Минусни температури: Во Берово и Скопје кочан ладно

Утрово до седум часот најстудено беше во Скопје (Петровец) и во Берово, минус четири степени, а максимални шест се измерени во Дебар. Според УХМР, -3 е во Гевгелија и Струмица, -2 е во Скопје (Зајчев Рид), -1 е во Крива Паланка, Битола, Демир Капија, Штип и Тетово, еден степен е во Крушево, Ѓуриште и Пожаране, два во Маврово и Виница, четири во Прилеп и Тополчани, а пет степени е во Охрид и Претор. Снег со висина од два сантиметра има во Маврови Анови. Времето денеска ќе биде претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини со снег. Во ноќните часови врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен, а кон крајот на денот од северозападен правец. Температурата ќе достигне од 5 до 12 степени. Во Скопје променливо облачно, попладне со повремен дожд. Кон крајот на денот ќе дува умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне девет степени. Утре ќе преовладува облачно и постудено време, околу пладне и попладне со повремени врнежи од дожд, а на планините со снег. ...
| | веќе видена | слични

Преку ноќта беше ведро, тивко и студено. Изутринава е сончево, тивко и студено, По котливите е магливо, само на повисоките места и на планините има слаб ветер со од променлив правец. Минимални температури: -8 Берово, -6 Скопје Петровец, -5 Струмица, Битола, Маврово, Тетово, Гевгелија, Д. Капија, -4 Охрид А., Кр. Паланка, Скопје, Штип, -3 Прилеп, Дебар, -2 Охрид, Претор, Лазарополе, -1 Виница, Дојран, 0 Ѓуриште, Пожаране, 1 Тополчани, 2 Крушево. Времето денес: Претежно сончево и тивко со мала до умерена облачност, по одделни котлини со појава на утринска слаба магла, како и со мала облачност.На повисоките места и на планините ќе дува слаб до умерен северен ветер со променлив правец. Масималната температура ќе достигне од 7 до 15 степени. До четврток ќе се задржи стабилно и суво време со пораст на дневните температури По одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла. Од петок се очекува извесно зголемување на облачноста и опаѓање на дневната темпертура. За наредниот викенд следува период на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Суво и релативно топло ќе биде времето до четврток. Температурите ќе бидат во пораст и над просекот за овој период од годината. Денес преку ден температурата ќе го достигне 15-тиот степен. Во Скопје максималната температура денес ќе достигне до 10 степени. Веќе од четврток се очекува зголемување на облачноста и опаѓање на температурата на воздухот. Од следниот викенд, УХРМ најавува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд и снег.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најстудено утрово е во Берово, минус осум степени, а во Крушево се измерени максимални два степена. Според УХМР, минус шест е во Скопје Петровец, минус пет во Струмица, Битола, Маврово, Тетово, Гевгелија и Демир Капија, минус четири во Охрид, Крива Паланка, Скопје и Штип, минус три во Прилеп и Дебар, минус два во Охрид, Претор и Лазарополе, минус еден во Виница и Дојран, нула во Ѓуриште и Пожаране, а еден степен е во Тополчани. Висината на снежната покривка до осум часот е четири сантиметри во Пожаране и три во Маврово. Преку ноќта беше ведро, тивко и студено. Изутринава е сончево, тивко и студено. По котливите е магливо, само на повисоките места и на планините има слаб ветер со од променлив правец. Во текот на денот ќе биде претежно сончево и тивко со мала до умерена облачност, по одделни котлини со појава на утринска слаба магла, како и со мала облачност.На повисоките места и на планините ќе дува слаб до умерен северен ветер со променлив праве. Масималната температура ќе достигне од 7 до 15 степени. Во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето утрово претежно сончево и тивко со мала до умерена облачност, по одделни котлини со појава на утринска слаба магла, како и со мала облачност. На повисоките места и на планините ќе дува слаб до умерен северен ветер со променлив правец. Масималната температура ќе достигне од 7 до 15 степени.Скопје, претежно сончево и тивко со слаба магла. Тмакс до 10 степени.До четврток ќе се задржи стабилно и суво време со пораст на дневните температури. По одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла. Од петок се очекува извесно зголемување на облачноста и опаѓање на дневната темпертура. За наредниот викенд следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето во Македонија денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Утринската температура, според Управта за хидрометеоролошки работи ќе се движи од -5 до 2, а дневната од 6 во 13 Целзиусови степени.Од понеделник се очекува сончево и потопло време со утрински температури во интервал од -6 до 1 степен и дневна температура која ќе се искачи до 15 степени.
| | веќе видена | слични

Според УХМР, минус шест е во Скопје Петровец, минус пет во Струмица, Битола, Маврово, Тетово, Гевгелија и Демир Капија, минус четири во Охрид, Крива Паланка, Скопје и Штип, минус три во Прилеп и Дебар, минус два во Охрид, Претор и Лазарополе, минус еден во Виница и Дојран, нула во Ѓуриште и Пожаране, а еден степен е во Тополчани. Висината на снежната покривка до осум часот е четири сантиметри во Пожаране и три во Маврово. Преку ноќта беше ведро, тивко и студено. Изутринава е сончево, тивко  и студено. По котливите е магливо, само на повисоките места и на планините има слаб ветер со од променлив правец. Во текот на денот ќе биде претежно сончево и тивко со мала до умерена облачност, по одделни котлини со  појава на утринска слаба магла, како и со мала облачност.На повисоките места и на планините ќе дува слаб до умерен северен ветер со променлив праве. Масималната температура ќе достигне од 7  до 15 степени. Во Скопје претежно сончево и тивко со слаба магла и максимални 10 степени. До четврток ќе се задржи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност и слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од шест до 13 степени. Во Скопје слично време со температура до девет степени. До четврток ќе се задржи стабилно и суво време со пораст на утринските и дневните температури. По одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла.
| | веќе видена | слични

Утрово се измерени -8 степени во Берово, -6 во Скопје Петровец, -5 во Струмица, Битола, Маврово, Тетово, Гевгелија, Демир Капија, -4 во Охрид, Крива Паланка, Скопје, Штип, -3 во Прилеп, Дебар, -2 во Охрид, Претор, Лазарополе, -1 во Виница, Дојран, 0 Ѓуриште, Пожаране, 1 во Тополчани, 2 во Крушево. 3 см снег има во Маврово, и 4 цм во Пожаране. Времето денеска ќе биде претежно сончево и тивко со мала до умерена облачност, по одделни котлини со појава на утринска слаба магла, како и со мала облачност. На повисоките места и на планините ќе дува слаб до умерен северен ветер со променлив праве. Масималната температура ќе достигне од 7 до 15 степени. До четврток ќе се задржи стабилно и суво време со пораст на дневните температури. По одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла. Од петок се очекува извесно зголемување на облачноста и опаѓање на дневната темпертура. За наредниот викенд следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд.
| | веќе видена | слични

ВИСИНА НА СНЕЖНА ПОКРИВКА (во 8 часот): 3 Маврово, 4 Пожаране. МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: -8 Берово, -6 Скопје Петровец, -5 Струмица, Битола, Маврово, Тетово, Гевгелија, Д. Капија, -4 Охрид А., Кр. Паланка, Скопје, Штип, -3 Прилеп, Дебар, -2 Охрид, Претор, Лазарополе, -1 Виница, Дојран, 0 Ѓуриште, Пожаране, 1 Тополчани, 2 Крушево. НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ (во л/м2) за 24 часа, до 8 часот. Нема МОМЕНТАЛНА СОСТОЈБА: Преку ноќта беше ведро, тивко и студено. Изутринава е сончево, тивко и студено, По котливите е магливо, само на повисоките места и на планините има слаб ветер со од променлив правец. ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Претежно сончево и тивко со мала до умерена облачност, по одделни котлини со појава на утринска слаба магла, како и со мала облачност.На повисоките места и на планините ќе дува слаб до умерен северен ветер со променлив праве. Масималната температура ќе достигне од 7 до 15 степени. Скопје, претежно сончево и тивко со слаба магла. Тмакс до 10 степени. ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: До четврток ќе се задржи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Минусни температури: Во Берово и Скопје кочан ладно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: