„Пролет“ и утре, од петок облачно со дожд

„Пролет“ и утре, од петок облачно со дожд Сончево и топло време не' очекува и во текот на утрешниот ден, најавууваат метеоролозите. Според најавите, в четврток времето ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб ветер од јужен правец. По одделни котлини ќе има услови за појава на слаба утринска магла. Температурите денеска достигнаа и до 23 степени Целзиусови во источна Македонија, а во Скопје и околината околу 20 степени. Според најавите в петок, сабота и недела ќе настапи променливо облачно време, со слаб локален дожд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Македонија во утринските часови ќе има појава на умерен мраз, а во текот на денот ќе биде претежно сончево и постудено. Ќе дува слаб северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува слаб североисточен ветер. Утринските температури ќе се движат од -4 C до 3 C, а дневните температури ќе се движат од 7 C до 14 C. Во вечерните часови ќе има појава на магла, која понекаде ќе биде и погуста. Во Скопје во вторник ќе биде претежно сончево и постудено. Слаб северозападен ветер. Утринската температура од 0 C, а дневната температура ќе достигне до 12 C. Во вечерните часови ќе има појава на маглa. Во среда во утринските часови ќе има појава на магла и умерен мраз, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност. Ќе дува слаб југоисточен ветер, а во западните предели ќе дува слаб југозападен и западен ветер. Утринските температури од -5 C до 2 C, а максималните дневни температури ќе се движат од 8 C од 15 C. Во соработка со weather4all.com.mk
| | веќе видена | слични

Денеска времето ќе биде сончево со пријатни временски услови, а ведрото небо донесе и пониски утрински температури. Утрово во Маврово се измерени -5 Целзиусови степени, Скопје 1, Берово – 3, Виница 6, Гевгелија 5, Битола 2, Охрид 0, Крушево – 2.Денеска ќе имаме стабилно и суво време, со слаб северен ветер. Максималните дневни температури во Македонија ќе бидат во Скопје 12, Тетово 9, Гостивар 10, Маврово 6, Дебар 10, Крива Паланка 10, Виница, Кочани и Свети Николе 11, Штип 12, Берово 9, Дојран и Демир Капија 12, Гевгелија 13, Битола 8, Претор 9, Охрид 10, Крушево 6, Прилеп 9, Кавадарци 11...И утре и наредните денови од оваа работна недела не очекува сончево и пријатно време со температури и до 17 степени.
| | веќе видена | слични
14 копии

Времето претпладне ќе биде променливо облачно, а во западните и јужните делови ќе има локален дожд. Попладне облачноста ќе се намали и ќе дува слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од пет до 14 степени. Во Скопје слично време, со температура до 12 степени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во понеделник во утринските и претпладневните часови нестабилно со врнежи од дожд во западните, северозападните и југозападните предели и со снег на планините над 1200 метри, а во останите предели ќе биде умерено облачно со сончеви периоди. Попладне умерено облачно со сончеви приоди над цела Македонија. Ќе дува засилен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Ветерот понекаде ќе достигне брзина и до 25 км/ч. Утринските температури од 1°C до 8°C, а дневните температури ќе се движат од 7°C до 14°C. Во вторник во утринските часови ќе има појава на слаб мраз, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност. Ќе дува умерен северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Утринските температури ќе се движат од -3°C до 4°C, а дневните температури ќе достигнат до 6°C односно до 13°C. Во вечерните часови ќе има појава на магла, која понекаде ќе биде и погуста. Во среда во утринските часови ќе има појава на магла и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето денеска во Македонија ќе биде претпладне со дожд, осовено во западните, северозападните и југозападните делови на земјата, а во останите предели ќе биде умерено облачно со сончеви периоди. Утринските температура ќе се движи од два до девет, додека дневните температури ќе се движат од седум до 14 степени. Во Скопје и околината ќе преовладува слично време со температура до 11 степени.
| | веќе видена | слични

За утринава па се до претпладневните часови се најавува нестабилно време со врнежи од дожд во западните, северозападните и југозападните предели. Во останатите делови од Македонија ќе биде умерено облачно со сончеви периоди. За попладне се очекува облачно време со повремени сончеви периоди над цела Македонија. Утринските температури ќе се движат од 2 до 9 степени, а дневните температури ќе се движат од 7 до 14 степени.
| | веќе видена | слични

Во понеделник во утринските и претпладневните часови времето во Македонија ќе бдие нестабилно со врнежи од дожд во западните, северозападните и југозападните предели и со снег на планините над 1.200 метри, а во останите предели ќе биде умерено облачно со сончеви периоди. Попладне умерено облачно со сончеви приоди над цела Македонија. Ќе дува засилен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Ветерот понекаде ќе достигне брзина и до 25 километри на час. Утринските температури се од 1 до 8 Целзусови стемени, а дневните температури ќе се движат од 7 до 14 Целзиусови степени. Синоптичарите во текот на седмицава предвидуваат појави на мраз во утринските часови, и магла во вечерните, и нестабилно време со повремени врнежи од дожд и ветер.
| | веќе видена | слични

Времето денес ќе биде облачно со повремен локален дожд, посебно во јужните делови. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Температурите ќе се движат од 5 до 14 степени Целзиусови. (Крај)
| | веќе видена | слични

Попладне облачноста ќе се намалува и ќе дува слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од пет до 14 степени. Во Скопје ќе преовладува слично време со температура до 12 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 82 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 80 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Пролет“ и утре, од петок облачно со дожд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: