Првиот човек на Солун денеска во Скопје

2 копии

Првиот човек на Солун денеска во Скопје Градоначалниот на Солун Јанис Бутарис денеска ќе престојува во Скопје и пред членовите на македоската бизнис асоцијација ќе ги презентира економските и туристички капацитети на вториот по големина град во Грција. Посетата на првиот човек на Солун е на иницијатива на трговското одделение од канцеларијата за врски на Грција. Јанис Бутарис попладнево ќе биде гостин на Стопанската комора на Македонија каде заедно со претседателот на комората Бранко Азески, тој ќе го отворат работниот состанок на кој ќе присуствуваат туристички агенции и компании од различни области, претставници на медиумите од јужниот сосед, но и македонски фирми. Во рамки на посетата на Скопје, Бутарис ќе оствари средби со својот скопски колега градоначалникот Коце Трајановски. Се уште не е потврдено даали Битарис ќе престојува и во Тетово на средба со градоначалничката Теута Арифи, средба што претходно ја објавија грчките медиуми. Бутарис во повеќе прилики истакнувал дека проблемот со името меѓу ...
| | веќе видена | слични

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, вели дека неговата поврзаност со Македонија е сентиментална не само поради неговото потекло од неговиот дедо по татко, туку и по големиот број на пријатели кои ги има во оваа земја, . Тој вели дека роднинските врски со семејството во Крушево се одамна изгубени, но тој три пати бил да ги посети. Ја видел и куќата на неговиот дедо, на кој бил многу горд. Како што самиот тој вели, тој е горд на неговите корени. Бутарис постојано зборува со љубов за крушевските убавини и за успехот на луѓето кои живеат на ова место. -Годинава учествував на прогласување на најдобар студент од Американскиот колеџ во Солун. Не знаев дека тоа ќе биде студентка од Крушево. Бев многу горд на нејзиниот успех, вели тој. Тој не крие дека неговите родители се Власи, но жали што не го зборува јазикот на неговите предци. Градоначалникот е роден во Солун и е син на винарот Стелиос Бутарис и Фани Влахос, која била Влаинка од семејството Ничота од Крушево. Дипломирал хемија на Универзитетот ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Во Грција не стивнуваат вербалните напади против солунскиот градоначалник Јанис Бутарис за неговото учество на презентација на Солун во Стопанската комора на Македонија, јави дописникот на МИА од Атина. Партијата Независни Грци соопшти дека „со тоа што прифатил да стои пред банер на кој пишува Стопанска комора на Македонија, Бутарис ја поддржува пропагандата на Скопје“. - За историската вистина за грчкиот карактер на Македонија не се преговара. Со игнорирањето на провокацијата од страна на словенските соседи од Скопје , Бутарис продолжува со однесување и присуство на настани со кои ја признава нивната пропаганда за поддршка на систематските обиди да ја сменат историјата, постојано заборавајќи дека го претставува грчкиот народ , зборувајќи како градоначалник на Солун , а не како ’градоначалник на Скопје, се вели во соопштението на партијата. И Златна зора вчера имаше коментар за солунскиот градоначалник. За неофашистичката партија, „Бутарис е предавник затоа што учествувал на настан во Стопанската комора на ...
| | веќе видена | слични

Вели дека неговите врски со Македонија се сентиментални, не само поради потеклото на неговиот дедо по татко, кој потекнува од Крушево, туку и поради неговите многубројни пријатели. "Врските со семејството во Крушево со време се изгубени, но јас трипати бев да ги посетам. Ја видов и куќата на мојот дедо. Бев многу горд. Тоа се моите корени", вели тој. Бутарис е роден во Солун, син на винарот Стелиос Бутарис и Фани Влахос, Влаинка од семејството Ничота од Крушево. Дипломирал хемија на Универзитетот Аристотел во Солун, а магистрирал енологија на Институтот за вино во Атина. Речиси 30 години работел во семејната винарија "Бутари", а во 1998 ја формира сопствената винарија "Кир-Јани". Со љубов зборува за убавините на Крушево и за успехот на луѓето од градот. "Годинава учествував на прогласување на најдобар студент од Американскиот колеџ во Солун. Не знаев дека тоа ќе биде студентка од Крушево. Бев многу горд на нејзиниот успех", вели тој. Никогаш не крие дека неговите родители се Власи, но жали што не го ...
| | веќе видена | слични

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, нетипичен балкански политичар, придружен од грчки бизнисмени, неделава дојде во Скопје да даде поттик на развојот на односи меѓу народите од двете страни на границата. Без вратоврска, со мала обетка во увото, кожени белезици и со тетоважа на раката, повеќе остава впечаток дека се работи за слободен уметник отколку дека пред вас имате човек што раководи со вториот по големина град во Грција. Овој необичен гостин не е посебен само паради тоа што ни доаѓа од соседна земја со која долги години имаме проблематични односи, туку и поради неговата поинаква визија за иднината на нашите односи. Вели дека неговите врски со Македонија се сентиментални, не само поради потеклото на неговиот дедо по татко, кој потекнува од Крушево, туку и поради неговите многубројни пријатели. "Врските со семејството во Крушево со време се изгубени, но јас трипати бев да ги посетам. Ја видов и куќата на мојот дедо. Бев многу горд. Тоа се моите корени", вели тој. Бутарис е роден во Солун, син на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Грција не стивнуваат вербалните напади против солунскиот градоначалник Јанис Бутарис за неговото учество на презентацијата на Солун во Стопанската комора на Македонија. Партијата Независни Грци соопшти дека „со тоа што прифатил да стои пред банер на кој пишува Стопанска комора на Македонија, Бутарис ја поддржува пропагандата на Скопје“. - За историската вистина за грчкиот карактер на Македонија не се преговара. Со игнорирањето на провокацијата од страна на словенските соседи од Скопје , Бутарис продолжува со однесување и присуство на настани со кои ја признава нивната пропаганда за поддршка на систематските обиди да ја сменат историјата, постојано заборавајќи дека го претставува грчкиот народ , зборувајќи како градоначалник на Солун , а не како градоначалник на Скопје - се вели во соопштението на партијата. И Златна зора вчера имаше коментар за солунскиот градоначалник. За неофашистичката партија, „Бутарис е предавник затоа што учествувал на настан во Стопанската комора на Македонија, со што Скопје го ...
| | веќе видена | слични

Вербалните напади против солунскиот градоначалник Јанис Бутарис никако да престанат. Бутарис учествуваше на презентација на Солун во Стопанската комора на Македонија поради што беше вербално нападнат од голем број на партии во Грција. МИА јавува дека партијата Независни Грци го прекорила Бутарис „со тоа што прифатил да стои пред банер на кој пишува Стопанска комора на Македонија, Бутарис ја поддржува пропагандата на Скопје“. - За историската вистина за грчкиот карактер на Македонија не се преговара. Со игнорирањето на провокацијата од страна на словенските соседи од Скопје, Бутарис продолжува со однесување и присуство на настани со кои ја признава нивната пропаганда за поддршка на систематските обиди да ја сменат историјата, постојано заборавајќи дека го претставува грчкиот народ, зборувајќи како градоначалник на Солун, а не како градоначалник на Скопје, се вели во соопштението на партијата. Неофашистичката партија „Златна зора“ вчера исто така го нападна солунскиот градоначалник, „Бутарис е предавник ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Грција не запираат нападите против градоначалникот на Солун Јанис Бутарис за неговото учество на презентација на Солун во Стопанската комора на Македонија, јавува МИА. Според партијата Независни Грци, Бутарис ја поддржува пропагандата на Скопје бидејќи прифатил да стои пред банер на кој пишува Стопанска комора на Македонија. - За историската вистина за грчкиот карактер на Македонија не се преговара. Со игнорирањето на провокацијата од страна на словенските соседи од Скопје , Бутарис продолжува со однесување и присуство на настани со кои ја признава нивната пропаганда за поддршка на систематските обиди да ја сменат историјата, постојано заборавајќи дека го претставува грчкиот народ , зборувајќи како градоначалник на Солун , а не како ’градоначалник на Скопје, стои во соопштението на партијата. Од Златна зора коментираат дека „Бутарис е предавник затоа што учествувал на настан во Стопанската комора на Македонија, со што Скопје го признал како Македонија“. Солунскиот градоначалник Јанис ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, во Скопје одржа прес-конференција пред банер на кој пишуваше "Стопанската комора на Македонија", пишуваа вчера грчките медиуми изненадени што тој прифатил да зборува пред таков натпис. Фотографијата на Бутарис пред банерот на Стопанската комора на Македонија предизвика остри реакции меѓу читателите кои оставаат бројни коментари под веста во онлајн изданијата на медиумите, како и на повеќе грчки блогови. Повеќето од коментарите се дека тоа што Бутарис се согласил да седи пред "таков натпис, значи дека прифаќа кражба на името на грчка Македонија", пренесе МИА. Извори од Кабинетот на Бутарис за thestival.gr, информативен сајт исклучиво за вести од Солун, изјавиле дека градоначалникот не забележал што пишувало на банерот зад него. Бутарис завчера во Стопанската комора во Скопје присуствуваше на презентација на областите кои Солун ги има дефинирано како можност за унапредување на билатералната соработка меѓу двете земји.
| | веќе видена | слични

Посетата на солунскиот градоначалник Јанис Бутарис е за поздрав, велат експертите, кои очекуваат тоа да биде само првиот чекор во интензивирање на соработката и контактите меѓу Македонија и Грција на политички план. Бутарис, иако порача дека не е политичар кој се бави со надворешна политика, сепак истакна дека соседните држави треба да живеат меѓусебно, а проблеми постоеле и ќе постојат секогаш. Според него, ако постои добро расположение кај двете држави за решавање на тие проблеми, тие ќе се решат. Еден коректен, еден пријатен чекор за воспоставување на одредена доверба меѓу двете држави и сметам дека овој вид на комуникација е пожелно да продолжи. Нано Ружин, универзитетски професор. Професор Нано Ружин вели дека секој контакт меѓу Грција и Македонија е добар за да се разбие митот дека двете земји немаат добрососедски односи. Средба на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски со Јанис Бутарис градоначалник на Солун. x Средба на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски со Јанис ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 356 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 192 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе ја оспорува и содржината и процедурата во која е донесен законот за употреба на јазиците. Партијата на Христијан Мицкоски денеска ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првиот човек на Солун денеска во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: