Димовски: СДСМ на дрзок начин се обидува да “скрши“ 200.000 граѓани кои секојдневно протестираат на улиците- нема да дозволиме


3 копии

Денеска во предпладневниот дел од седницата видовме класичен обид на грубо кршење на деловникот на Собранието на Република Македонија и обид за одземање на најсветото право на пратениците, а тоа е правото на говор и правото на искажана мисла и политички став, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Илија Димовски. Посебно заради тоа што се работи за обид со кои што не се кршат само пратениците, туку е обид за кршење на над 200.000 граѓани на Република Македонија кои што секојдневно протестираат на улиците и кои што секојдневно апелираат нивните ставови и нивните видувања за политичката состојба во Република Македонија, да бидат јасно, гласно и прецизно искажани во Собранието. Овој дрзок обид со прекршување и со желба за одземање на правото на збор е досега невиден во Собранието на Република Македонија. Ние сакаме да упатиме апел никој да не се обидува да применува ниту политичко, ниту ефективно насилство во работата на Собранието на Република Македонија, да ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ново продолжение на конститутивната седница во собранието. Пратениците се уште се заглавени на реплики и контрареплики, а изборот на нов спикер на Собранието е неизвесен.
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието ќе одржи продолжение на конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Претседавачот со седницата Трајко Вељаноски вчера најави дека пратениците денеска со почеток во 11 часот ќе ја продолжат расправата Вчерашниот обид на СДСМ да ја продолжи собраниската расправа беше безуспешен. Вељаноски не дозволи нова процедурална забелешка што ќе значеше обид за континурано заседание на седницата се до избор на собраниски спикер, што е главна цел во овој момент на новото парламентарно мнозинство.
| | веќе видена | слични
25 копии

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи 12-тото продолжение на конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. И вчерашното продолжение се одвиваше со процедурални забелешки, реплики и контрареплики. Пратениците дебатираат за тоа за која точка да се расправа. СДСМ бараше да се премине на четвртата точка од дневниот ред, односно за избор на претседател на Собранието, додека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не се согласуваше со тоа бидејќи според ни тоа е спротивно на Деловникот. Тие инсистираа најпрвин да се исцрпи расправата за изборот на Комисијата за прашања на изборите и иманувањата. Согласно договореното, во Комисијата треба да членуваат шест претставници од ВМРО-ДПМНЕ и пет од СДСМ, а ДУИ и БЕСА да имаат по еден член. За членови од ВМРО-ДПМНЕ се предложени Илија Димоски, Антонијо Милошоски, Крсто Мукоски, Даниела Рангелова, Димитар Стеванаџија и Благица Ласовска, од СДСМ Горан Мисовски, Дамјан Манчевски, Петре Шилегов, Мухамед ...
| | веќе видена | слични

Собранието остана заглавено меѓу партиските препукувања околу албанската платформа, процедурални забелешки, реплики и контрареплики и по вчерашната седница, која продолжува денеска. Дебатата е на мртва точка и расправата за избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата никако да дојде на ред. Главниот фокус вчера беше ставен на препукувања околу Деловникот односно дали може или не да се побара измена на дневен ред додека уште трае претресот на третата точка. Пратеници од СДСМ бараат да се сконат останатите точки согласно членовите од Деловникот кои го овозможуваат тоа и да се премине на изборот на претседател. ВМРО ДПМНЕ продолжи да не се согласува со ова барање на СДСМ тврдејќи дека не е согласно Деловникот и дека прво треба да се исцрпи дебатата од третата точка. Овие несогласувања и бесцелни дебати го продлабочуваат политичкиот јаз. На улиците се протестира речиси секој ден, а граѓаните се тие што продолжуваат да ги трпат ...
| | веќе видена | слични

Во Собранието продолжува 12-ти ден по ред конститутивната седница. И вчера, како и предходните денови седницата помина со процедурални забелешки, реплики и контрареплики. Според ВМРО ДПМНЕ, Македонија е во тешка политичка состојба, речиси сите граѓани се на улица, бараат отфрлање на тиранската платформа и одржување предвремени парламентарни избори. СДСМ, пак, повторно побара да се премине на четвртата точка, за избор на собраниски спикер. СДСМ преку соопштение денеска најави дека мнозинството во парламентот ќе влезе поодлучно во реализација на оваа точка, а ВМРО ДПМНЕ повтори дека решение се нови избори. Македонија Има видео?:
| | веќе видена | слични
2 копии

И вчерашното продолжение се одвиваше со процедурални забелешки, реплики и контрареплики. Пратениците дебатираат за тоа за која точка да се расправа. СДСМ бараше да се премине на четвртата точка од дневниот ред, односно за избор на претседател на Собранието, додека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не се согласуваше со тоа бидејќи според ни тоа е спротивно на Деловникот. Тие инсистираа најпрвин да се исцрпи расправата за изборот на Комисијата за прашања на изборите и иманувањата. Согласно договореното, во Комисијата треба да членуваат шест претставници од ВМРО-ДПМНЕ и пет од СДСМ, а ДУИ и БЕСА да имаат по еден член. За членови од ВМРО-ДПМНЕ се предложени Илија Димоски, Антонијо Милошоски, Крсто Мукоски, Даниела Рангелова, Димитар Стеванаџија и Благица Ласовска, од СДСМ Горан Мисовски, Дамјан Манчевски, Петре Шилегов, Мухамед Зекири и Ивана Туфегџиќ, од ДУИ Џеват Адеми и Зеќирија Ибрахими од БЕСА. Конститутивната собраниска седница почна на 30 декември 2016 година, но беше прекината бидејќи не беше обезбедено ...
| | веќе видена | слични

Наредните три дена се клучни во одбраната да не се избере тирански претседател на Собранието и да не се прифати тиранската платформа, најавија во неделата од граѓанската иницијатива За заедничка Македонија. Поминаа два дена, во Собранието продолжува агонијата со продолжувањата на конститутивната седница без некаков извесен крај на седницата. Дванаесетотто продолжение е закажано за денеска во 11 часот.Вчера Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива За заедничка Македонија, организатор на протестите во Скопје и во повеќе градови во Македонија, рече дека имало обид тиранската коалиција да го прекрши деловникот на Собранието, меѓутоа се поколебаа.„Нема да пројде обидот на шверцерски начин да се протне тиранската платформа во нашиот политички систем. Срамота е нешто што е креирано во друга држава да ни се наметнува како политика. Срамно е и без да навлегуваме во суштината на документот, но доколку навлеземе има уште повеќе причини да бидеме загрижени“, рече Илиевски и повика на продолжување на протестите сѐ до ...
| | веќе видена | слични

Процедурални забелешки, реплики и контрареплики. И 11-то продолжение на конститутивната седница заглави на различни толкувања на собранискиот деловник. Пратениците на СДСМ бараат да се избере новиот спикер, за ВМРО-ДПМНЕ пак деловникот не дозволува прескокнување на точки на дневен ред пред да заврши дискусијата. Комисијата за избор и именувања има право да даде свој предлог за собраниски претседател и тоа право никој не може да го одземе. ВМРО-ДПМНЕ и денеска побара одговор која е цената која Македонија треба да ја плати за да се формира новата Влада, СДСМ пак обвинува за смислено сценарио за да се спречи формирањето на ново парламентарно мнозинство. Конститутивната седница продолжува и утре. Досега само 4-ца пратеници го искористија правото на збор, од вкупно пријавените 57.
| | веќе видена | слични
10 копии

И попладнево собраниската конститутивна седница продолжи со процедурални забелешки, реплики и контрареплики. Според ВМРО-ДПМНЕ, Македонија е во тешка политичка состојба, речиси сите граѓани се на улица, бараат отфрлање на тиранската платформа и одржување предвремени парламентарни избори. СДСМ, пак, повторно побара да се премине на четвртата точка, за избор на собраниски спикер. ВМРО-ДПМНЕ повторно ја обвини СДСМ за постизборен инженеринг, на што СДСМ возврати дека ВМРО-ДПМНЕ ја изместила дебатата од самиот почеток на седницата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: СДСМ на дрзок начин се обидува да “скрши“ 200.000 граѓани кои секојдневно протестираат на улиците- нема да дозволиме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: