Евакуација во Германија: Центарот Потсдам блокиран, полицијата истражува сомнителен предмет

2 копии

Центарот Потсдам каде што се одржува Божиќниот пазар денеска е евакуиран поради сомнителен предмет, соопштила германската полиција. Центарот Потсдам каде што се одржува Божиќниот пазар денеска е евакуиран поради сомнителен предмет, соопштила германската полиција.На лице место има полициски единици кои го истражуваат сомнителниот предмет, пренесуваат германските медиуми.Блокиран е и пристапот до околните улици.Наскоро се очекуваат повеќе информации.
| | веќе видена | слични
4 копии

Неколку улици околу катедралата на „Сент Пол“ во центарот на Лондон денеска беа привремено блокирани откако полицијата добила пријава за сомнителен пакет. Локалната метро станица исто така беше затворена од безбедносни причини. Полицијата на крајот утврди дека сомнителниот пакет не е опасен и дозволи нормализирање на сообраќајот.
| | веќе видена | слични

Оваа #ФотографијаНаДенот нуди вечерен поглед на прочуениот Романтичен божикен панаѓур во германскиот град Регенсбург Живописните кулиси на војводскиот дворец Свети Емерам во сопственост на светски познатото благородничко семејство Турн и Таксис му дава неспоредлива атмосфера на овој божиќен панаѓур Регенсбург. Десетици илјади луѓе секоја година уживаат во благодетите на „Романтичниот божиќен панаѓур“. Годинава тој е отворен веќе една недела а треба да трае сѐ до 23 декември.
| | веќе видена | слични

Евакуиран божиќен базар во Германија поради закана за бомба. Центарот на Потсдам беше испразнет по претпоставка дека сомнителен пакет содржи експлозив. Бомбата била испратена до аптека, но таа е во непосредна близина на божиќниот пазар, што доведе до општа евакуација. Од аптеката ја повикале полицијата дека добиле сомнителен пакет со жици и електроника со големина 40х50 см. Полицијата го уништила пакетот во контролирана експлозија. Тече истрага за тоа кој и зошто ја испратил бомбата на адресата на аптеката. Подоцна стана јасно дека во пакетот немало експлозив. Во него е најден цилиндричен објект со кабли, батерии и клинци, но не и детонатор, објави локалната полиција на Твитер. standard.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата на германската сојузна покраина Бранденбург вешерва соопшти дека во уништениот сомнителен пакет пронајден во близина на божиќниот базар во Потсдам, сепак немало експлозивна направа. Во полициското соопштение се наведува дека во пакетот имало цилиндричен предмет со кабли, батерии и клинци, но не и експлозив, Претходно, полицијата информираше дека по извршената проверка е утврдено дека сомнителниот пакет содржел експлозив, но потоа министерот за внатрешни работи на Бранденбург, Карл-Хајнц Шротер изјави дека „не е јасно“ дали тоа што е пронајдено е експлозивна направа. Полицијата го евакуираше божиќниот базар и околната зона во Потсдам, по добиента информација околу 14.30 часот за откриен сомнителен пакет. Пакетот бил доставен во аптека што се наоѓа во близина на базарот. Еден од вработените го примил пакетот и откако го отворил во него забележал „елементи на експлозивна направа“. Нивото на опасност од потенцијални терористички напади во Германија е на висок степен, по минатогодишниот напад со камион ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во уништениот сомнителен пакет пронајден во близина на божикниот пазар во Потсдам сепак немало експлозив, соопштија од германската полиција. Во уништениот сомнителен пакет пронајден во близина на божикниот пазар во Потсдам сепак немало експлозив, соопштија од германската полиција. Во соопштението се наведува дека во пакетот имало цилиндричен предмет со кабли, клинци, но не и експлозив. Според првичните најави било утврдено дека во сомнителниот пакет имало експлозив, но потоа министерот за внатрешни работи на Бранденбург, Карл-Хајнц Шротер изјави дека „не е јасно“ дали тоа што е пронајдено е експлозивна направа. По добиената информација за сомнителниот пакет, полицијата го евакуираше божикниот пазар и околната зона во Потсдам. Нивото на опасност од потенцијални терористички напади во Германија е на висок степен, по минатогодишниот напад со камион на божиќниот панаѓур во Берлин.
| | веќе видена | слични

Германската полиција денеска соопшти дека го уништила сомнителниот пакет кој го пронашла на Божиќниот пазар во градот Постдам, а кој содржел експлозив или запалив материјал. Портпаролот на полицијата Торстен Хербест изјавил дека сѐ уште не е сосема јасно од што била направена направата. German police: Improvised explosive device found near Potsdam Christmas market has been defused — dwnews (@dwnews) Полицијата го евакуираше божиќниот базар и околната зона, по добиената информација околу 14.30 часот за откриен сомнителен пакет. Пакетот бил доставен во аптека што се наоѓа во близина на базарот. Еден од вработените го примил пакетот и откако го отворил во него ги забележал елементите од експлозивот. Нивото на опасност од потенцијални терористички напади во Германија е на висок степен, по минатогодишниот напад со камион на божиќниот панаѓур во Берлин.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради откриен сомнителен пакет попладнево бил евакуиран Божикниот базар и околната зона во германскиот град Потсдам. Пакетот бил доставен во аптека во близина на панаѓурот. По минатогодишниот напад со камион на Божикниот пазар во Берлин, нивото на опасност од потенцијални напади во Германија е на висок степен.
| | веќе видена | слични

Сомнителниот пакет поради кој денеска беше евакуран божиќниот панаѓур во германскитот град Потсдам, содржел експлозив, соопшти германската полиција по извршената проверка. Полицијата го евакуираше божиќниот базар и околната зона, до добиента информација околу 14.30 часот за откриен сомнителен пакет. Како што јави МИА, пакетот беше доставен во аптека што се наоѓа во близина на базарот. Еден од вработените го примил пакетот и откако го отворил во него ги забележал елементите од експлозивот. Нивото на опасност од потенцијални терористички напади во Германија е на висок степен, по минатогодишниот напад со камион на божиќниот панаѓур во Берлин.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 166 | | | веќе видена

Продолжуваат превирањата во Исламската верска заедница. Новиот поглавар Скендер Бузаку е назначен на функцијата од судот, но Реис ул улема хаџи Сулејман ефенди ...
сите 374 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 334 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Евакуација во Германија: Центарот Потсдам блокиран, полицијата истражува сомнителен предмет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: