Денеска нови протести во Ѓорче Петров


Детето кое вчера беше прегазено на улицата „Борис Сарафов“ во Ѓорче Петров е во стабилна состојба, која интензивно се следи од страна на докторите од Клиниката за неврохирургија. Жителите од овој реон, но и голем број граѓани најавуваат повторно излегување на протести, бидејќи повеќе пати било воочувано дека токму оваа улица е небезбедна за движење на пешаците и нема правилна сигнализација. – Секој ден тука ни се децата, овде одат на училиште. Зарем треба да ги затвориме дома? – прашуваа вчера револтираните граѓани. Ѓорчевци најавија протестен собир и за денеска, пред училиштето „Мирче Ацев“ од 18 часот. „Сакаме конечно решение за сите жители на Ѓорче Петров и решение за дивееето во сообраќајот“, се вели во повикот за протестот.
| | веќе видена | слични
8 копии

Автомобилот „опел астра“, со кој во неделата бил прегазен десетгодишникот на улицата „Борис Сарафов“ во Ѓорче Петров, го управувала жена без возачка дозвола, а по несреќата на нејзиното место седнал сопругот-полицаец, дознава „Нетпрес“. Според очевидци на несреќата, затоа ниту сообраќајците не го направиле увидот според правилата за да го заштитат колегата. Сопружниците наводно го преместиле автомобилот од местото каде што се случила сообраќајката, што е спротивно на Законот за безбедност во сообраќајот, па и полицајците на увид вршеле мерења на погрешно место, што предизвикало револт кај очевидците. Во меѓувреме, како што дознава Нетпрес, биле сменети браниците на возилото. Според последните информации, здравствената состојба на прегазеното дете е подобра, но се чека да се извршат нови испитувања за да се утврди понатамошното лекување. Родителите на детето, велат нивни блиски, подготвуваат тужба за учесниците во сообраќајката, но и против институциите за неправилно водена истрага и увид. Жителите на Ѓорче ...
| | веќе видена | слични

Со автомобилот „опел астра“ со кој во неделата беше прегазено 10-годишно дете во населбата Ѓорче Петров, на улицата „Борис Серафимов“ управувала жена која немала возачка дозвола, а по несреќата зад возачкото седиште седнал нејзиниот сопруг-полицаец, објави . Како што пишува Нетпрес, сопружниците направиле рокада и се преместиле на местото каде што се случила несреќата што е спротивно на Законот за безбедност во сообраќајот, па и полицајците на увид вршеле мерења на погрешно место, што предизвикало револт кај очевидците. Нетпрес информира и дека во меѓувреме биле сменети и браниците на возилото. Според последните информации прегазеното дете е во добра здравствена состојба, но се чека да се направат нови испитувања, со цел да се утврди понатамошното лекување. Родителите на детето, велат нивни блиски, подготвуваат тужба за учесниците во сообраќајката, но и против институциите за неправилно водена истрага и увид. Во меѓувреме се поставени неколку заштитни столбови на тротоарите покрај училиштето, но граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Неодамнешната „успешна“ акција на МВР на Оливер Спасовски во скопското село Грчец, всушност била изведена по пријава на пријавениот чешки граѓанин со иницијали О.К. на возраст од 58 години, кој инаку имал легален влез и престој во Македонија, дознава НетПрес од извори во истрагата. Нашите информации велат дека чешкиот државјанин, во соработка со сопственикот на куќата триесет и шестгодишниот Б.М. од селото Грчец и со неколку негови соселани, кои се претпоставува дека сите до еден се блиски со раководството на ДУИ, во импровизирани услови имале намера да почнат со производство на метамфетамин, синтетичка дрога позната како кристал мет, особено популарна во САД, а за што беше снимена и светски мегапопуларната серија „Breaking Bad“. Информации од истражните органи за НетПрес велат дека првата серија на производство на кристал мет во Грчец пропаднала поради грешна пресметка на притисокот во хемискигот процес, па целата смеса станала неупотреблива и морала да се фрли. Незадоволен од ова, Б.М. и неговите соселани ...
| | веќе видена | слични

Се прават првите мерења за поставување семафори на улицата „Борис Сарафов“ во населбата Ѓорче Петров. По многуте реакции, властите започнаа со спроведување мерки за поголема безбедност на пешаците. На оваа улица за пет месеци се случија четири сообраќајки. Иван Велевски – раководител на Секторот за сообраќај при ЈП„Улици и патишта“, рече дека семафорите кои ќе бидат поставени ќе бидат со напредна технологија. Според него, 100 метри од семафорите ќе бидат поставени сензори, кои ќе ја мерат брзината на возилата, со што кога некој вози над дозволеното, семафорот автоматски ќе почне да трепка црвено. Граѓаните ја поздравуваат акцијата. Тие се надеваат дека со ова тие ќе бидат побезбедни, но сепак додаваат дека возачите треба да ги почитуваат правилата. Граѓаните кои живеат во близина преку социјални мрежи неколку дена организираат протести со блокирање на улицата „Борис Сарафов“. Тие бараат поставување на соодветна сигнализација и т.н лежечки полицајци. Пред четири дена во последната во низа сообраќајни незгоди ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Жителите од скопската населба Ѓорче Петров за денес попладне во 18 часот повторно најавуваат нов протест поради безбедност, односно против сообраќајниот хаос кој се случува во нивната населба. Протестот како и изминативе денови ќе се одржи на улицата „Борис Сарафов" пред основното училиште „Мирче Ацев". „Ги повикуваме жителите на Ѓорче Петров на мирен протест на улицата „Борис Сарафов" пред ОУ „Мирче Ацев" за регулирање на сообраќајниот хаос и поставување на лежечки полицајци и семафор на самата улица со цел зголемување на безбедноста на сите граѓани", стои во повикот на загрижените жители. Инаку, десет годишно момче во неделата беше удрено од автомобил на оваа улица. Истото се наоѓа надвор од животна опасност, но поради сериозните повреди е задржано во болница. Жителите по несреќата револтирани од големиот број сообраќајни несреќи во кои најчесто жртви се нивните најмили ја блокираа улицата и ги отпочнаа протестите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во неделата, во сообраќајна несреќа во општина „Ѓорче Петров“ беше повредено десетгодишно момче, кое е надвор од животна опасност, но поради сериозноста на повредите сè уште е во болница. Револтирани од таквиот развој на настаните, жителите од оваа населба излегоа на улица да протестираат против лошиот сообраќаен режим. Денеска со почеток во 18 часот повторно ќе се протестира против сообраќајниот хаос пред ОУ „Мирче Ацев“ во Ѓорче Петров. „Ги повикуваме жителите на Ѓорче Петров на мирен протест на улицата „Борис Сарафов“ пред ОУ „Мирче Ацев“ за регулирање на сообраќајниот хаос и поставување на лежечки полицајци и семафор на самата улица со цел зголемување на безбедноста на сите граѓани“, стои во повикот на загрижените граѓанки и граѓани. извор: тв21
| | веќе видена | слични

Веќе три дена граѓаните на Ѓорче Петров протестираат пред основното училиште „Мирче Ацев“ , каде што во неделата беше прегазено десетгодишно дете. Веќе три дена граѓаните на Ѓорче Петров протестираат пред основното училиште „Мирче Ацев“ , каде што во неделата беше прегазено десетгодишно дете. Меѓу другото, граѓаните на протестите бараат да се постават семафори на улицата „Борис Сарафов“ поради брзото возење. Инаку, оваа улица е во надлежност на градот Скопје, од каде во минативе денови никој не отиде да поразговара со жителите на Ѓорче Петров. Попладнето од градот најавија дека семафорите биле во план и ќе се постават во догледно време. Граѓаните тоа на терен го протолкуваа како очаен обид на град Скопје да ги спречи и смири натамошните аргументирани протести во Ѓорче Петров.
| | веќе видена | слични

Зошто се политизира граѓанскиот собир за безбедни улици – прашуваат младите од Ѓорче Петров кои два дена протестираа поради прегазеното дете. Од младинската организација „Младите за Ѓорче“ велат дека денеска нема да се јават во улога на организатори бидејќи постојат обиди да се политизира нивното граѓанско учество. „Како младинска иницијатива на вчерашниот протест ги искажавме нашите ставови. Бидејќи не сакаме протестот да се користи за политички поени од една или од друга страна се повлекуваме од организација на истиот. Но, го поддржуваме секој спонтан собир за безбедност на улицата и ќе учевствуваме на истиот.“ - велат од „Младите за Ѓорче“. Битката на младинците за безбедност на улицата Борис Сарафов на која се наоѓа и осовно училиште, трае веќе неколку години, а истата младинска организација организираше протести и поднесуваше барања за поставување сигнализациии и до претходните власти. За телевизија 24 велат дека на вчерашниот протест забележале луѓе од други општини за кои се сомневаат дека се пратени ...
| | веќе видена | слични

Од Град Скопје се правдаат дека годинава двапати барале да се постави тука семафор. МВР дури во петокот им дало одобрение. Да се направи анализа, за да се утврди дали семафорот ќе биде соодветно решение за улицата „Борис Сарафов“, вели Ристо Манчев од републичкиот совет за безбедност во сообраќајот. Легнатите полицајци, за него, мора да ги има таму каде што има училиште. Десетгодишниот од ден во ден е во подобра здравствена состојба. Полицијата регистрирала дека на улицата „Борис Сарафов“ во Ѓорче Петров, за три месеци имало пет сообраќајки, повредени пешаци, возачи и совозачи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 455 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 357 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 132 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска нови протести во Ѓорче Петров

Од:
До кого (е-маил):
Порака: