Куманово најстудено, во штипско ветер до 100 км на час

13 копии

Најстудено утрово е во Куманово каде што се измерени два степена, а најмногу дожд има наврнато во Пожаране 20 литри на метар квадратен. Засилен јужен и југоисточен ветер дувал во текот на ноќта и достигнал брзина од околу 100 километри на час во Штипско, а од 50 до 70 километри на час на повеќе други места. Според податоците на Управата за хидрометеролошки работи, утринските температури во целата држава се над нулата. Најниска температура е измерена во Куманово, а највисока во Струмица, Демир Капија, Охрид, Штип и Виница каде се измерени 10 степени. Во Маврово утринава се измерени 3 степени, во Лазарополе, Ѓуриште и Крушево 4, Пожаране и Берово 5, Дебар 6, Тетово и Тополчани 7, Претор, Крива Паланка и Скопје 8, а во Прилеп, Дојран, Битола, Скопје Петровец и Гевгелија 9 степени. До 8 часот најмалку дожд има наврнато во Ѓуриште – 1 литар на метар квадратен, Крушево 2, Куманово 4, Дојран 6, Скопје 8, Гевгелија и Дебар 10, Лазарополе 14, Маврово 16, Тетово 19 и најмногу во Пожаране 20 литри на метар квадратен. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и со умерен југоисточен ветер. Утринските температури ќе се движат од 0 до 7, додека дневните ќе бидат во интервал од 14 до 23 степени. Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу 3 и дневна до 21 степен. Под влијание на топла воздушна маса и јужно струење до четврток времето ќе биде претежно сончево со умерен јужен ветер и пораст на температурата, како на дневната, така и на утринската. Од петок до недела ќе има зголемување на облачноста со повремени локални врнежи од дожд. Во петок ќе дува засилен јужен ветер, а од сабота ветерот ќе се промени во северен и ќе има позначително опаѓање на дневната температура.
| | веќе видена | слични
33 копии

Во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од нула до седум, а дневната од 16 до 23 степени. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до три, а дневната ќе достигне до 21 степен. До четврток времето ќе биде претежно сончево со умерен јужен ветер и пораст на утринската и дневната температура. Од петок до недела ќе има зголемување на облачноста со повремени локални врнежи од дожд. Во петок ќе дува засилен јужен ветер, а од сабота ветерот ќе биде северен и ќе придонесе за позначително опаѓање на дневната температура.
| | веќе видена | слични
6 копии

Денес е вторник, 25 април 2017 година, 115-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:34, а ќе зајде во 16:28 часот. Денот ќе трае 13 часа и 54 минути.И ова утро во Македонија имаме пониски утрински температури кои се под просечните за овој период од годината. Речиси насекаде имаме имаме ведро и сончево време.МАКЕДОНИЈА – Во Македонија во вторник ќе биде претежно сончево и потопло време со повисоки дневни температури кои ќе се движат во интервал од 12 до 24 степени, иако утрото е доста свежо да кажеме со пониски утрински температури од -1 односно 8 степени. Ќе дува доумерен југоисточен и југозападен ветер кој ќе достигнува брзина и до 25 км/ч. Максималните дневни температури од 12 до 25 степени. УВ индексот ќе има вредност 6.СКОПЈЕ – Во Скопје денеска претежно сончево, ветровито и топло време. Ќе дува доумерен југоисточен ветер. Утринската температура од 5 степени, а максималната дневна до 22 степени. УВ индекс 6.МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНА – Во Македонија во среда и четврток ќе продолжи сончевото и топло време со ...
| | веќе видена | слични

Утре во Македонија ќе преовладува сончево и потопло време со мала до умерена локална облачност и со умерен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе достигне до 23 степени. Во Скопје утре до 21 степен. Во наредните денови температурите ќе бележат понатамошен пораст. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични
4 копии

Под влијание на топла воздушна маса и јужно струење до четврток времето во Македонија ќе биде претежно сончево, со умерен јужен ветер и пораст на температурата, како на дневната, така и на утринската. Од петок до недела ќе има зголемување на облачноста со повремени локални врнежи од дожд. Во петок ќе дува засилен јужен ветер, а од сабота ветерот ќе се промени во северен и ќе има позначително опаѓање на дневната температура.
| | веќе видена | слични
19 копии

Времето во западниот и централниот дел на Македонија ќе биде променливо облачно со можност за врнежи во Охридско, додека во источниот дел од државата ќе биде сончево со ветер со променлив правец. Минималните температури ќе се движат од минус 3 до 6 степени, а максималните од 11 до 21 степен целзиусов. На повисоките места во Осоговско-Малешевски регион утринските температури ќе се спуштат под нула, а потоа под влијание на топла воздушна маса и јужно струење ќе бидат во пораст. До четврток ќе преовладува стабилно и значително потопло време со умерен јужен ветер, а од петок се очекуваат повремени врнежи од дожд и опаѓање на дневните температури.
| | веќе видена | слични

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно со можност за повремени врнежи од дожд. Минималните температури ќе се движат од минус 3 до 6 степени, а максималните од 11 до 21 степен. Во Скопје и околината ќе биде променливо облачно со минимална температура од 3 степени, додека максималната ќе достигне до 18 степени.
| | веќе видена | слични
9 копии

Сончево со мала до умерена облачност, особено во западните делови, каде е можна и изолирана појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, кон крајот на денот ќе се промени во јужен. Во Осоговско -Малешевскиот регион утринските температури ќе се спуштат под 0. Утринските температури ќе се движат од -3 до 6 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 11 до 21 степен. Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу 3 и дневна до 18 степени. До четврток ќе преовладува стабилно и значително потопло време со умерен јужен ветер, а од петок се очекуваат повремени врнежи од дожд и опаѓање на дневните температури.
| | веќе видена | слични

На повисоките места и планините утринските температури и денеска беа под нулата. Во текот на денот ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. Повеќе облачност ќе има во западните делови, каде е можна и изолирана појава на краткотраен дожд, особено во охридскиот регион. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, кон крајот на денот ќе се промени во јужен. Максималната дневна температура во Охрид ќе достигне до 15 степени Целзиусови. Наредните денови под влијание на топла воздушна маса и јужно струење температурите ќе бидат во пораст. До четврток ќе преовладува стабилно и значително потопло време со умерен јужен ветер, а од петок се очекуваат повремени врнежи од дожд и опаѓање на дневните температури.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 290 | | | веќе видена

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Имотот во Чешка на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков ја зголемува околноста тој да се даде во бегство, продавајќи го огромниот имот од ...
сите 160 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 175 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Куманово најстудено, во штипско ветер до 100 км на час

Од:
До кого (е-маил):
Порака: