Најбогатите луѓе загубија 35 милијарди долари за еден ден


2 копии

Најбогатите луѓе во светот изгубиле 35 милијарди долари во средата, кога глобалните берзи беа потресени од политичките превирања во САД, покажува „Блумберг Билионеир Индекс“. Бил Гејтс, најбогатиот човек во светот со богатство кое се проценува на 86,8 милијарди долари, изгубил 1 милијарда долари, откако цената на акциите на најголемиот холдинг „Мајкрософт“ забележаа пад од 2,8 отсто. Коосновачот на „Амазон.ком“ , Џеф Безос, на кого претходно оваа недела му недостигаа само 4 милијарди долари за да го надмине Гејтс на лидерското место на најбогатите, падна на третата позиција, губејќи 1,7 милијарди долари поради падот на цената на акциите на компанијата за 2,2 отсто. Шпанскиот магнат, Амансио Ортега, изгуби 355 милиони евра до крајот на средата, издигајќи се на второто место на листата со богатство од 83,2 милијарди долари. Глобалните берзански индекси паднаа откако политички превирања ја зафатија Белата куќа, поради истрагата околу односите на претседателот Доналд Трамп со Русија, како и разрешувањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од почетокот на годината до денес, акциите на Facebook забележаа раст од околу 27%. Превземете бесплатна е-книга и дознајте како може да тргувате со цената на акциите на Facebook(таканаречени ЦФД) на светска берза. Бесплатната е-книга можете да ја п ревземете овде. Бројот на корисници на оваа друштвена мрежа продолжува да расте. Неодамна е објавено дека за време на првиот квартал 2017 година бројот на корисници порасна за 80 милиони и достигна неверојатни 1,94 милијарди корисници кои барем еднаш месечно ја користат оваа мрежа. Попрецизно бројот на секојдневни корисници достигна 1,28 милијарди, што е 18% повеќе во однос на минатата година. Овој океан на луѓе дава голема шанса на компаниите да ги рекламираат своите производи и услуги што за последица има раст на приходот на Facebook. Очигледно е дека Facebook продолжува напорно да работи на проширување на базата на корисници ширум светот иако се очекува дека забавување на растот ќе се случи во некој период во текот на годинава. На почетокот на месецот ...
| | веќе видена | слични

Фото: Pexels Најголемиот приватен инвестициски фонд, поддржан од јапонската SoftBank Group и инвестициониот фонд на Саудиска Арабија, соопштија дека собрале 93 милијарди долари за инвестирање во компании што се занимаваат со развој на вештачка интелигенција и роботика, пишува Independent Следната фаза на информациска револуција е во тек, а изградбата на деловни субјекти коишто ќе го овоможат тоа бара долгорочни инвестиции, стои во соопштението на SoftBank Vision Fund Јапонскиот милијардер Масајоши Сон, претседател на телекомуникациската и технолошката група SoftBank минатиот октомври ги откри плановите за фондот, добивајќи во меѓувреме понуди од некои од најбогатите инвеститори во светот. Покрај SoftBank и инвестицискиот фонд на Саудиска Арабија, Public Investment Fund (PIF), нови инвеститори се фондот се Mubadala од Абу Даби којшто се обврза дека ќе инвестира 15 милијарди долари и американските технолошки гиганти Apple, Qualcomm, тајванскиот Foxconn Technology и јапонскиот Sharp Corp. Од фондот најавија ...
| | веќе видена | слични

Германската влада има обезбедено 9,3 милијарди евра на своите 16 провинции за помагање на мигрантите во 2016 година, пренесува Дојче Веле. Поголемиот дел од средствата: 5,5 милијарди евра, биле одвоени за мигрантите за азил. Околу две милијарди евра отишле за интегративните пакети, 400 милиони евра биле потрошени за засолништа, а 350 милиони евра се одвоени за непридружуваните малолетници бегалци. Најмногу средства добила Северна Рајна-Вестфалија (1,2 милијарди евра), на следната локација во Вари (860 милиони евра) и Баден-Виртемберг (728 милиони евра).
| | веќе видена | слични
2 копии

Планот е тоа намалување да биде спроведено во следните десет години, во рамки на буџетскиот план кој ќе биде претставен денеска, јавуваат американските медиуми Претседателот на Америка Доналд Трамп ќе предложи буџетот на федералната програма за здравствена заштита за сиромашните „Медикејд" да се намали за 800 милијарди долари. Планот е тоа намалување да биде спроведено во следните десет години, во рамки на буџетскиот план кој ќе биде претставен денеска, јавуваат американските медиуми.
| | веќе видена | слични

Американските воени сили непрекинато учествуваат во операции во странство во последниве 16 години, што предизвика поголем притисок врз вооружените сили поради намалениот воен буџет. Американскиот претседател Доналд Трамп го зголеми за 54 милијарди воениот буџет, но тоа се уште е недоволно за модернизација, обука и зголемување на воените сили. Новата администрација во Белата куќа со продажба на оружје на сојузниците планира да ги намали трошоците за операциите во странство. „Се соочуваме со свет со најширок опсег на комплексни предизвици досега. Свет во кој технологијата оди напред и противниците можат да добијат капацитети многу побрзо од кога било порано. Сето ова бара да бидеме поактивни и затоа реформа на набавките е најважна за да војниците добијат она што им е потребно навреме и најдобро што државата може да го даде “, изјави к онгресмен от Мек Торнбери , п ретседател на Комитетот за вооружени сили во Конгрес от. САД склучија договор за продажба на антиракетни системи и друга воена опрема со Саудиска ...
| | веќе видена | слични

Во гостувањето во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, политичкиот аналитичар Александар Пандов ја спомена состојбата со финансиите во банките денес и пред 10 години. Тој кажа дека во банките пред 10 години девизните, односно штедните заштеди на физички и правни лица во банките биле 2 милијарди евра, а сега се 5 милијарди евра. Со оваа теза на Пандов не се согласи другиот гостив во емисијата Агим Јонуз, кој што кажа дека сите ги извадиле парите зошто страв им е дека ќе треба да бегаат од Македонија, на што Пандов кажа дека тоа не е точно, дека тоа ќе се случело доколку граѓаните го послушале Александар Тортевски, кој минатата година повикуваше на такво нешто. -Напротив господине Јонуз, тоа ќе се случеше ако го слушаа господинот Тортевски, како експерт за финансии кога минатата година ги повикуваше, дека готово македонските партии ќе се распаднат и дека мора сите да ги повлечат и некој го послушаа. Но, доаѓам до она, сега во македонските банки има 5 милиони евра, изјави Пандов. Пандов кажа дека во ...
| | веќе видена | слични

Освен што се клатеа и играа, Трамп и Саудијците тераа бизнис како првиов никогаш да не рекол дека саудиските принцови контролираат американски политичари со пари од татко им. Процените се дека склучените договори меѓу двете страни вкупно вредат од 300 до околу 400 милијарди долари. Се уште не се објавени сите договори, а она што до сега се знае е следното: - САД на саудиското министерството за одбрана ќе му продаде пакет воена опрема во вредност од 110 милијарди долари. - Нафтената компанија Сауди Арамко потпиша 50 милијарди долари вредни договори со американски компании. - Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија се обврза на вложување 20 милијарди во инфраструктурните инвестиции на Блекстоун групацијата претежно во САД. Иако нема детална информација која американска компанија колку учествува во договорите, според делумните информации списокот е следен. - (Одбрана) Локхид Мартин потпиша меморандум за разбирање за 150 Блек хок хеликоптери да бидат составени во Саудиска Арабија. - (Одбрана) Рајтеон, ...
| | веќе видена | слични

Есента 2016-та година, јапонскиот конгломерат „Softbank“ си постави цел да го создаде најголемиот светски технолошки фонд со околу 100 милијарди долари. Сега јапонскиот концерн веќе доби 93 милијарди долари, пренесе „Bloomberg“. За шест месеци треба да е постигната и поставената цел. „Следната фаза на информациската револуција е во тек и градењето на бизнис, кој ќе го направи тоа можно, ќе бара невидени големи и долгорочни инвестиции“, се вели во соопштението на „Softbank Vision Fund“. Јапонскиот милијардер Масајоши Сон, претседател на технолошката и телекомуникациската инвестициска група „Softbank“ ги откри плановите за Фондот во минатиот октомври, а оттогаш тој доби обврски од некои од најголемите инвеститори во светот. Освен „Softbank“ и „Public Investment Fund“ (PIF) на Саудиска Арабија во фондот влегуваат „Mubadala Investment“ на Абу Даби, кој одвои 15 милијарди долари, „Apple“, „Qualcomm“, „Foxconn Technology“ од Тајван и „Sharp Corp.“ од Јапонија. Од новиот фонд дадоа својата изјава за време на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На крајот на 2016 година, во споредба со крајот на 2012 година, нето девизните резерви на Народната банка на Србија (кога од бруто износот беа одземени потребните резерви на банките и средствата по други основи), се зголемија за 1,8 милијарди евра, и тоа е она на што државата може да смета, изјави денеска за Танјуг гувернерот на НБС, Јоргованка Табаковиќ.. Наводите на некои опозициски пратеници дека еден од резултатите на актуелната власт е намалување на девизните резерви, таа рече: “Се разбира дека вистината е дека бруто износот, во овој период, девизните резерви се намалени за 0,7 милијарди евра, но тоа значи дека овие средства (околу 2,5 милијарди = 1.8 + 0.7) им се вратени на банките, со јасна намера и цел, да се зголеми нивниот кредитен потенцијал.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 208 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најбогатите луѓе загубија 35 милијарди долари за еден ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: