До сабота дожд, за Велигденските празници сончево и топло

5 копии

До сабота ќе има врнежи од дожд, а за време на Велигденските празници ќе биде стабилно, суво и релативно топло. Утре се уште ќе биде топло, но ќе има повремен слаб локален дожд, а во попладневните часови на места врнежите ќе бидат поројни проследени со грмежи. Врнежите ќе продолжат во текот на ноќта во петок и во сабота претпладне. Поинтензивни врнежи се очекуват во северните и источните делови утре и задутре. Во петок ќе дува умерен до засилен северен ветер кој ќе предизвика значително опаѓање на дневните температури. Во петок и сабота максималните температури ќе достигнат до 19 степени, а во недела и понеделик до 23 степени.
| | веќе видена | слични
13 копии

Времето денес претежно сончево и топло со мала до умерена облачност. Утринската температура се движи од 3 до 12, а дневната температура од 20 до 27 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Температурите ќе се движат од 12 степени(наутро), а дневната температура ке стигне до 26 степени. Во наредните денови во поголем дел од земјава времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а услови за изолирана појава на краткотраен дожд ќе има во западните делови. Од недела ќе им поголемо наоблачување со услови за краткотраен локален дожд.
| | веќе видена | слични
9 копии

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер. Во западните делови, попладне е можен краткотраен локален дожд. Утринската температура ќе се движи од три до 12, а дневната температура од 20 до 27 степени. Во Скопје ќе биде сончево со дневна температура до 26 степени.
| | веќе видена | слични
4 копии

Синоптичарите излегоа со најнова прогноза. Во наредните денови во поголем дел од земјава времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а услови за изолирана појава на краткотраен дожд ќе има во западните делови. Инаку метеоролозите најавуваат дека од недела ќе им поголемо наоблачување со услови за краткотраен локален дожд, особено во западните делови на земјава. извор: УХМР
| | веќе видена | слични

Почитувани граѓани полека се приближуваме и кон месец Мај во кој поради значително потоплото време и поголемото сончево зрачење атмосферата значително се загрева а со тоа ќе започнат да растат и условите за дестабилизиране на истата односно развој на конвективни облачни јадра кој условуваат пороен дожд, грмежи и засилен ветер а во ситуација кога овие јадра се доста олујни и интензивни доаѓа до појава на невреме проследено со силни електрични празнења и појава на град. Според најновите анализи кој ние ги направивме месец мај оваа година би бил гледано и по температурите на воздухот и по количеството на врнежи просечен што значи може да се очекува месец мај оваа година да биде во границите на повеќе годишниот просек по температурите на воздухот и по врнежите. Сепак и покрај ова треба да рачунаме и на продор на посвежи воздушни маси од север но и на циклонски активности и на врнежи. Со нашите пократкорочни анализи редовно и навремено ќе бидете информирани околу времето и што точно можете да очекувате од него. ...
| | веќе видена | слични

Сончевото и топло време во Македонија продолжува и во текот на утрешниот ден. Попладне во западните делови можна е изолирана појава на краткотраен локален дожд. Максималната температура ќе достигне до 27 степени. Скопје утре со дневна температура од 26 степени. Промена на времето се очекува во текот на викендот особено во недела. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични
11 копии

Времето во Македонија претпладне ќе биде умерено облачно, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб југоисточен ветер. Времето во Македонија претпладне ќе биде умерено облачно, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од четири до 11, а дневната од 19 до 25 степени. Во Скопје претпладне умерено облачно, попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе достигне до 10, а дневната температура до 24 степени. Во наредните денови во поголем дел од земјава времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а услови за изолирана појава на краткотраен дожд ќе има во западните делови. Поголемо наоблачување со локален дожд ќе има за време на викендот и во почеток на наредната седмица.
| | веќе видена | слични

Претпладне умерено до значително облачно, попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб југоисточен ветер. Т-мин. од 4 до 11, а т-макс. од 19 до 25 степени. Во наредните денови во поголем дел од земјава времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а услови за изолирана појава на краткотраен дожд ќе има во западните делови. Поголемо наоблачување со локален дожд ќе има за време на викендот и во почеток на наредната работна седмица. Related
| | веќе видена | слични
6 копии

Времето претпладне ќе биде умерено до значително облачно, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб југоисточен ветер. Минималната температура ќе се движи од 4 до 11 степени, а максималната од 19 до 25 степени. Во Скопје претпладне умерено облачно, попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб јужен ветер. Температурите ќе достигнат до 24-от целзиусов степен. Во наредните денови во поголем дел од земјава времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а услови за изолирана појава на краткотраен дожд ќе има во западните делови. Поголемо наоблачување со локален дожд ќе има за време на викендот и на почетокот од наредната работна седмица.
| | веќе видена | слични

Охрид, 11. април 2018 (ИНПРЕС) – По цели седум дена на кота од 694,02 метри надморска височина, нивото на водата во Охридското Езеро денес е пониско за еден сантиметар, односно е на 694,01 м.н.в., што е за 26 сантиметри над максималната граница, нормативно утврдена на 693,75 метри. Според последните информации, испустот на Охридското Езеро во реката Црн Дрим кај Струга деновиве е максимално отворен, што полека почнува да дава резултати. Метеоролозите за денес претпладне најавуваат умерено до значително облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. – Во наредните денови во поголем дел од земјава времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а услови за изолирана појава на краткотраен дожд ќе има во западните делови. Поголемо наоблачување со локален дожд ќе има за време на викендот и во почеток на наредната седмица, информираат од УХМР Македонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 208 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

До сабота дожд, за Велигденските празници сончево и топло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: