Кривична пријава за скопјанец за кражба на мобилен телефон


2 копии

Поради постоење основи на сомнение за сторенo казненo дело „кражба”, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Б.К. (33) од Скопје. Како што соопшти портпаролот на СВР-Охрид Стефан Димоски со намера противправно да присвои туѓи предмети, пријавениот, казненото дело го сторил во згодна прилика со бесправно одземање на мобилен телефон марка „Ајфон 6“ од ресторантот „Мекиците на Стража“ на превојот „Стража“. -Б.К. искористил момент на невнимание на оштетениот и во погоден момент го одзел мобилниот телефон оставен на една од масите каде бил со неговото семејство, појасни Димовски.
| | веќе видена | слични
16 копии

Полициската станица Струга поднесе кривична пријава против Д.С. (56) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување“. Пријавениот, казненото дело го сторил во текот на 2014 и 2015 година во својство на претседател на заедница на сопственици на апартмански комплекс „Еуротел“ во Струга. Бесправно за себе присвоил парични средства кои му биле доверени по основ за гориво, телефонски сметки, храна и слично, со што ја оштетил заедницата и се стекнал со противправна имотна корист од вкупно 563.070 денари, информира Министерството за внатрешни работи во редовниот Билтен.
| | веќе видена | слични

56 годишен кумановец го искористил своето претседателствување и го оштетил „Еуротел“ за 563.070 денари. Струшката полиција му го загорчила „пленот“ со кривична пријава. Според соопштението од Канцеларијата за односи со јавноста во СВР Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „затајување“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Д.С. (56) од Куманово. Стефан Димоски портпарол на СВР Охрид вели дека пријавениот, казненото дело го сторил во текот на 2014 и 2015 година во својство на претседател на Заедница на сопственици на апартмански комплекс „Еуротел“ лоциран во населба „Езерски лозја“ во Струга. -Тој бесправно, за себе присвоил парични средства кој му биле доверени по основ за гориво, телефонски сметки, храна и слично, со што ја оштетил заедницата и се стекнал со противправна имотна корист од вкупно 563.070 денари, изјави портпаролот Димоски.
| | веќе видена | слични
2 копии

СВР Битола поднесе кривична пријава против Р.М. (44) и С.Е. (21), двајцата од Битола, поради постоење основи на сомнение дека првопријавениот сторил две кривични дела „тешка кражба“, додека двајцата заедно сторител три кривични дела „тешка кражба“. Пријавените ги сториле кривичните дела во текот на месец јануари. Истите, насилно, со употреба на подесен алат влегувале во берберски салони, продавници, бутик и фризерски салон од каде што одземале разни предмети, прибори за шишање, текстилна стока и пари. На тој начин пријавените предизвикале материјална штета од 55.000 денари
| | веќе видена | слични

Стружанецот Н.М. (33) е осомничен дека украл радиокасетофон од автомобил, информира МВР. Против него е поднесена кривична пријава за тешка кражба. Kражбата ја извршил во април лани кога дознал дека сопственикот на автомобилот „бмв“ е во странство, а возилото е паркирано на паркинг во гаражите од комплексот „Фати трејд“ во Струга. Тој со тврд предмет и насилно ги отворил предните врати од автомобилот, па го истргнал радиото „пионир“ од лежиштето и избегал. На тој начин се стекнал со противправна имотна корист од 25.000 денари.
| | веќе видена | слични

Полицијата уапсила крадец што ограбил три цркви од каде што украл околу 40.000 денари, информира МВР. Според полицијата, станува збор за И.Г. (45) од кочанското село Полаки, осомничен за пет кривични дела тешка кражба. Истрагата утврдила дека осомничениот кражбите ги сторил од 18 до 29 октомври минатата година на подрачјето на селата Спотоница, Суводол, Загориче, Жван, како и во Демир Хисар. Kрадецот провалил во црквите „Св. Никола“, „Св. Kонстантин и Елена“ и „Св. Петка“, од каде што одзел 38.900 денари, а причинил материјална штета на објектите од 5.100 денари.
| | веќе видена | слични
4 копии

Полицијата во Демир Хисар поднесе посебен извештај против 45-годишниот И.Г. во кочанското село Полаки, поради постоење основи на омнение за сторени пет кривични дела „тешка кражба“. Во периодот од 18 до 29 октомври 2016 година на подрачјето на селата Спотоница, Суводол, Загориче, Жван и Демир Хисар пријавениот со употреба на погоден предмет извршил тешки кражби во црквите „Св. Никола“, „Св. Константин и Елена“ и „Св. Петка“, од каде одзел 38.900 денари, а причинил и штета на објектите од околу 5.100 денари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба”, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 33-годишен стружанец. Со намера противправно да присвои туѓи предмети, пријавениот, казненото дело го сторил во периодот март-април оваа година со бесправно одземање на авто радио касетофон марка „Пионир“ од патничко моторно возило „БМВ“ со струшки регистарски таблици. На тој начин, тој се стекнал со противправна имотна корист од 25.000 денари. - Пријавениот, знаејќи дека сопственикот на патничкиот автомобил е во странство, успеал да добие информација дека истото е оставено на паркинг во гаражите од комплекс во Струга. Во извршувањето на казненото дело, лицето употребило тврд предмет и насилно ги отворило предните врати од автомобилот. За кратко време, пријавениот го истргал авто радио касетофонот од лежиштето во автомобилот и избегал, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. Полициските службеници, по добиени оперативни информации, го повикале пријавениот и по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Крадец од Струга, ги искршил вратите од луксузно возило „БМВ“ и украл еден авто радио касетофон „Пионир“. Кражбата ја направил кога газдата на возилото заминал во странство и го оставил „БМВ“-то на паркинг. Полицијата разбрала кој е крадецот и му го одзела касетофонот а во замена му подарила кривична пријава. Според соопштението од Канцеларијата за односи со јавноста во СВР Охрид,. поради постоење основи на сомнение за сторенo казненo дело „тешка кражба”, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Н.М. (33) од Струга. Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид, информира дека пријавениот, со намера противправно да присвои туѓи предмети, казненото дело го сторил во периодот март-април оваа година со бесправно одземање на авто радио касетофон марка Пионир“ од патничко моторно возило „БМВ“ со струшки регистарски таблици. На тој начин, тој се стекнал со противправна имотна корист од 25.000,оо денари. -Пријавениот, знаејќи дека сопственикот на патничкиот автомобил е во странство, успеал да добие ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Поради постоење основи на сомнение за сторени седум казнени дела од кои три „тешка кражба”, едно „тешка кражба во обид“ и три дела „кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против С.Ш.(20) од струмичкото село Банско. Со намера противправно да присвои туѓи предмети, пријавениот, казнените дела ги извршил во згодна прилика во периодот февруари-март оваа година во Струга, користејќи погоден алат и физичка сила. Две казнени дела, пријавениот ги сторил со употреба на подесен предмет со кој ги скршил стаклата на патничките автомобили „Хундаи“, противправно одземајќи 5.000,оо денари и од службено возило „Фиат пунто“ од каде одзел две картички „Верна“ и една ташна со службени документи. Со употреба на алат и насилно, пријавениот низ балконска врата влегувал во куќи и згради и одзел телевизор, ДВД, воздушна пушка и други предмети. Со помош на клешти и друг алат, С.Ш. пресекол и одзел околу 20 метри кабел за улично осветлување на кеј „Борис Кидриќ“, сопственост на општина Струга како и околу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Додека СДСМ и ВМРО ДПМНЕ се натегаат околу СЈО и новиот Закон, коалициониот партнер на власта, Али Ахмети повикува на дијалог. Засега нема договор а СДСМ не ...
сите 191 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Специјалниот обвинител Роберт Мaлер заклучил дека претседателот Доналд Трамп и неговата кампања не заговарале со Русија за влијание врз претседателските ...
сите 107 | | | веќе видена

Направете погача по стар рецепт. 3 јајца 150 гр. сирење 1 лажиче сол 200 мл. кисело млеко 1 прашок за пециво 250 гр. брашно Се става брашното во сад со сол и ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кривична пријава за скопјанец за кражба на мобилен телефон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: