Нова водоводна линија на десетина улици во Виница


12.03.2018 Жителите на булеварот “Маршал Тито“ и на уште на 10-на улици во Виница во следните неколку месеци ќе можат да се приклучат на новата водоводна линија. Реконструкцијата со исфрлање на старите азбестни цевки започна минатата недела и се работи етапно како што е најавено, вели градоначалникот Димитров. - Во изминативе десетина дена замената на старите азбестни цевки е завршена на булеварот “МаршалТито“, и со реконструкцијата продолжуваме и на останатите улици кои се планирани со оваа фаза од проектот. Согласно досегашната динамика во одвивањето на градежните активности, очекувам реконструкцијата да заврши во пократок временски период од планираните 9 месеци. Изведувач е фирмата “Коп-инженеринг“, а инвестицијата е 6,5 милиони денари“, рече Ивица Димитров, градоначалник на Oпштина Виница.
| | веќе видена | слични
4 копии

Сообраќајниот метеж на улицата „Бутелска“, која е единствената опција за поврзување на жителите на Бутел, Радишани, Љубанци, Љуботен, Чучер-Сандево и многу други населени места со централниот дел од Скопје, ќе трае до 15 април, за кога како што најавуваат од Градот Скопје треба да заврши поврзувањето на булеварот Христијан Тодоровски-Карпош со улицата Цетинска. Улицата Бутелска нема капацитет да го собере целиот сообраќај и на неа се создава голем сообраќаен метеж, особено на крстосницата со улицата „Босна и Херцеговина“ и на кружниот тек со улицата „Боца Ивановска“, каде патувањето во просек се продолжува за околу 25 минути. Од Министерството за внатрешни работи во изминатата недела на овие две точки се распоредени полицајци кои го регулураат сообраќајот. – Во согласност со изведбениот проект во оваа фаза на реализација на булеварот Христијан Тодоровски Карпош, треба да се изведе спојување на атмосферската и фекалната канализација со постојната подземна инфраструктура на улицата Цетинска. Изведбените ...
| | веќе видена | слични

Улицата Бутелска нема капацитет да го собере целиот сообраќај и на неа се создава голем сообраќаен метеж, особено на крстосницата со улицата „Босна и Херцеговина“ и на кружниот тек со улицата „Боца Ивановска“, каде патувањето во просек се продолжува за околу 25 минути. Од Министерството за внатрешни работи во изминатата недела на овие две точки се распоредени полицајци кои го регулураат сообраќајот. - Во согласност со изведбениот проект во оваа фаза на реализација на булеварот Христијан Тодоровски Карпош, треба да се изведе спојување на атмосферската и фекалната канализација со постојната подземна инфраструктура на улицата Цетинска. Изведбените решенија се затекнати и врз основа на нив претходно се изработени времени сообраќајни решенија што треба да ги спроведе сообраќајната полиција за регулација на сообраќајот и непречено движење на возилата и јавниот превоз. Работите на оваа фаза треба да завршат надоцна до 15 април, оваа година, информираат од Градот Скопје. Сообраќајниот метеж на улицата Бутелска се ...
| | веќе видена | слични

Километарски колони возила се создаваат околу кружниот тек во близина на општина Бутел оти од минатата недела тој е единствениот начин од Центар да се стигне до околните населени места. По налог на градоначалникот Шилегов, затворен за сообраќај е дел од улицата Цетињска кој претставува продолжение на булеварот Христијан Тодоровски Карпош и единствена алтернатива за да не се минува низ кружниот тек. Третиот пристап, пак, до Бутел 1, улицата Александар Урдаревски, е затворена за сообраќај уште од лани летото, поради реконструкција што се одолговлекува со месеци. Бутелчани велат дека Шилегов насила го отцепил Бутел од останатиот дел од градот бидејќи ја затворил и Цетињска, а не ја довршил реконструкцијата на Александар Урдаревски па сега сиот сообраќај е насочен кон кружниот тек кој не може да ги прими сите возила. „Колоните се подолги од оние на грчка граница и само нашиот кружен тек го регулираат двајца полицајци. Наутро и попладне е толку заглавено што нема каде да помине ни Брза помош ни пожарна, не дај ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Нема возач ниту, пак, патник во ЈСП што не го пцуе скопскиот градоначалник Петре Шилегов додека минува низ Бутел последнава недела. Километарски колони возила се создаваат околу кружниот тек во близина на Општината оти од минатата недела тој е единствениот начин од Центар да се стигне до Бутел, Радишани и околните населени места. По налог на градоначалникот Шилегов, затворен за сообраќај е дел од улицата Цетињска кој претставува продолжение на булеварот Христијан Тодоровски Карпош и единствена алтернатива за да не се минува низ кружниот тек. Третиот пристап, пак, до Бутел 1, улицата Александар Урдаревски, е затворена за сообраќај уште од лани летото, поради реконструкција што се одолговлекува со месеци.  Бутелчани велат дека Шилегов насила го отцепил Бутел од останатиот дел од градот бидејќи ја затворил и Цетињска, а не ја довршил реконструкцијата на Александар Урдаревски па сега сиот сообраќај е насочен кон кружниот тек кој не може да ги прими сите возила. „Колоните се подолги од оние на грчка граница и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 203 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 221 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова водоводна линија на десетина улици во Виница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: