Во прекин сообраќајот за товарни возила на граничниот премин Богородица

ричината, како што информира Авто мото сојузот на Македонија, е прекин на системот за работа на царината Сообраќајот за товарни возила за влез и излез на граничниот премин Богородица е во прекин. Причината, како што информира Авто мото сојузот на Македонија, е прекин на системот за работа на царината.
| | веќе видена | слични
13 копии

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничниот премин Богородица се бележи зголемена фреквенција на ...
| | веќе видена | слични
4 копии
3 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково. Од 1.07.2018 до 31.08.2018 година започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период на државните патишта во Република Македонија, со кој се забранува движење на тешки товарни возила чија вкупна маса преминува 15 тони за време на деновите од викендот и за денови при екстремни високи температури.
| | веќе видена | слични
4 копии

По долгите чекања за влез во Косово и големите колони на граничните премини со Србија, косовскиот премиер, Рамуш Харадинај побара на два гранични премини да се постават дополнителни пунктови за контрола на документите на сонародниците кои од Западна Европа доаѓаат за летните одмори во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. За барањето што го доставил до Министерството за внатрешни работи Харадинај информира преку објава на Фејсбук. – Со цел забрзување на процедурите на граничните премини, побарав од министерот за внатрешни работи, Бејтуш Гаши, во Мердаре и Јариње да се постават додатни контролни пунктови за документите и поголем број гранични полицајци. Така ќе се олеснат процедурите и непотребното чекање на нашите сонародници на граница, напиша косовскиот премиер. На граничните премини за влез од Србија во Косово се создаваат километарски колони од возила со кои Косовците од дијаспората доаѓаат за летните одмори во татковината и се чека по неколку часа.
| | веќе видена | слични

Под влијание на циклонот ФЛОРИЈАН до крајот на денешниот вторничен ден во државава времето ќе биде променливо облачно и нестабилно во текот на претпладневниве часови особено на север а потоа и на запад со локална појава на дожд, грмежи и засилен ветер. Од пладневните часови па натаму на повеќе места ќе има појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално можни се ПОИНТЕНЗИВНИ атмосферски процеси кој може да бидат застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, значително количество на воден талог, електрични празнења, засилен ветер и услови за појава на град. Локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер и услови за редок град има услови и во Скопскиот регион. ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во случај на појава на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја додека овчарите своите овци да ги делат во помали групи со цел да ги заштитат. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер претежно од југозападен и од западен правец кој навечер особено ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат попладнево од Авто мото сојузот на Македонија. Од 11:30 часот на регионалниот пат од село Бигла до село Трсино, поради изведување градежни работи сообраќајот е во прекин. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иран ќе се врати на ситуацијата пред нејзиниот нуклеарен договор со светските сили, ако европските земји не ги исполнат своите обврски, изјави во понеделникот ...
сите 118 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 139 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 91 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Предвремени парламентарни избори оваа година нема да има, а ако воопшто има, тоа најрано може на почетокот на наредната година, која и онака е изборна. До ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во прекин сообраќајот за товарни возила на граничниот премин Богородица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: