Соработката меѓу домашните и странските компании е многу мала


6 копии

Соработката меѓу македонските и странските компании во земјава е многу мала, но, се прават напори истата да се зголеми. Вицепремиерот за економски прашања Кочо ...
| | веќе видена | слични

Малите и средните фирми немаат доволно средства за да ги следат технолошките промени што ги бараат странските инвеститори, а темпото на развој се забрзува, ...
| | веќе видена | слични

Слаба соработка меѓу домашните компании и странските инвеститори – малите и средни фирми најчесто не можат да ги исполнат стандардите и барањата на големите и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Постои волја и желба и кај домашните компании и кај странските инвеститори меѓусебната соработка да се интензивира, но за тоа е потребен соодветен квалитет на ...
| | веќе видена | слични

Мултинационалните компании кои се присутни во Македонија со домашните фирми најчесто соработуваат во делот на услугите, додека многу малку соработуваат за ...
| | веќе видена | слични

„Домашните претпријатија – главни снабдувачи на мултинационалните компании: потенцијали и предизвици“ е темата на панел дебатата што ќе се одржи денеска во ...
| | веќе видена | слични

Фондација Претприемачки Сервис за Млади во партнерство со Фондацијата за менаџмент и индустриско истражување (МИР) и АРК Фонд од Бугарија во рамки на проектот ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод ненадејната смрт на градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски, денеска е прогласен Ден на жалост во Охрид.Советот на Општина Охрид вчера на вонредна ...
сите 152 | | | веќе видена

Јавното обвинителство на Париз синоќа соопшти дека починало уште едно лице повредено при нападот во Стразбур минатиот вторник, со што бројот на загинати се ...
сите 246 | | | веќе видена

Лекарите и медицинскиот персонал го прекинуваат протестот на скопските клиники поради најавеното поскaпување на паркингот затоа што премиерот Зоран Заев им ...
сите 164 | | | веќе видена

Александар Трајковски кој беше на посета кај експремиерот Никола Груевски во Будимпешта утрово ги избегна новинарските екипи и не одговори на ниедно ...
сите 110 | | | веќе видена

Законот за амнестија ниту утре нема да биде пред пратениците. Предлог-текстот е подготвен, но треба да го разгледаат и усвојат партиските органи и правните ...
сите 167 | | | веќе видена

Францускиот премиер Едуар Филип во интервју за весникот „Лез Еко“ призна дека Владата направила грешки во кризата со протестите на „жолтите елеци“ и оти не ги ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Соработката меѓу домашните и странските компании е многу мала

Од:
До кого (е-маил):
Порака: