Сони ја напушта OLED технологијата и се префрла на...

И досега јапонскиот технолопки гигант SONY беше предводник на нови технологии и формати, па и не беше тешко да се очекува нова "револуција" во ТВ индустријата. Компанијата најави дека комплетно ја напушта OLED технологијата за изработка на ТВ екрани и се насочува кон Crystal LED екраните. Таа е заснована на ист тип на ЛЕД диоди, само со многу помала димензија. Прототип на ваков екран беше презентиран на саемот за широка потрошувачка CES, а посетителите можеа да го видат во живо 55 инчниот екран со вградени околу 6 милиони диоди. Еве како тоа изгледа...
| | веќе видена | слични

Компанијата Sony објавила дека ги напушта OLED екраните за сметка на Crystal LED екраните, технологија која се смета за подобра од OLED.Crystal LED технологијата е заснована на истите диоди како и LED технологијата, но во овој случај тие се многу помали. Прототипот од таквиот екран беше претставен на овогодинешниот Саем за електроника за широка потрошувачка - CES. Посетителите имале прилика да го видат екранот кој користи околу 6 милиони LED диоди. За каква технологија поточно се работи погледнете го видеото:
| | веќе видена | слични

Останато

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера “забележаа” промена во ставот на шефот на ...
сите 150 | | | веќе видена

Атина не е таа која ја започна сериозната дебата за иднината на Западен Балкан во ЕУ и не е Ципрас тој кој го постави на дневен ред пристапувањето на Република ...
сите 78 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска (18 септември 2018 година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сони ја напушта OLED технологијата и се префрла на...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: