Сорос се пензионира

2 копии

Легендарниот инвеститор и менаџер на пари, Џорџ Сорос, преку писмо испратено од неговата компанија до инвеститорите, објави дека неговиот главен инвестициски фонд “Quantum Endowment Fund“ ќе им ги врати парите на надворешните инвеститори, сума нешто пониска од 1 милијарда долари, и ќе продолжи да управува само со пари во сопственост на семејството. „Би сакале да им ја изразиме нашата благодарност на сите кои избраа да го инвестираат својот капитал кај нас во изминатиот период од речиси 40 години„, стои во писмото потпишано од синовите на Џорџ Сорос, Роберт и Џонатан. „Веруваме дека се чувствувате наградени заради вашата одлука во текот на целиот овој период“, се вели понатаму во писмото. Со ова, инвестициската компанија на Џорџ Сорос „Soros Fund Мanagement“ од таканаречен „хеџ“ фонд (вид на приватен инвестициски фонд кој инвестира средства на група на лица со цел да оствари добивка), станува фамилијарна фирма, која само ќе управува со личното богатство на семејството. Светските медиуми, ваквата одлука ја ...
| | веќе видена | слични

Новиот финансиски закон во САД, Dodd-Frank, го однесе милијардерот Џорџ Сорос во “принудна“ пензија. По 40 години, Сорос ја пререгистрира компанијата од хеџ-фонд во фамилијарна компанија со максимално финансиско оперативно портфолио од 24,5 милијарди долари Поради новите строги регулативи за работа на хеџ-фондовите во САД (Dodd-Frank), Џорџ Сорос одлучи неколку стотици милијарди долари тешкиот хеџ-фонд да го врати во првобитна форма - фамилијарна компанија со оперативно портфолио од “само“ 24,5 милијарди долари. Ова де факто значи и ослободување од парите на надворешните инвеститори и почетно сценарио за потенцијално распаѓање на една митска империја. Тоа ќе го означи крајот на 40-годишната кариера на Сорос како менаџер на хеџ-фондот. Со слична судбина може да се соочат и преостанатите хеџ-фондови во САД, а Сорос е првиот кој презема превентивни мерки за подоцна, при евентуално прекршување на некое од новите правила, да се “влече“ по судови. Некогашниот лидер во создавањето на модерната индустрија на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот милијардер Џорџ Сорос, објави дека неговиот главен инвестициски фонд “Quantum Endowment Fund “ ќе им ги врати парите на надворешните инвеститори и ќе продолжи да управува само со неговите пари. Весникот „Њујорк Тајмс“ објави податок дека од 26 милијарди долари колку што имало средства во фондот, помалку од една милијарда долари им припаѓал на надворешните инвеститори. Тој фонд делуваше како семеен концерн уште од 2000 година. Тогаш тој ги прифаќа и надворешните инвеститори. Осумдесетгодишниот Сорос оваа година се најде на 46 место на листата најбогати луѓе во светот на магазинот „Форбс“, благодарение на личното богатство кое се проценува на 14, 5 милијарди долари.
| | веќе видена | слични

Џорџ Сорос веќе нема да управува со надворешни средства и ќе им ги врати парите на инвеститорите за првпат по 38 години. Според Блумберг, Џорџ Сорос излегува од бизнисот со хеџ-фондови, што се заклучува од едно негово писмо до клиентите. Тој ќе продолжи да ги менаџира и инвестира своите пари (како семејна компанија), но сите надворешни инвеститори ќе си ги добијат парите назад до крајот на годината. Се чини дека одлуката е делумно поврзана со регулативите, како и со потребата од регистрација кај Американската комисија за хартии од вредност. Ова можеби го објаснува неговото неодамнешно фокусирање кон готовина. Освен тоа, ова е дел од големиот бран легенди кои се пензионираат.
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 118 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 254 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 310 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сорос се пензионира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: