Слаб снег на Ѓавато и Пресека, без забрани и застои во сообраќајот

Слаб снег на Ѓавато и Пресека, без забрани и застои во сообраќајот Слаби снежни врнежи има на планинските превои Ѓавато и Пресека, но и на овие патни правци сообраќајот се одвива тековно без никакви забрани и застои. Поради ниските температури можни се подмрзнувања на коловозот на осојните места, информираат од АМСМ. Сообраќајот на останатите патишта низ земјава се одвива непречено, по влажни коловози. Поради ваквите временски услови, потребно е посебно внимание на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово - Велес, Маврово - Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Кочани - Делчево и Берово - Виница, каде е можна почеста појава на одрони. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата.
| | веќе видена | слични
12 копии

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци во Македонија се одвива на места влажни коловози, без забрани и застои, соопшти Јавното претпријатие „Македонија пат“. Во клисурите и усеците, според информацијата, можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани - Делчево, Виница - Берово, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија - Удово и Катланово-Велес. Дежурните екипи на „Македонија пат“ се на терен и редовно ги оддржуваат проодни сите патни правци.
| | веќе видена | слични
2 копии

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово-Велес, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово, Кочани-Делчево и Берово-Виница, каде е можна почеста појава на одрони.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сообраќајот на сите патишта низ Македонија се одвива непречено, по на места влажни коловози. Во одредени региони има појава на магла. Поради ниската температура можна е појава на голомразица, информираат од АМСМ. Од АМСМ препорачуваат внимателно управување на возилата, приспособена брзина на отежнатите услови, како и да се одржува поголемо растојание меѓу возилата. Особено да се внимава на делниците што минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Берово – Виница, каде што е можна почеста појава на одрони.
| | веќе видена | слични

Иако ноќеска имаше забрани за тешки возила на одредени планински превои, утринава сообраќајот се одвива без забрани, известува АМСМ. Потребна е голема внимателност, оти коловозите се наместа влажни, а поради ниските температури можна е голомразица. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово-Велес, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово, Кочани-Делчево и Берово-Виница, каде е можна почеста појава на одрони. Работите кои се изведуваат долж патниот правец А-1, делница Миладиновци-Куманово (во двата правци) односно од наплатна станица Миладиновци до крај на стариот автопат-клучка Крива Паланка, до задутре ќе се изведуваат од Агино Село кон Миладиновци. Се работи од 7 до 18 часот, додека сообраќајната сигнализација за времена измена на режим на сообраќај е поставена 24 часа на трасата. Поради изработка на проектна ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Сообраќајот на сите државни патишта низ Македонија се одвива по местемично влажни коловози. Поради ниските температури можна е појава на голомразица Сообраќајот на сите државни патишта низ Македонија се одвива по местемично влажни коловози. Поради ниските температури можна е појава на голомразица, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово-Велес, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово, Кочани-Делчево и Берово-Виница, каде е можна почеста појава на одрони. Во тек се теренски активности на делницата Миладиновци-Куманово на делот од Агино село кон Миладиновци. Работите се изведуваат од 7 до 18 часот, а има 24 часовна сообраќајна сигнализација за времена измена на режимот на сообраќај. За потребите за изработка на проектна документација за рехабилитација на ...
| | веќе видена | слични

На повисоките и осојничави места поради ниските температури можни се подмрзнувања на коловозот. АМСМ препорачува внимателно управување со возилата, прилагодена брзина на отежнатите услови, како и да се одржува поголемо растојание помеѓу возилата. Особено да се внимава на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово - Велес, Маврово - Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Кочани - Делчево и Берово - Виница, каде е можна почеста појава на одрони. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата. крај/амсм
| | веќе видена | слични
7 копии

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци во Македонија се одвива по наместа влажни коловози, а во Крушево има магла со видливост до 50 метри, соопшти вчера ЈП Македонија пат. На повисоките и осојничави места поради ниските температури можни се подмрзнувања на коловозот, додека во клисурите и усеците појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани - Делчево, Виница - Берово, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија - Удово и Катланово-Велес. Дежурните екипи на ЈП Македонија пат се на терен и редовно ги оддржуваат проодни сите патни правци.
| | веќе видена | слични

Забраните за движење на патниот правец Тетово-Попова Шапка, на планинскиот премин Стража и на патниот правец крак Маврово – Дебар се укинати. На повисоките и осојничави места поради ниските температури можни се подмрзнувања на коловозот. Во Kрушево има магла со видливост до 50м. Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани - Делчево, Виница - Берово, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија - Удово и Катланово-Велес. Дежурните екипи на ЈП Македонијапат се на терен и редовно ги оддржуваат проодни сите патни правци.
| | веќе видена | слични

На повисоките и осојничави места поради ниските температури можни се подмрзнувања на коловозот, додека во клисурите и усеците појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани - Делчево, Виница - Берово, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија - Удово и Катланово-Велес. Дежурните екипи на ЈП Македонија пат се на терен и редовно ги оддржуваат проодни сите патни правци.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 201 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Слаб снег на Ѓавато и Пресека, без забрани и застои во сообраќајот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: