Плачи синко, ќе ти биде полесно!

Како прво, на ниту едно дете, без оглед на полот, не треба да му се кажува дека не смее или дека не треба да плаче. На тој начин само им порачуваме дека не е во ред да го чувствуваат тоа што го чувствуваат. Им кажуваме дека нивните чувства не се битни. Тоа не е она на што сакаме да ги научиме своите деца. На момчињата особено често им се праќа порака дека плачењето e знак на слабост, или уште полошо, дека момчињата не треба да го прават тоа, туку само девојчињата. Секако, оваа порака ги понижува девојчињата во однос на момчето кое тоа го слуша. Пораката не е едноставна „Ти си како девојче“. Вистинската порака е всушност „Девојчињата се слаби, a и ти си“. Прочитајте повеќе на порталот „Мајка и дете“ . Фото: Pixabey
| | веќе видена | слични

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Плачи синко, ќе ти биде полесно!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: