Димовски: СДСМ на дрзок начин се обидува да “скрши“ 200.000 граѓани кои секојдневно протестираат на улиците- нема да дозволиме


Денеска во предпладневниот дел од седницата видовме класичен обид на грубо кршење на деловникот на Собранието на Република Македонија и обид за одземање на најсветото право на пратениците, а тоа е правото на говор и правото на искажана мисла и политички став, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Илија Димовски. Посебно заради тоа што се работи за обид со кои што не се кршат само пратениците, туку е обид за кршење на над 200.000 граѓани на Република Македонија кои што секојдневно протестираат на улиците и кои што секојдневно апелираат нивните ставови и нивните видувања за политичката состојба во Република Македонија, да бидат јасно, гласно и прецизно искажани во Собранието. Овој дрзок обид со прекршување и со желба за одземање на правото на збор е досега невиден во Собранието на Република Македонија. Ние сакаме да упатиме апел никој да не се обидува да применува ниту политичко, ниту ефективно насилство во работата на Собранието на Република Македонија, да ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ново продолжение на конститутивната седница во собранието. Пратениците се уште се заглавени на реплики и контрареплики, а изборот на нов спикер на Собранието е неизвесен.
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието ќе одржи продолжение на конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Претседавачот со седницата Трајко Вељаноски вчера најави дека пратениците денеска со почеток во 11 часот ќе ја продолжат расправата Вчерашниот обид на СДСМ да ја продолжи собраниската расправа беше безуспешен. Вељаноски не дозволи нова процедурална забелешка што ќе значеше обид за континурано заседание на седницата се до избор на собраниски спикер, што е главна цел во овој момент на новото парламентарно мнозинство.
| | веќе видена | слични
19 копии

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи 12-тото продолжение на конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. И вчерашното продолжение се одвиваше со процедурални забелешки, реплики и контрареплики. Пратениците дебатираат за тоа за која точка да се расправа. СДСМ бараше да се премине на четвртата точка од дневниот ред, односно за избор на претседател на Собранието, додека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не се согласуваше со тоа бидејќи според ни тоа е спротивно на Деловникот. Тие инсистираа најпрвин да се исцрпи расправата за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Согласно договореното, во Комисијата треба да членуваат шест претставници од ВМРО-ДПМНЕ и пет од СДСМ, а ДУИ и БЕСА да имаат по еден член. За членови од ВМРО-ДПМНЕ се предложени Илија Димоски, Антонијо Милошоски, Крсто Мукоски, Даниела Рангелова, Димитар Стеванаџија и Благица Ласовска, од СДСМ Горан Мисовски, Дамјан Манчевски, Петре Шилегов, Мухамед ...
| | веќе видена | слични

Во Собранието продолжува 12-ти ден по ред конститутивната седница. И вчера, како и предходните денови седницата помина со процедурални забелешки, реплики и контрареплики. Според ВМРО ДПМНЕ, Македонија е во тешка политичка состојба, речиси сите граѓани се на улица, бараат отфрлање на тиранската платформа и одржување предвремени парламентарни избори. СДСМ, пак, повторно побара да се премине на четвртата точка, за избор на собраниски спикер. СДСМ преку соопштение денеска најави дека мнозинството во парламентот ќе влезе поодлучно во реализација на оваа точка, а ВМРО ДПМНЕ повтори дека решение се нови избори. Македонија Има видео?:
| | веќе видена | слични
2 копии

И вчерашното продолжение се одвиваше со процедурални забелешки, реплики и контрареплики. Пратениците дебатираат за тоа за која точка да се расправа. СДСМ бараше да се премине на четвртата точка од дневниот ред, односно за избор на претседател на Собранието, додека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не се согласуваше со тоа бидејќи според ни тоа е спротивно на Деловникот. Тие инсистираа најпрвин да се исцрпи расправата за изборот на Комисијата за прашања на изборите и иманувањата. Согласно договореното, во Комисијата треба да членуваат шест претставници од ВМРО-ДПМНЕ и пет од СДСМ, а ДУИ и БЕСА да имаат по еден член. За членови од ВМРО-ДПМНЕ се предложени Илија Димоски, Антонијо Милошоски, Крсто Мукоски, Даниела Рангелова, Димитар Стеванаџија и Благица Ласовска, од СДСМ Горан Мисовски, Дамјан Манчевски, Петре Шилегов, Мухамед Зекири и Ивана Туфегџиќ, од ДУИ Џеват Адеми и Зеќирија Ибрахими од БЕСА. Конститутивната собраниска седница почна на 30 декември 2016 година, но беше прекината бидејќи не беше обезбедено ...
| | веќе видена | слични

Собранието остана заглавено меѓу партиските препукувања околу албанската платформа, процедурални забелешки, реплики и контрареплики и по вчерашната седница, која продолжува денеска. Дебатата е на мртва точка и расправата за избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата никако да дојде на ред. Главниот фокус вчера беше ставен на препукувања околу Деловникот односно дали може или не да се побара измена на дневен ред додека уште трае претресот на третата точка. Пратеници од СДСМ бараат да се сконат останатите точки согласно членовите од Деловникот кои го овозможуваат тоа и да се премине на изборот на претседател. ВМРО ДПМНЕ продолжи да не се согласува со ова барање на СДСМ тврдејќи дека не е согласно Деловникот и дека прво треба да се исцрпи дебатата од третата точка. Овие несогласувања и бесцелни дебати го продлабочуваат политичкиот јаз. На улиците се протестира речиси секој ден, а граѓаните се тие што продолжуваат да ги трпат ...
| | веќе видена | слични

Наредните три дена се клучни во одбраната да не се избере тирански претседател на Собранието и да не се прифати тиранската платформа, најавија во неделата од граѓанската иницијатива За заедничка Македонија. Поминаа два дена, во Собранието продолжува агонијата со продолжувањата на конститутивната седница без некаков извесен крај на седницата. Дванаесетотто продолжение е закажано за денеска во 11 часот.Вчера Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива За заедничка Македонија, организатор на протестите во Скопје и во повеќе градови во Македонија, рече дека имало обид тиранската коалиција да го прекрши деловникот на Собранието, меѓутоа се поколебаа.„Нема да пројде обидот на шверцерски начин да се протне тиранската платформа во нашиот политички систем. Срамота е нешто што е креирано во друга држава да ни се наметнува како политика. Срамно е и без да навлегуваме во суштината на документот, но доколку навлеземе има уште повеќе причини да бидеме загрижени“, рече Илиевски и повика на продолжување на протестите сѐ до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И попладнево собраниската конститутивна седница продолжи со процедурални забелешки, реплики и контрареплики. Според ВМРО-ДПМНЕ, Македонија е во тешка политичка состојба, речиси сите граѓани се на улица, бараат отфрлање на тиранската платформа и одржување предвремени парламентарни избори. СДСМ, пак, повторно побара да се премине на четвртата точка, за избор на собраниски спикер. ВМРО-ДПМНЕ повторно ја обвини СДСМ за постизборен инженеринг, на што СДСМ возврати дека ВМРО-ДПМНЕ ја изместила дебатата од самиот почеток на седницата. – Колегите од СДСМ и нивната коалиција да ја преиспитаат одлуката за прифаќањето на антимакедонската платформа бидејќи со тоа нема да се помогне ни на Македонците, ни на Албанците, туку уште повеќе ќе се продлабочи кризата во Македонија. Затоа треба сите заедно трезвено да седнеме и да поразговараме за сите проблеми и отворени прашања кои ни претстојат, рече Трајчо Димков. Според Лилјана Кузмановска, СДСМ постизборно излезе со платформа и изврши политичка измама. – Ова е политичка ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Работата на Собранието по паузата за ручек денеска беше реприза на тоа што се случуваше во изминатите 11 дена на продолженијата на конститутивната седница, а ист беше и епилогот – без какво било поместување, а со многу обвинувања и со директни навреди. Пратениците од СДСМ се јавуваа, главно, со процедурални забелешки, но многу помалку од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои имаа реплики и контрареплики, најмногу едни на други. Притоа, повторно од говорницата се зборуваше за платформата на албанските партии како „уцена што СДСМ морал да ја прифати за да дојде на власт“, а беа упатувани и обвинувања за „продавање на државата“, „соработка со агентури“ на сметка на СДСМ. На ваквите обвинувања за збор во форма на процедурална забелешка се јави Радмила Шекеринска, која покажа документ, како што рече, на Владата, од кој „се гледа дека Владата на ВМРО-ДПМНЕ прифатила сè за што сега има обвинувања“. – Еве ја фактурата: нов закон за јазиците, сеопфатна дебата за националните симболи и сето тоа заедно со измени на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 644 | | | веќе видена

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 633 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 93 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 215 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

Власта и обвинителката Вилма Рускоска ја развлекуваат постапката за „Рекет“, обвниуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека шест месеци откако е пријавен ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: СДСМ на дрзок начин се обидува да “скрши“ 200.000 граѓани кои секојдневно протестираат на улиците- нема да дозволиме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: