Сонда на НАСА влезе во орбитата на астероид

Роботска сонда на НАСА, по четири години патување, влезе во орбитата на астероидот Веста за да го започне проучувањето на вториот најголем објект во астероидниот појас меѓу Марс и Јупитер, соопшти денеска НАСА. Сондата „Даун“ испрати сигнал на контролата на мисијата во Пасадена, за да го потврди влезот во орбитата на Веста, оддалечена 188 милиони километри од Земјата. Даун е прво летало што кружи во орбитата на еден објект во главниот астероиден појас меѓу Марс и Јупитер и истовремено ќе биде првото вселенско летало што ќе обиколи две локации во Сончевиот систем, несметајќи ја Земјата, наведува НАСА. „Проучувањето на астероидот Веста претставува големо научно достигнување и укажува на идните одредишта на кои луѓето ќе патуваат следните години“, изјави преку соопштение Чарлс Болден, администратор на НАСА. Сондата е лансирана кон Веста во 2007. година со мисија да го испита постанокот на Сончевиот систем пред 4,5 милијарди години. Цената на мисијата е 466 милиони долари. Даун ќе го проучува астероидот една ...
| | веќе видена | слични

Роботизираната вселенска сонда на НАСА, која во саботата навлезе во орбитата на астероидот Vesta, сега успеа и да сними дел од површината. Фотографиите од површината на Vesta, кој се наоѓа на околу 188 милиони километри од Земјата, покажуваат дека астероидот има сложен релјеф, на кој се зачувале траги од формирањето и еволуцијата. Американската меѓупланетарна сонда Dawn ќе остане во орбитата околу една година, во тек на која ќе ја испитува површината на астероидот со помош на видео камери и различни сензори, пренесе ББС. Дијаметарот на Vesta е околу 500 километри, со што тој го зазема првото место по маса и второ по големина помеѓу астероидите. Научниците од НАСА сметаат дека податоците кои ќе се добијат од истражувањето на Vesta, заедно со останатите големи астероиди, ќе даде одговори на многу прашања за раната фаза во еволуцијата на сончевиот систем. (Крај)
| | веќе видена | слични

Американската сонда „Доун“ влезе во орбитата на астероидот Веста, кој е втор по големина објект во астероидниот појас на потегот меѓу Марс и Јупитер, соопшти денеска американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА). Сондата, која сега се наоѓа на околу 188 милиони километри од Земјата, вчера влегла во орбитата на Веста и таму ќе остане една година, при што ќе го проучува астероидот на растојание од 16.000 километри од него. По завршувањето на мисијата на Веста, „Доун“ ќе се упати кон астероидот Церес. Главна цел на осумгодишната мисија на „Доун“ е споредбено истражување на двете протопланети - остатоци на планетарни ембриони, што, според НАСА, би помогнало во откривањето на тајните од најраната историја на Сончевиот систем од пред 4,5 милијарди години. „Доун“ треба да ги анализира составот, топографијата и текстурата на површините на Веста и Церес и да ја измери нивната гравитациската сила. Сондата „Доун“, која е лансирана во 2007 година, е опремена со инфрацрвен спектометар за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 240 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сонда на НАСА влезе во орбитата на астероид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: