Изложба на охридски филиграни во Софија

Во Културно-информативниот центар на Македонија во Софија вечерва ќе биде отворена самостојната изложба "Охридски филиграни", рачни дела на Мирјана Николоска. Филиграните се изработени од компресирана хартија со срмен конец - во сребрени и златни варијации, декорирани со монистри и оригинални охридски бисери. Овие рачно изработени филиграни се во различни големини, зависно од композицијата, секој поодделно е уникатен, оригинален и препознатлив за македонското поднебје. Мирјана Николоска е родена во Охрид, каде што живее и работи. Со изработката на филигрански мотиви, таа ја продолжува традицијата на еден од најстарите и најубави занаети кој се одржал низ вековите. Николоска создава исклучителни, уникатни и оригинални дела кои се типични за Македонија. Со нејзините креации таа ја негува традицијата, културата и македонското наследство. Филиграните се изложени во многу продавници за сувенири во Македонија - во Скопје, Охрид, Вевчани. Авторката има остварено изложби во многу градови низ Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Папараци ја уловија Софија Ричи како се шета по улиците на Лос Анџелес. Поранешната девојка на Бибер и ќерка на Лајонел Ричи избрала спортска опрема на популарен бренд во бордо боја. Ричи беше фотографирана не после тренинг, туку по обилен ручек во локален ресторан. Од нодамна Софија останува настрана од првите позиции во медиумите, каде беше секогаш до пред неколку месеци. Блондинката беше следена под лупа во летото минатата година, кога беше заедно со канадскиот пејач. Тогаш двајцата беа снимени за време на одмор во Мексико, но нивната врска не успеа да издржи. Поради Софија Ричи, Бибер се скара со неговата поранешна девојка Селена Гомез, а потоа го избриша профилот на Instagram.
| | веќе видена | слични
6 копии

Со учество на 12 македонски поети и писатели од сите генерации, од 11. до 13 мај во Софија ќе се одржи јубилејното 10-то издание на „Македонска книжевна визита“, чија цел е афирмација на македонската литература во соседна Бугарија. Организатор на оваа веќе традиционална манифестација е Книгоиздателството „Макавеј“ во соработка со Македонскиот културно-информативен центар во Софија, а проектот е помогнат од Министерството за култура на Република Македонија. Како што пренесува МИА, годинашната „Десетта македонска книжевна визита“ ќе започне со голем поетски митинг во Македонскиот културно-информативен центар во Софија на кој во чест на јубилејната манифестација ќе настапат дваесетина бугарски и македонски поети, меѓу кои - Љубомир Левчев, Радован Павловски, Петар Караангов, Гордана Михаилова Бошнакоска, Никола Инџов, Ристо Василевски, Георги Константинов, Георги Барбаровски, Надја Попова, Милован Стефановски, Кети Бозукова, Данило Коцевски, Роман Кисјов, Бранко Цветкоски, Димитар Христов, Кристина Николовска, ...
| | веќе видена | слични

Годинашната „Десетта македонска книжевна визита“ ќе почне со голем поетски митинг во Македонскиот културно-информативен центар во Софија на кој во чест на јубилејната манифестација ќе настапат дваесетина бугарски и македонски поети. Со учество на 12 македонски поети и писатели од сите генерации, од 11 до 13 мај, во Софија ќе се одржи јубилејното 10. издание на „Македонска книжевна визита“, чија цел е афирмација на македонската литература во соседна Бугарија. Организатор на оваа веќе традиционална манифестација е Книгоиздателството „Макавеј“ во соработка со Македонскиот културно-информативен центар во Софија, а проектот е помогнат од Министерството за култура на Република Македонија. Како што пренесува МИА, годинашната „Десетта македонска книжевна визита“ ќе почне со голем поетски митинг во Македонскиот културно-информативен центар во Софија на кој во чест на јубилејната манифестација ќе настапат дваесетина бугарски и македонски поети, меѓу кои – Љубомир Левчев, Радован Павловски, Петар Караангов, Гордана ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија вечер ќе учествува во шестата Европска ноќ на литературата-2017, која во Софија и во 12 градови низ Бугарија се одржува во рамки на програмите ЕУНИК (Европска асоцијација на културни институции). КИЦ на РМ петта година се вклучува во овој европски проект. Како и во минатите, и оваа година нашиот КИЦ претставуван од директорот Васко Шутаров, беше дел од организацискиот одбор на оваа голема манифестација. Македонската презентација на Ноќта на литературата вечер ќе се одвива од 18 до 22 часот во галерискиот простор „Софија” во Столичната библиотека. Ќе бидат интерпретирани стихови од десетина македонски поети од антологијата „Портал на Сонцето”, која минатата година беше објавена од бугарското книгоиздателство „Ерго“. Стихови ќе читаат актерите Игор Дамјанов, Тодор Тодоров и Ѓорги Георгиев-Антика. Ноќта на литературата е меѓународен настан на кој истата ноќ во голем број градови низ Европа се одржуваат литературни читања на необични места т.н. ...
| | веќе видена | слични

Македонската презентација на Ноќта на литературата утревечер ќе се одвива од 18 до 22 часот во галерискиот простор „Софија“ во Столичната библиотека. Ќе бидат интерпретирани стихови од десетина македонски поети од антологијата „Портал на Сонцето“, која минатата година беше објавена од бугарското книгоиздателство „Ерго“ Европска ноќ на литературата вечерва по шести пат ќе се одржи во Софија и во 12 града низ Бугарија. На оваа литературна вечер која е во организација на програмите ЕУНИК
| | веќе видена | слични

КИЦ на РМ петта година се вклучува во овој европски проект. Како и во минатите, и оваа година нашиот КИЦ претставуван од директорот Васко Шутаров, беше дел од организацискиот одбор на оваа голема манифестација. Македонската презентација на Ноќта на литературата вечер ќе се одвива од 18 до 22 часот во галерискиот простор „Софија" во Столичната библиотека. Ќе бидат интерпретирани стихови од десетина македонски поети од антологијата „Портал на Сонцето", која минатата година беше објавена од бугарското книгоиздателство „Ерго“. Стихови ќе читаат  актерите Игор Дамјанов, Тодор Тодоров и Ѓорги Георгиев-Антика. Ноќта на литературата е меѓународен настан на кој истата ноќ во голем број градови низ Европа се одржуваат литературни читања на необични места т.н. гнезда. На шестото издание на манифестацијата во Софија, покрај КИЦ на Република Македонија, ќе учествуваат дваесетина странски амбасади, културни институти и центри кои имаат свои седишта во главниот град на Бугарија. Тие ќе претстават свои познати книжевни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пред бројна публика, претставници на дипломатскиот кор, културни работници и бројни познати јавни личности, синоќа во Софија беше отворена изложбата „Охридски филиграни" од Мирјана Николоска. Софиската публика покажа исклучителен интерес за оваа старо занаетско мајсторство специфично за Македонија, претставено преку 35 ракотворби од авторката Мирјана Николоска од Охрид. Изложбата ја отвори директорот на КИЦ на Република Македонија, Васко Шутаров.
| | веќе видена | слични

Во Културно-информативниот центар на Р. Македонија во Софија е отворена самостојната изложба „Охридски филиграни“ на Мирјана Николоска.Мирјана Николоска е родена во Охрид, каде што живее и работи. Со изработката на филигрански мотиви, таа ја продолжува традицијата на еден од најстарите и најубави занаети што се одржал низ вековите. Предавањето на техниката на филигранот преку нејзините креативни способности е доказ за нејзината љубов и умешност, видливи во нејзините дела. Таа создава исклучителни, уникатни и оригинални дела, кои се типични за Македонија. Со своите креации таа ги негува традицијата, културата и македонското наследство. Филиграните се изработени од компресирана хартија со срмен конец - во сребрени и златни варијации, декорирани со мониста и со оригинални охридски бисери. Овие рачно изработени филиграни се во различни големини, зависно од композицијата, секој одделно е уникатен, оригинален и препознатлив за македонското поднебје. Филиграните се изложени во многу продавници за сувенири во ...
| | веќе видена | слични

Софиската публика покажа исклучителен интерес за оваа старо занаетско мајсторство специфично за Македонија, претставено преку 35 ракотворби од авторката Мирјана Николоска од Охрид... Пред бројна публика, претставници на дипломатскиот кор, културни работници и бројни познати јавни личности, синоќа во Софија беше отворена изложбата „Охридски филиграни” од Мирјана Николоска. Софиската публика покажа исклучителен интерес за оваа старо занаетско мајсторство специфично за Македонија, претставено преку 35 ракотворби од авторката Мирјана Николоска од Охрид. Изложбата ја отвори директорот на КИЦ на Република Македонија, Васко Шутаров. Освен публиката во Софија, охридските филиграни ќе може да ги види и публиката во Созопол, во рамките на претстојниот Франкофонски Фестивал „Солеј“.
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 126 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 117 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена

Одличен десерт лесен за подготовка. По овој рецепт полудеа сите. Состојки: 200 г бело чоколадо 200 г млечно чоколадо 400 г кисела павлака(20% млечни масти) 2 ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложба на охридски филиграни во Софија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: