија со пари од американските даночни обврзници и рече дека со тоа Aмериканската амбасада во Македонија ја злоупотребила својата положба. Зборувајќи во водечката конзервативна фондација во САД, сенаторот Ли ја пофали Македонија како држава која спровела пазарни, конзервативни реформи, и додаде дека тоа е причината што земјата се нашла на удар на лево ориентираната администрација на претседателот Барак Обама, со неприфатливо ниво на мешање во македонските внатрешни работи. – Конзервативците од земји како Македонија, Полска и Албанија се најдоа најмногу оттуѓени од страна на САД по инаугурацијата на Обама во ...
| | веќе видена | слични

Никола Србов истакна дека овие соросови организации ќе отворат многу сензитивни прашања за секој граѓанин, ќе манипулираат со чувствителни теми како што се здравјето и потомството. Србов додава дека сето ова е во пресрет на локалните избори, со што ќе се ловат гласови, ќе се креира јавно мислење. Од огранизацијата „Стоп операција Сорос“ отворено ги кажаа целите на сценариото. -Преку референдумите соросовите организации, кои се во коалиција со Социјал демократскиот Сојуз, уште од сега ќе ја започнат кампањата на СДСМ. Преку покренување на прашина за теми кои се од општ интерес, навидум позитивни и лесно приемчиви кај граѓаните, ќе се пренасочува гласачкото тело кон една политичка партија. Во исто време ќе се развива анимозитет и револт кој политичкиот опонент, тоа е ВМРО-ДПМНЕ. Соросовите организации преку овие референдуми ќе се обидат да ги спречат сите идни странски инвестиции кои треба да пристигнат во Република Македонија, а притоа ќе се обидат да ги затворат и веќе постоечките. Примарната цел на ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Видовме дека средства од американските државјани, од даночните обврзници на САД, се префрлани во фондацијата која го носи името на Сорос и се користеле дури и за насилни акции. Една од нив беше и палењето на Народната канцеларија. И без грижа на совест тие тврдат дека тоа било протест, односно начин на делување на таквите организации, изјави претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во интервјуто за унгарската национална телевизија, одговарајќи на прашањето која е улогата на Сорос во Македонија. Иванов додаде дека случаи поврзани со Сорос сега се отвораат и во американските институции. - Ќе видиме какви ќе бидат резултатите, и од истрагите и од постапките и од отворањето на таа тема, вели претседателот во интервју за унгарската телевизија. - Во моментов, случајот Македонија се разгледува во Соединетите Американски Држави, од тамошните тинк-тенкови, невладини организации, па дури и од членови на Конгресот. Веројатно, со тоа се отвора прашањето во поширок контекст, не само за Македонија. Сличен бил ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Односот на САД кон Македонија во времето на претседателот Барак Обама бил обележан со неприфатливо ниво на мешање во внатрешните работи на земјата и обиди преку Амбасадата да се решава кој ќе ја формира македонската Влада, смета Мајкл Фернандез од Херитиџ фондацијата.– Јас верувам дека амбасадорот Бејли е добар Американец, но не се согласувам со него. Сметам дека неговото мешање во формирањето на владејачката коалиција е нешто во што американската Влада не би смеела да се меша. Ние не сме кралеви на Македонија, изјави Фернандез.Повеќе други учесници во дебатата укажаа на програми на Стејт Департментот за финансирање на слични, лево-ориентирани програми во други држави во светот, како Ирска, каде се финансирале организации на Сорос кои работеле да се сменат законите за абортус.За време на вчерашниот настан во фондацијата Херитиџ група левичарски демонстранти се собраа да протестираат против предлог-буџетот изготвен од ескпертите на оваа фондација, и упаднаа во фоајето на фондацијата.Во Вашингтон во тек е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американските дипломати не смеат да ја злоупотребуваат функцијата и да застапуваат политика од претходната администрација што направи штета во пријателските држави како Македонија, изјави сенаторот Мајк Ли во фондацијата „Херитиџ“ во Вашингтон. „Македонија денеска се наоѓа во длабока владина криза најмногу предизвикана од надворешно мешање во домашните прашања и политичките процеси. Кризата ја продлабочи политичката поделеност во земјата и се заканува да подгори етнички тензии. Ваква нестабилност е голема покана за опортунисти како Владимир Путин којшто ја користи поделеноста и чувствата кај граѓаните дека активно се изневерени од страна на САД. Американската странска помош треба да помогне во креирањето и зацврстувањето на дипломатските партнерства и да ја зацврсти нашата безбедност“, изјави Мајк Ли, сенатор од Јута. Сенаторот Ли повика државниот секретар Тилерсон итно да направи реформа во Стејт Департментот. „Трамп вети промена во надворешната политика подалеку од глобалната прогресивна агенда и Стејт ...
| | веќе видена | слични

Сорос започнува реализација на сценарио со кое практично објавува војна на странските компании кои пројавиле или ќе пројават интерес за инвестирање во Република Македонија, предупреди Никола Србов на денешната прес-конференција на „Стоп операција Сорос“. „Сакаме да ја информираме македонската јавност дека во наредниот период низ целата држава ќе бидат организирани бројни локални референдуми од страна на невладини организации кои официјално се партнери на соросовата „Фондација Отворено општество – Македонија“. Сорос започнува реализација на сценарио со кое практично објавува војна на странските компании кои пројавиле или ќе пројават интерес за инвестирање во Република Македонија“, изјави Србов. Додаде дека соросовите организации ќе отворат многу сензитивни прашања: Ќе манипулираат со чувствителни теми како што се здравјето и потомството и сето тоа во пресрет на локалните избори, кога и да се случат тие, со што ќе се ловат гласови, ќе се креира јавно мислење, ќе се одработува во корист на политичка партија. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сенаторот Ли зборуваше во фондацијата Херитиџ во Вашингтон, каде остро го осуди финансирањето на крајно левичарски организации поврзани со Џорџ Сорос во Македонија со пари од американските даночни обврзници и рече дека со тоа Aмериканската амбасада во Македонија ја злоупотребила својата положба. Зборувајќи во водечката конзервативна фондација во САД, сенаторот Ли ја пофали Македонија како држава која спровела пазарни, конзервативни реформи, и додаде дека тоа е причината што земјата се нашла на удар на лево ориентираната администрација на претседателот Барак Обама, со неприфатливо ниво на мешање во македонските внатрешни работи. - Конзервативците од земји како Македонија, Полска и Албанија се најдоа најмногу оттуѓени од страна на САД по инаугурацијата на Обама во 2009 година. Левичарските кадри во Стејт Департментот велат дека финансирале рутински програми за ширење на демократијата и поддршка на човековите права, но граѓаните на овие земји во овие проекти гледаат добро платен странски активизам кој ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 378 | | | веќе видена

Севернокорејската делегација предводена од лидерот Ким Џонг ун, која во средата стигна во Владивосток, ќе биде послужена руска кујна и тоа на нивно барање, ...
сите 88 | | | веќе видена

Сѐ поголемиот број невакцинирани деца создаде пат до појавата на морбили во неколку земји низ светот денес. „Темелот за глобалната епидемија на морбили на која ...
сите 157 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Стоп операција Сорос“: Нашата неколкумесечна работа започна да вродува со плод

Од:
До кого (е-маил):
Порака: