„Македонска вечер“ во Софија

Мултимедијален проект „Македонска вечер“ со музичка, ликовна и поетска програма беше закажан за синоќа во Музичкиот центар „Борис Христов“ во Софија, Бугарија, во организација на македонскиот Kултурно-информативен центар во бугарскиот главен град. Во музичкиот дел на програмата е рециталот на баритонот Ристе Велков, првенец во Македонската опера и балет. Во пијано-придружба на Иван Еминовиќ, Велков изведе неколку композиции од македонски автори (Т. Прокопиев, Ж. Фирфов, Т. Скаловски), и неколку традиционални македонски песни. Во вториот дел од музичката програма беа популарни неаполитански песни. Во литературниот дел од програмата беше авторот Томе Велков со интерпретација на стихови од стихозбирката „Чудно време“, а во ликовниот дел од програмата со 14 дела од циклусот „Порти“ се претстави ликовниот уметник Марјан Ѕин. Македонската вечер се остварува во соработка на KИЦ на Република Македонија во Софија и Музичкиот центар „Борис Христов“ во Софија, кои во изминатите три години имаат заеднички реализирани ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Музичкиот центар „Борис Христов“ во Софија, синоќа солистички рецитал одржа македонскиот оперски уметник Кристијан Антовски. Во пијано придружба на Андреј Наунов, Антовски се претстави со дела Хендл, Глинка, Чајковски, Моцарт, Верди... а посебен интерес кај публиката предизвикаа македонските „Вардаре“ од Трајко Прокопиев и неколкуте аранжмански обработки од Андреј Наунов на традиционалните македонски песни „Си заљубив едно моме“ и „Болен ми лежи, Миле Поп Јорданов". Пред бројната публика во Софија, македонските уметници ги претставија Васко Шутаров во име на КИЦ на Република Македонија во Софија и Елена Драгостинова од име на Музичкиот центар „Борис Христов". Концертот се одржа во рамките на 13. Фестивал на уметностите на кој нашата земја, претставена од нашиот Центар во Софија, учествува по четврти пат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во рамките на Фестивалот на уметностите во Музичкиот центар „Борис Христов“ во Софија, вечерва ќе се одржи солистички концерт на македонскиот оперски уметник Кристијан Антовски. На програмата ќе бидат изведени дела од Хендл, Глинка, Чајковски, Моцарт, Верди…, како и неколку обработки на традиционални македонски песни. Кристијан Антовски на пијано ќе го придружува познатиот македонски пијанист Андреј Наунов. Оперскиот уметник Кристијан Антовски е роден 1984 година во Скопје. Во 2007 година дипломира на Факултетот за музичка уметност во класата на проф. Биљана Јовановска-Јакимовска. Вработен е во Македонската Опера и Балет на чија сцена има изведувани главни и споредни улоги во оперите „Турандот“, „Волшебната флејта“, „Боеми“, „Италијанката од Алжир“ и други. Проектот е дел од годишната програма на КИЦ на Републиука Македонија во Софија и се остварува во соработка на Центарот во Софија и Музичкиот центар „Борис Христов“.
| | веќе видена | слични

Во чест на десетгодишнината на Универзитетот за аудиовизуелни уметности - Скопје, студентите по актерска игра од класата на професорот Мето Јовановски настапија на четвртото издание на театарскиот фестивал „Следата 2017“, што во организација на Новиот бугарски универзитет се одржа во Софија, под мотото „Балканот е срцето на Европа“. Во преполната сала во Националниот дворец на културата во бугарската метропола присуствуваше и македонскиот амбасадор Марјан Ѓорчев, како и голем број истакнати бугарски театарски дејци.Изведбата на македонските студентите, кои се претставија со текстови од Шекспир, Достоевски и Чехов, беше извонредно примена од софиската публика, која на отворена сцена со аплаузи ги награди младите македонски актери.
| | веќе видена | слични

Во музичкиот центар „Борис Христов“, во Софија, вчеравечер беше претставен мултимедијалниот проект „Македонска вечер“, каде што пред публиката се прикажа музичка, ликовна и поетска програма. Во музичкиот дел рецитал имаше баритонот Ристе Велков, првенец во Македонската опера и балет. Во пијано-придружба на Иван Еминовиќ, Велков изведе неколку композиции од македонски автори: Т. Прокопиев, Ж. Фирфов, Т. Скаловски, и неколку традиционални македонски песни. Во вториот дел од музичката програма беа изведени популарни неаполитански песни. Во литературниот дел од програмата, авторот Томе Велков интерпретираше стихови од стихозбирката „Чудно време“, а во ликовниот дел од програмата со 14 дела од циклусот „Порти“ се претстави ликовниот уметник Марјан Ѕин.Македонската вечер се остварува во соработка на КИЦ на Македонија во Софија и музичкиот центар „Борис Христов“, кои во изминатите три години имаат заеднички реализирано десетина музички настани.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во рамките на „Македонската вечер” што вчеравечер, 12 јуни, се одржа во Музичкиот центар „Борис Христов” во Софија, долги аплаузи добија нашиот познат баритон Ристе Велков и поетот Томе Велков. Во музичкиот дел од вечерта беа исполнети композиции од македонските автори Т. Прокопиев, Т. Скаловски, Ж. Фирфов, традиционалната T’рба,Т’рби Гевгелиска и неколку популарни неаполитански песни а беа читани и стихови од стихозбирката “Чудно време” од авторот Томе Велков. Во ликовниот дел од вечерта беше претставена изложбата “Порти” од ликовниот уметникот Марјан Ѕин. Настанот го отворија директорот на македонскиот КИЦ во Софија Васко Шутаров и директорката на Музичкиот центар, Елена Драгостинова. “Македонската вечер” во Софија беше реализирана во соработка помеѓу КИЦ на Р. Македонија во Софија и Музичкиот центар “Борис Христов” кои во изминатите неколку години заеднички имаат реализирано десетина музички настани на кои беа претставени познати македонски музички уметници.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 185 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 137 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе потпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 204 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша кришум се врати од Кина и отиде на снимањето на Ѕвездите на Гранд, каде не се одвојувала од својот телефон и лекарствата.Таа цело време е под ...
сите 228 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 327 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 14 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Македонска вечер“ во Софија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: