Топло до 38 степени, од недела заладување


19 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен и југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од 12 до 20, а дневната од 32 до 38 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност.Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе достигне до 36 степени. Поради изразено југозападно воздушно струење и прилив на многу топла воздушна маса, во наредните денови ќе биде уште потопло со натпросечни температури на воздухот. Од четврток до сабота во поголем дел од земјава максималната температура ќе надмине 35, а вдолж Повардарието и 40 степени. Во четврток ќе дува засилен југозападен ветер. Веќе од недела попладне и во текот на ноќта кон понеделник, поради продор на влажна и посвежа воздушна маса од север, се очекуваат врнежи од дожд и грмежи. Од понеделник дневната температура значително ќе опадне, за повеќе од 10 степени во однос на претходните денови.
| | веќе видена | слични
6 копии

Сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринските температури ќе се движат од 8 до 18 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 24 до 33 степени. Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу 13 и дневна до 31 степен. УВ индексот ќе изнесува 9.
| | веќе видена | слични
14 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер особено вдолж Повардарието. Утринската температура ќе се движи од осум до 18, а дневната од 25 до 33 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје слично време, сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 31 степен. Следува период на сончево време со мала до умерена облачност. Дневната температура ќе биде во постепен пораст.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер особено вдолж Повардарието. Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер особено вдолж Повардарието.Утринската температура ќе се движи од осум до 18, а дневната од 25 до 33 степени.УВ-индексот ќе има вредност 9.Во Скопје слично време, сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 31 степен.Следува период на сончево време со мала до умерена облачност. Дневната температура ќе биде во постепен пораст.
| | веќе видена | слични
7 копии

Денес е среда, 5 јули 2017 година, 186-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 04:59, а ќе зајде во 20:14 часот. Денот ќе трае 15 часа и 15 минути. Под влијание на антициклонска циркулација ова утро во Македонија имаме претежно сончево но и температурно посвежо утро. МАКЕДОНИЈА – Во Македонија денес по свежото утро, во текот на денот ќе биде сончево и топло време со пораст на дневните температурите кои што ќе се доближат до просекот за овој период од годината. Ќе дува доумерен слаб североисточен и северозападен ветер кој ќе достигнува брзина и до 15 км/ч. Утринските температури од 7 до 19 степени, додека пак максималните дневни температури утре ќе се движат во интервал од 22 до 33 степени. УВ индексот ќе има вредност 8. СКОПЈЕ - Во Скопје денес ќе биде претежно сончево и топло време. Слаб северозападен ветер. Утринската температура од 14 степени, а максималната дневна до 31 степени. УВ индекс 8. МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНА - Во четврток потопло утро со утрински температури од 8 до 18 степени, додека пак во текот на ...
| | веќе видена | слични

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 33 Гевгелија, 32 Д. Капија, 31 Струмица, 30 Виница, Штип, 29 Скопје -Зајчев Рид, 28 Скопје -Петровец, 28 Битола,Тетово, Охрид, 26 Прилеп, Претор, Кр. Паланка, 25 Тополчани, Берово, 24 Пожаране, 23 Ѓуриште, 22 Лазарополе, 20 Маврово. ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево со мала до умерена локална облачност. Дуваше умерен, на повеќе места повремено засилен ветер од северен правец, особено долж Повардарието, Скопската котлина, Пелагонија и Штипскиот регион и на моменти достигнуваше брзина од 40 до 54 км/час. УВ=9 ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ: Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, особено долж Повардарието и во источните делови. УВ=9 Во текот на ноќта времето ќе биде ведро и посвежо со мала локална облачност и со слаб до умерен северен ветер. ВРЕМЕТО УТРЕ: Сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. УВ=9 Т-мин. од 8 до 18 а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 26 до 34 степени. Скопје Сончево со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Следува период на сончево време со мала до умерена облачност. Дневната температура ќе биде во постепен пораст. Сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Вредноста на УВ индексот ќе изнесув 9. Дневната температура ќе се движи од 23 до 33 степени. Loading...
| | веќе видена | слични
22 копии

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево со пораст на дневната температура. Ќе дува повремено засилен северен ветер особено долж Поварадарието и во Пелагонија. Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево со пораст на дневната температура. Ќе дува повремено засилен северен ветер особено долж Поварадарието и во Пелагонија. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 23 до 31 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје ќе биде претежно сончево со умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе достигне до 29 степени. Следува период на претежно сончево време со пораст на дневната температура.
| | веќе видена | слични

Апстракт од научен труд за поврзаноста на сеизмичките и седиментолошки информации со тектонските активности во сеизмички активната зона Корча-Охрид и историските документи. Охридското Езеро што го делат Република Албанија и Република Македонија е формирано од тектонски активен гребен (симетрично спуштен блок од земја) на југот од Балканот и најверојатно е најстарото езеро во Европа. Неколку студии покажаа дека езерото пружа валидна евиденција за климатските и еколошки промени и за дисталниот тефростратиграфски запис за вулкански ерупции во Италија. Дефектните структури идентификувани во сеизмичките податоци покажуваат дека седиментите имаат исто така потенцијал за бележење на тектонската активност во регионот. Во заклучоцоте од оистражувањата научниците нудат пример како се поврзани сеизмичките и седиментолошки информации со тектонската активност и историските документи. Историските документи, се вели во студијата, покажуваат дека голем земјотрес го уништил градот Лихнидус (денес: град Охрид) во почетокот на ...
| | веќе видена | слични

Сончево и потопло ќе биде денеска во земјава, а во источните делови со мала до умерена облачност и со умерен до засилен северен ветер, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). УВ-индексот ќе биде 9. Максималната температура ќе се движи од 22 Целзиусови степени на крајниот запад на земјата, еден степен повисоко во Малешевијата и во Пијанец, 25 степени во Крива Паланка, 26 степени во Охридско-струшкиот регион и 27 степени во Пелагонија. Во Битола до 26 степени. Највисока температура ќе биде измерена во Гевгелиско-Дојранско, до 31 степен. Според УХМР, утре ќе имаме слично време, со благ пораст на температурата. Сподели: Кликни за да споделиш на Twitter (Opens in new window) Click to share on Facebook (Opens in new window) Click to share on Google+ (Opens in new window)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Топло до 38 степени, од недела заладување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: