ВО ГРЦИЈА ЌЕ МОЖЕТЕ ДА ВЛЕЗЕТЕ САМО ПЕШ: Зтворање на граничните премини поради штрајк на грчките цариници

Од 00:00 часот на полноќ во генерален штрајк што ќе трае 24 часа стапуваат грчките царински служби на граничен премин Евзони поради што, во тој период, товарниот сообраќај при влез и излез во Грција ќе биде во целосен прекин, додека автобускиот и патничкиот сообраќај ќе функционира со повремени прекини Доколку планирате да одите во Грција направете го тоа порано, бидејќи поради 24-часовен штрајк на грчката царина, од 21 часот вечерва граничниот премин Стар Дојран нема да пропушта патнички и товарни возила. Можност за премин ќе имаат само пешаци, соопшти АМСМ. Од 00:00 часот на полноќ, пак, во генерален штрајк што ќе трае 24 часа стапуваат и грчките царински служби на граничен премин Евзони поради што, во тој период, товарниот сообраќај при влез и излез во Грција ќе биде во целосен прекин, додека автобускиот и патничкиот сообраќај ќе функционира со повремени прекини
| | веќе видена | слични

Граничните премини со Грција повторно се отворени за сите видови сообраќај. По 24 часовниот штрајк на грчките царински службеници поради кој протокот на возила во текот на вчерашниот ден беше отежнат, денеска сообраќајот на сите гранични премини со јужниот сосед се одвива нормално и без некои посебни застои и задржувања. Најфрекфентен и денес беше најголемиот граничен премин Богородица - Евзони каде поради продолжениот викенд беше регистриран и зголемен број на патници пред се на излез од Македонија кон Грција. Зголемениот број на патници кој е вообичаен за продолжените викенди беше причина и за помали гужви во претпладневните часови кога на македонска страна за излез од државата се чекаше од 10 до 15 минути додека за влез во Грција беше потребен околу половина час. Најголемиот дел од патниците кои во текот на денот заминаа во Грција се македонски и српски државјани. Без никакви проблеми и задржувања сообраќајот се одвиваше и на граничниот премин Дојран. Слична фрекфенција е можна и во текот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на останатите гранични премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Граничниот премин Стар Дојран од синоќа е пуштен за секаков вид сообраќај. Преминот беше затворен поради штрајкот на грчките цариници, а беа пропуштани само пешаци За време на штрајкот товарниот сообраќај при влез и излез во Грција беше во целосен прекин, додека автобускиот и патничкиот сообраќај функционираше со повремени прекини, односно 60 минути блокада и 15-ина минути пропуштање. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на останатите гранични премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен
| | веќе видена | слични

Во еден часот изутринава заврши 24-часовниот штрајк на грчките цариници поради новите мерки на штедење на грчката влада. За време на штрајкот целосно затворени за сообраќај беа граничните премини Дојрани и Ники, каде границата можеше да се мине само пеш, додека на граничниот премин евзони, на секој час границата се отвораше за патнички возила и автобуси во траење од 15 минути. Поради денешниот празник и продолжениот викенд, фреквенцијата на македонско-грчката граница за зголемена. Од АМСМ соопштија дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.
| | веќе видена | слични

Сообраќајот на граничните премини со Грција се одвива нормално без поголеми задржување, соопшти денеска Автомото сојузот на Македонија, наведувајќи дека просечното чекање на македонската граница изнесува околу 15 минути. Во еден часот изутринава заврши 24-часовниот штрајк на грчките цариници поради новите мерки на штедење на грчката влада. За време на штрајкот целосно затворени за сообраќај беа граничните премини Дојрани и Ники, каде границата можеше да се мине само пеш, додека на граничниот премин Евзони, на секој час границата се отвораше за патнички возила и автобуси во траење од 15 минити. Поради продолжениот викенд, фреквенцијата на македонско-грчката граница за зголемена. Од АМСМ соопштија дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.
| | веќе видена | слични
7 копии

Граничниот премин Стар Дојран вечерва е пуштен за секаков вид сообраќај. Преминот беше затворен поради штрајкот на грчките цариници, а во изминатите 24 часа беа пропуштани само пешаци. Грчките царински служби на граничниот премин Евзони ноќеска на полноќ стапија во генерален штрајк кој ќе трае 24 часа. За време на штрајкот товарниот сообраќај при влез и излез во Грција е во целосен прекин, додека автобускиот и патничкиот сообраќај функционира со повремени прекини, односно 60 минути блокада и 15-ина минути пропуштање. Од утрово во 7 часот почна штрајк и на граничниот премин Ники и ќе трае до 24 часот. Се пропуштаат само патници кои патуваат пеш, додека возилата не се пропуштаат во период на штрајкот. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на останатите гранични премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.
| | веќе видена | слични
6 копии

Граничниот премин Стар Дојран, кој поради штрајк на грчките цариници беше затворен, е пуштен за секаков вид на сообраќај. Заради штрајкот на грчките цариници, границата со Грција претходно можеше да се мине само пеш.
| | веќе видена | слични

Граничниот премин Стар Дојран,на македонско-грчката граница кој поради штрајк на грчките цариници беше затворен, е пуштен за секаков вид на сообраќај, соопшто Автомото сојузот на Македонија. Заради штрајкот на грчките цариници, границата со Грција можеше да се мине само пеш. Поради денешниот празник и продолжениот викенд, фреквенцијата на возила кои патуваат кон Грција беше зголемена, а информациите од самото место беа дека се чека по повеќе часови за излез од земјава и за влез во Грција. Од АМСМ соопштија дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Ова се однесува само за македонската страна на премините.
| | веќе видена | слични

Граничниот премин Дојрани во 21:00 часот е отворен за сообраќај, информира АМСМ. Граничниот премин Евзони има генерален штрајк кој ќе трае 24 часа, почнувајќи од 00.00 на 01.06.2017. За време на штрајкот товарниот сообраќај при влез и излез во Грција е во целосен прекин, додека автобускиот и патничкиот сообраќај функционира со повремени прекини (60 минути блокада, 15-тина минути пропуштање). Со почеток од 07:00 часот на ден 01.06.2017 година започна штрајк и на граничниот премин Ники и ќе трае до 24.00 часот, а притоа пропуштаат само патници кои патуваат пешки, додека возилата не се пропуштаат во тој период.
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчките царински служби на граничниот премин Евзони ноќеска на полноќ стапија во генерален штрајк кој ќе трае 24 часа. За време на штрајкот товарниот сообраќај при влез и излез во Грција е во целосен прекин, додека автобускиот и патничкиот сообраќај функционира со повремени прекини, односно 60 минути блокада и 15-ина минути пропуштање. Од утрово во 7 часот почна штрајк и на граничниот премин Ники и ќе трае до 24 часот. Се пропуштаат само патници кои патуваат пеш, додека возилата не се пропуштаат во период на штрајкот. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на останатите гранични премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 101 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВО ГРЦИЈА ЌЕ МОЖЕТЕ ДА ВЛЕЗЕТЕ САМО ПЕШ: Зтворање на граничните премини поради штрајк на грчките цариници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: