Облачно време со краткотраен дожд

14 копии

Времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно. Од пладневните часови по некаде со услови за појава на краткотраен дожд, а попладне и преку ноќта повремен дожд ќе има најпрвин во југозападните делови, а потоа повремените врнежи од дожд полека ќе се преместуваат кон исток. Ќе дува и слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од пет до 11, а дневната од 11 до 16 степени. Во Скопје времето утре ќе биде умерено до значително облачно, од пладневните часови со појава на повремен дожд, а ќе дува и слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе се искачи до 14 степени. До среда ќе преовладува променливо облачно време со повремен локален дожд и појава на магла по одделни котлини. Врнежите ќе бидат малку поинтензивни во вторник во вечерните часови и во среда. Температурата ќе биде без поголеми промени. Потоа, од средината на наредната недела се очекува стабилно, суво и постудено време.
| | веќе видена | слични
8 копии

Времето во Македонија ќе биде стабилно и посвежо. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Температурата ќе се движи од три до осум, а дневната од седум до 13 степени. Во Скопје времето ќе биде умерено облачно со умерен повремено и засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до шест, а дневната ќе достигне до 11 степени. Од сабота утринските температури наместа ќе се спуштаат и под нулата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сончево со умерена облачност и умерен до засилен северен ветер, особено изразен долж Повардарието и источните делови. Дневните температури ќе се движат од 6 до 13 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 11 степени.
| | веќе видена | слични

Значително посвежо време, со слаб до умерен северен и северозападен ветер и со тенденција на намлување на облачноста се очекува во четврток. Подолги сончеви периоди сепак се очекуваат во западниот крај. Во раните утрински часови сеуште ќе има услови за повремен дожд во крајниот источен дел од земјата. Навечер повторно ќе се зголемува облачноста во североисточниот крај, а не е искучена можноста Осоговските врвови да имаат сосема слаби снежни врнежи.
| | веќе видена | слични

Во Македонија во четврток ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и ветровто. Во североисточните и крајните источни предели со услови за слаби локални врнежи од дожд, а на планинските предели над 1400 метри со услови за слаб снег. Ќе дува умерен северен и северозападен ветер. Утринските температури ќе бидат во опаѓање и ќе се движат од 1°C до 9°C, а максималните дневни температури од 8°C до 16°C. Во петок по студеното утро во текот на денот ќе биде умерено облачно со сончеви периоди и ветровито. Ќе дува засилен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Утринските температури од 0°C до 8°C, а максималните дневни температури ќе се движат од 6°C до 14°C. Во сабота во утринските часови ќе има појава на магла, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност, ветровито и постудено. Ќе дува умерен севрен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Ветерот ќе достигне брзина и до 25 км/ч. Утринските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на ноќта врнежите од дожд се намалија, а влажниот бран полека се движи кон североистокот, па денеска нè очекува облачно време, со повремени сончеви периоди и пониски температури од вчерашните. Денеска ќе дува северен ветар кој ќе предизвика пад на утринските и дневните температури, а во текот на денот се очекува сончево време со умерена облачност. Во Скопје утринската температура ќе биде 6 Целзиусови степени, а дневната температура ќе достигне до 11 степени. Во Тетово и Гостивар максималната дневна температура ќе биде 11, во Маврово 5, Дебар 10, Крива Паланка 7, Виница и Штип 11, Куманово 10, Радовиш 11, Дојран 12, Гевгелија 13, Демир Капија и Кавадарци 12, Крушево 6, Охрид 11, Битола 12, Прилеп 10... И во петок времето ќе биде ветровито, со умерен северен ветар и температури од 6 до 12 степени. Викендов ќе имаме пријатни временски услови. Во сабота дневните температури ќе се движат од 8 до 14 степени, а утринската на повисоките места ќе падне и до -3 степени. Во недела прогнозата е дека наутро ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Од четврток се очекува продор на студена воздушна маса во Македонија која ќе услови засилен студен ветер кој ќе дува од северен правец, а се очекува и пад на утринските и дневните температури. Во Македонија во четврток ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и ветровто. Во североисточните и крајните источни предели со услови за слаби локални врнежи од дожд, а на планинските предели над 1400 метри со услови за слаб снег. Ќе дува умерен северен и северозападен ветер. Утринските температури ќе бидат во опаѓање и ќе се движат од 1°C до 9°C, а максималните дневни температури од 8°C до 16°C. Во петок по студеното утро во текот на денот ќе биде умерено облачно со сончеви периоди и ветровито. Ќе дува засилен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Утринските температури од 0°C до 8°C, а максималните дневни температури ќе се движат од 6°C до 14°C. Во сабота во утринските часови ќе има појава на магла, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Краткотрајно невреме со силен дожд, град и ветер попладнево го зафати Скопје. Главниот град и синоќа беше зафатен со обилни врнежи дожд. Наврнаа 54 литри на метар кавдратен. Како што најавија метеоролозите, од утре времето ќе биде стабилно и посвежо, но без врнежи со температура од 3 до 13 степени. Од сабота се очекува заладување и спуштање на утринските температури под нула.
| | веќе видена | слични
5 копии

Ноќеска во кавадаречко имаше интензивни врнежи од дожд. Според податоците добиени од метеоролошката станица лоцирана кај СОУ „Ќиро Спанџов Брко“ ноќеска за само 8 часа наврнале 41 литар на метар квадратен дожд, пренесува Курир. Интензивниот дожд услови утринава да се зголеми водостојот на реката Луда Мара, но нема никаква опасност од нејзиноизлевање. Пороен дожд во Кавадарци врнеше и во попладневните часови со што водниот талог дополнително се зголеми. Агроекспертите велат дека овој дожд е добредојден за есенските посеви. Според прогнозата на синоптичарите утре не се очекуваат врнежи од дожд. Ќе имаме сончево време со умерена облачност и умерен до засилен северен ветер, особено изразен долж Повардарието. Од утре поради продор на студена воздушна маса во Македонија се очекува и пад на утринските и дневните температури. Максималнта дневна ќе достигне до 12 степени.
| | веќе видена | слични

Силнo невреме проследено со град, дожд и грмотевици, попладнево го зафати Куманово. Невремето почнало околу 16.30 минути. Градот паѓаше само неколку минути, но успеја да ја побели земјата и улиците, и потоа премина во дожд. Синоќа и во текот на ноќта во Куманово наврнаа 42 литри на метар квадратен дожд, што предизвика излевање на реките и поплави во повеќе населби. Повторните врнежи ќе ја отежнат состојбата во поплавените подрачја.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Облачно време со краткотраен дожд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: