Пијан татко до бесвест го претепал своето двегодишно синче


Завчера во Скопје, во семејниот дом, пијан и насилен сопруг и родител го претепал 2-годишниот син. Како последица на тепањето, детенцето се онесвестило, а ги тепал и другите негови три деца и сопругата. По насилството, мајката која исто така била претепана од сопругот, го однела детенцето во Ургентниот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ и ја известила полицијата. Лекарите констатирале телесни повреди кај детенцето и го задржале на лекување. Полицијата го уапсила Ф.С.(47), осомничен дека сторил две кривични дела и против него поднела кривична пријава за телесни повреди во вршење семејно насилство, казниво по член 130 став 2 од Кривичниот законик. Истрагата утврдила дека насилникот кој критичното време бил пијан, а неговата сопруга била на работа, тој го претепал 2-годишниот син, поради што детенцето од ударите паднало во без сознание. Околу 18.30 часот сопругата Ѓ.С. дошла од работа и ги затекнала своите четири малолетни деца заклучени во соба. Во моментот кога нејзиниот најстар 9-годишен син ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новиот скандал со претепаното 2 годишно дете од страна на таткото насилник повторно ја потресе јавноста. Социјалните служби остануваат дезориентирани во најчувствителниот сегмет во државата- социјалната заштита и превенција велат извори од невладиниот сектор за Курир. Директорката на Центарот за социјална работа на град Скопје Наташа Станојевиќ во изјава за медиумите откри дека ова не било прв пат да се случува брутално насилство во домот на 47 годишен регистриран насилник. Сопругата и децата биле сместени во Шелтер центар во фебруари годинава, но сопругата донела одлука да се врати во домот на насилникот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со хематоми и бројни повреди по телото, вчера во раните утрински часови двегодишно дете било примено на Детска хирургија. Го претепал неговиот татко кој бил пијан. Малото момче од ударите се онесвестило. Насилниот скопјанец четирите деца ги заклучил во соба, а како што е наведено во полицискиот билтен, се тоа се случувало додека неговата сопруга била на работа. Ја нападнал и нејзе кога се вратила дома. Мајката успеала да избега и повреденото дете го однела на скопските клиники. Лекарите веднаш го хоспитализирале и по направените дијагностички процедури утврдиле дека нема крварење во мозокот. – Беше многу трауматизирано дете, мораше да го седатираме за да го смириме. Состојбата сега е стабилна во добра кондиција е и наскоро ќе го пуштиме дома, вели др. Владимир Чадиковски од Детска хирургија. Покрај МВР на случајот работат и социјалните служби, кои по пуштање на детето од болница заедно со мајката и останатите братчиња ќе ги сместат во Центарот за жртви на семејно насилство. Но ова не е прв пат овој татко да ...
| | веќе видена | слични

47-годишен скопјанец физички ја нападнал својата сопруга и четирите малолетни деца, од кои најмалото, кое има само две години, се здобило со тешки телесни повреди. Двегодишното дете било хоспитализирано синочќа на Клиниката за детска хирургија, а според информациите од лекарите, во моментов неговата здравствена состојба е добра. По интервенцијата на полицијата, таткото е приведен, одредена му е мерка притвор во траење од осум дена, а МВР против него поднесе кривична пријава. Во полусвесна состојба и телесни повреди, двегодишно дете е хоспитализирано синоќа на Клиниката за детска хирургија. Повредите детето ги добило од неговиот татко, кој во алкохолизирана состојба, покрај него, физички ги нападнал сопругата и другите три деца. Но, најлошо поминало најмалото во семејството. Според информациите, неговата мајка некако успеала да ја отвори собата во која биле заклучени, да избега и да го однесе детето во Универзитетската клиника „Мајка Тереза“. По укажаната лекарска помош двегодишното дете е во стабилна ...
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против Ф.С. (47) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека извршил две кривични дела „телесни повреди во вршење семејно насилство“, казниво по член 130 став 2 од Кривичниот законик на Република Македонија. Пријавениот Ф.С. на 08.08.2018 година во семејниот дом, во алкохолизирана состојба, физички ги нападнал неговиот двегодишен син и неговата сопруга Ѓ.С. и им нанел телесни повреди. Додека неговата сопруга била на работа, Ф.С. физички го нападнал двегодишното дете, по што тоа се онесвестило. Околу 18.30 часот Ѓ.С. дошла од работа и ги затекнала своите четири малолетни деца заклучени во соба. Во моментот кога нејзиниот најстар син (9 години) ја отворил вратата, пријавениот Ф.С. физички ја нападнал Ѓ.С.. Таа успеала да избега во собата кај децата, кои и кажале дека татко им ги тепал сите, а најмногу најмалиот брат. По кратко време, Ѓ.С. со такси возило го однела двегодишниот син во Ургентен центар ...
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против 47-годишниот Ф.С. од Скопје за семејно насилство. МВР соопшти дека пријавениот Ф.С. на 8 август во семејниот дом, во алкохолизирана состојба, физички ги нападнал неговиот двегодишен син и неговата сопруга Ѓ.С. и им нанел телесни повреди. Додека неговата сопруга била на работа, Ф.С. физички го нападнал двегодишното дете, по што тоа се онесвестило. Околу 18.30 часот Ѓ.С. дошла од работа и ги затекнала своите четири малолетни деца заклучени во соба. Во моментот кога нејзиниот најстар син (9 години) ја отворил вратата, пријавениот Ф.С. физички ја нападнал Ѓ.С.. Таа успеала да избега во собата кај децата, кои и кажале дека татко им ги тепал сите, а најмногу најмалиот брат. По кратко време, Ѓ.С. со такси возило го однела двегодишниот син во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ каде му биле констатирани телесни повреди и бил задржан на лекување. Во разговор со полициските службеници Ѓ.С. ...
| | веќе видена | слични

Пијан насилник го претепал своето 2-годишно дете кое онесвестено и со повреди завршило на детска хирургија. Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 47 годишен маж кој на 8 август во семејниот дом пијан, физички ги нападнал синот и сопругата. Насилникот заработи осум дневен притвор. Разговор со директорката на меѓуопштинскиот Центар за социјални работи, Наташа Станојевиќ за насилникот кој го претепа своето 2 годишно дете.
| | веќе видена | слични

На таткото кој е обвинет за насилство врз двегодишното дете кое беше оперирано, му е одредена мерка притвор во траење од 8 дена, а здравствената состојба на детето е добра и тоа денеска ќе биде пуштено дома, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Министерството соопшти дека постапува по случајот во кој двегодишно дете со телесни повреди на 9 август е примено на детската хирургија. Веднаш по пријавувањето на случајот дека таткото, односно сопругот, извршил семејно насилство врз децата и нивната мајка односно сопруга, специјализираниот стручен тим од Центарот за социјални работи на Град Скопје излезе на терен. Останатите 3 деца кои вчера биле интервентно сместени во згрижувачко семејство ќе се вратат кај мајката и сите заедно ќе бидат згрижени во Центарот за лица жртви на семејно насилство. Центарот ќе иницира постапка за изрекување мерки за времена заштита од семејно насилство. Семејството е познато на Центарот и по претходни пријави за семејно насилство. Од средината на март до почетокот на ...
| | веќе видена | слични

Двегодишно дете кое беше претепано од својот татко, кој за време на инцидентот бил во алкохолизирана состојба е во стабилна здравствена состојба,а на таткото му е одредена мерка притвор во траење од 8 дена. Од Клиниката за детска хирургија посочуваат дека детето е примено со симптоми на укажуваат на потрес на мозокот и без поголеми повреди, но за жал било во тешка трауматизирана состојба. „Има голем број на хематоми и контузи по телото. Направени се испитувања, нема внатрешни крвавења. Беше поспано и бараше индикации за хоспитализирање, не знаевме за што се работи, но беше тешко истрауматизирано дете“, вели д-р Владимир Чадиковски - Клиника за детска хирургија Спред првичните информации на Министерството за внатрешни работи, таткото под дејствие на алкохол го претепал едно од четирите деца, додека сопругата била на работа. Попладнето, кога сопругата се вратила дома ги затекнала своите четири малолетни деца заклучени во соба. Во обид да им помогне и таа била физички нападната од пијаниот сопруг. Веднаш по ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) соопшти дека е запознаено и постапува по случајот во кој двегодишно дете со телесни повреди вчера е примено на Детска хирургија. Веднаш по пријавувањето на случајот дека таткото, односно сопругот, извршил семејно насилство врз децата и нивната мајка односно сопруга, посочуваат од МТСП, специјализираниот стручен тим од Центарот за социјални работи на Град Скопје излезе на терен. На таткото му е одредена мерка притвор во траење од осум дена, а здравствената состојба на двегодишното дете е добра и денеска ќе биде пуштено дома. Останатите три деца кои вчера беа интервентно сместени во згрижувачко семејство ќе се вратат кај мајката и сите заедно ќе бидат згрижени во Центарот за лица жртви на семејно насилство. Воедно, Центарот ќе иницира постапка за изрекување мерки за времена заштита од семејно насилство, посочуваат од МТСП. Потенцираат дека семејството е познато на Центарот и по претходни пријави за семејно насилство. Од средината на март до почетокот на април ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 439 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 146 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 138 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пијан татко до бесвест го претепал своето двегодишно синче

Од:
До кого (е-маил):
Порака: