Џафери: Опозицијата да се врати во Парламентот, не и требаат избори на Македонија


2 копии

Претседателот на Собранието Талат Џафери очекува и убеден е дека опозицијата ќе се вклучи во работата на парламентарните тела и заседанија од 9-ти јануари следната година, за кога ќе биде закажано продолжение на седницата за законот за јазици и избор на уставни судии. Џафери на средба со новинарите рече дека во наредната година на Македонија не и требаат нови избори, туку сите да вложат напори за добивање позитивен извештај и почеток на пристапни преговори со ЕУ. Според Џафери, политичката криза во Македонија заврши пред шест месеци, а политичката ситуација во земјава е стабилна, без разлика на настаните со опозицијата и излегувањата на една од партиите од Владата.
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на Собранието Талат Џафери за 9 јануари закажа шест собраниски седници, меѓу кои и 27-та на која на дневен ред се и изборот на уставните судии и Предлог законот за употреба на јазиците. Се уште е неизвесно дали владејачкото мнозинство ќе ги гласа законите и другите одлуки без опозицијата имајќи предвид дека ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлука дали ќе се вклучи во работата на Парламентот. И денеска од ВМРО-ДПМНЕ велат дека се уште нема промена на нивниот став за враќање во Парламентот. Лидерот на партијата Христијан Мицковски синоќа во интервју најави дека наскоро ќе бидат објавени идните чекори на партијата, меѓу кои и делувањето на пратениците, потенцирајќи дека за ова има сериозна дебата. Џафери на предновогодишната средба со новинарите изрази надеж дека пратениците од опозицијата нема да го продолжат отсуството, поради што од пред Нова Година за 9 јануари беа одложени поголем дел од седниците.
| | веќе видена | слични
2 копии

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ подготвува предлог-закон за амнестија, во кој ќе бидат опфатени осомничените учесници во „крвавиот четврток“ на 27 април минатата година. Како што дознаваме од извори во опозицијата, предлогот се очекува да биде краток и јасен, бидејќи како што велат оттаму, само амнестија би можела да создаде услови за национален мир во државата и да ги врати опозициските пратеници во законодавниот дом. Правните експерти, пак, тврдат дека ваквиот предлог од опозицијата е целосно непотребен додека траат истражните постапки, а исто така не ја исклучуваат можноста претседателот Ѓорге Иванов да ја повтори аболицијата, оти како што велат, таа идеја била суптилно најавена во новогодишниот говор што го одржа шефот на државата. Како што посочуваат правните експерти, пред да биде поднесен предлог-законот за амнестија во Собранието, опозициската партија ќе мора да одговори на неколку главни прашања, односно да ја образложи причината поради која обвинетите за насилството во Законодавниот дом го заслужуваат ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Предлог-законот за амнестија што го подготвува правната служба на ВМРО-ДПМНЕ се однесува исклучиво на осомничените лица во настаните од 27 април, информираат од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека ова е посебен закон и нема никаква врска со измените на законот за амнестија што ги предлага Владата. „Текстот на законот ќе биде краток и со него ќе бидат опфатени неправедно осомничените и притворени лица. Се надеваме дека наскоро ќе биде готов и по празниците ќе биде поднесен во Собранието. Очекуваме со него да заврши политичкиот прогон врз пратениците и другите наши членови со цел национално помирување и враќање на нормалните текови во државата“, брифираат од партијата за „Макфакс“. Од ВМРО-ДПМНЕ не се децидни дали законот за амнестија е дел од „политичкиот пазар“ за враќање на опозицијата од Собранието, но порачуваат дека мнозинството треба да покаже добра волја и законот да помине. Законот за амнестија прв го најави доскорешниот лидер на партијата, Никола Груевски, непосредно пред заминувањето од функцијата. ...
| | веќе видена | слични

Расправата во Парламентот на првиот работен ден по празниците – деветти јануари, ќе се фокусира на Законот за јазици. Од Собранието за ТВ 24 потврдија дека во вторник ќе се одржи 27 седница, а предлог- законот е трета точка на дневен ред, по предложените измени во Законот за задолжително капитално финансирано пензиско осигурување и изборот на нови уставни судии. Дебатата е извесна, но останува отворено прашањето дали пратениците ќе успеат да се соберат во доволен број за да може да гласаат. „Би било добро заокружувањето на нормативниот дел на охридскиот Рамковен договор да биде едногласно изгласан од сите пратеници“, порача пратеникот Артан Груби од ДУИ. Но доколку пратениците на ВМРО- ДПМНЕ не се појават во салата, владеачкото мнозинство најави дека и без опозицијата ќе се изгласаат законите. Дел од пратениците кои ги контактираше ТВ 24 се на ставот дека и се попушта премногу на опозицијата поради тоа реформите паднале во втор план. ВМРО- ДПМНЕ пак и денеска со иста реторика – бараат ослободување на ...
| | веќе видена | слични

Собранието во новата година влезе без никаква агенда, само со големи желби и надежи. Се разбира, поделени, во зависност од тоа дали доаѓаат од левата или од десната страна на салата за пленарните заседанија. Веројатно, овде-онде, има и понекое сѐ уште недефинирано, или барем јавно неискажано настроение, кое очекува соодветен поттик за да тргне во одредена насока. Секако, откога ќе поминат празниците и празнувањето. Зашто има разлика помеѓу овие две категории. Особено за пратениците што, кои според (не)најавените активности, решија да празнуваат малку повеќе од другите. Сѐ до 15 јануари за кога, како прва обврска во оваа година, им е закажана седница на собраниската комисија за европски прашања. Поточно, им ја „закажал“ бугарскиот амбасадор во земјава Иван Великов Петков за им ги објасни програмата и приоритетите за работа на бугарското претседателство со Советот на Европската Унија за периодот јануари-јуни 2018 година. Што ќе разберат, останува да видиме. Сѐ дотогаш, според најавеното на електронската ...
| | веќе видена | слични

Додека Собранието одмара, законите без кои ќе се доведе во прашање позитивниот извештај на Европската Комисија се оставени во „статус кво“. Десетици закони, како тој за следење на комуникациите, за заштитени сведоци, за свиркачите, Законот за полиција и за внатрешни работи, измените на Кривичниот законик, Законот за јавно обвинителство, за класифицирани информации и за електронски комуникации, како и изборот на уставните судии продолжуваат да бидат заложници на пратениците. Правниците оценуваат дека одморот на пратениците и на Собранието никој не го спори, но, исто така, и нивната одговорност како претставници на демократијата не може да ја преземе никој друг. Ристевски проценува дека парламентарното мнозинство наместо да одмора треба да најде заеднички јазик со опозицијата за законите, чие донесување зависи од двотретинското гласање. На дневниот ред на Собранието, до 15 јануари не е закажана ниту една пленарна седница. На 9 – ти почнуваат со работа собраниските тела и покрај фактот што на веб страницата на ...
| | веќе видена | слични

Податокот дека народните избраници се договориле да се појават на работа на 15 јануари, а да си земат цела плата за првиот месец од годината, предизвика лавина од коментари и незадоволсто на социјалните мрежи. По вчерашниот текст кој го објави А1он се јави пратеничката на НСДП, Соња Мираковска, која е дел од колацијата на СДСМ. „Тоа е така затоа што опозицијата вети дека ќе се врати на 9 јануари во Собранието“, напиша Мираковска, без објаснување што доколку ВМРО-ДПМНЕ се вратат во март во собранието. Од опозцисиката ВМРО-ДПМНЕ велат дека сè уште се на ставот за конструктивен однос и дека местото им е во парламетот, но дека од партијата сè уште нема конечна одлука кога ќе се вратат во Собранието. Од таму додаваат дека доколку СДСМ се правда со опозицијата за да почне со работа во Собранието, тогаш може да одморале и пред празниците со истото образложение. „Нашиот став е познат, ние порачавме дека парламентарното мнозинство е тоа што треба да обезбеди услови за работа во Собранието. Власта ја има таа ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на одмор до деветти, месецов – неделава нема пленарни седници, ниту комисиски расправи на собраниската агенда. Овој период освен за прослава на празниците, како што велат дел од пратениците, ќе биде искористен за интензивен дијалог помеѓу пратеничките групи на власта и опозицијата, по што ВМРО- ДПМНЕ би требало да одлучи дали и натаму ќе ги бојкотира седниците. Оттаму потврдуваат дека се во контакт со колегите од мнозинството, меѓутоа како што неофицијално дознаваме, овие консултации се одвиваат отежнато, а дел од опозиционерите не се оптимисти за скоро решение. Официјален став побаравме и од Владимир Ѓорчев - новиот координатор на правата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, но тој не упати на денешното партиско соопштение, преку кое бараат ослободување на приведени пратеници и обвинуваат со тоа се блокира контролната функција на Собранието. „Притворените лица од 27 април се жртва на политички прогон. Тие се под директна закана со измислено обвинение за тероризам. Ова е обид да се замолкне секаква ...
| | веќе видена | слични

Додека македонските граѓани ги извршуваат работните обврски, пратениците уживаат на зимски распуст. Народните избраници одлучиле да ги спојат новогодишните и божиќните празници, а на работа ќе се вратат на 9-ти јануари. Според информациите првата пленарна седница ќе биде закажана на 15-ти јануари. Координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев, во телефонски разговор за ТВ21 истакна дека одлуката да се спојат празниците е на собранискиот спикер Талат Џафери, кој со оваа постапка и дава простор на опозицијата да се врати во Собранието, да учествува во расправите и да гласа за законите. Според Тунтев пратениците пред себе имаат големи одлуки затоа што треба да се изгласаат закони кои владата ги донесе на последната седница, и кои имаат приоритет. Меѓу нив е законот за формирање на новата агенција за прислушување, ОТА, како и измените во законот за следење на комуникациите. На телефонскиот повик одговорија и од ВМРО-ДПМНЕ од каде велат дека тие не учествувале во одлуката за спојување на слободните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 424 | | | веќе видена

Пратениците во британскиот парламент ѝ изгласаа доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што еден ден претходно нејзиниот план за брегзит ...
сите 414 | | | веќе видена

Движењето Река на вчерашниот состанок на политичкиот совет одлучи дека останува во опозиција, но паралелно не ја менува одлуката донесена на Конгресот дека ...
сите 281 | | | веќе видена

Српската пејачка Јелена Карлеуша во последната емисија на „Ѕвездите на Гранд“, го искритикува 25 годишниот Денис Димоски од Прилеп, по неговиот настап со ...
сите 152 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 279 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џафери: Опозицијата да се врати во Парламентот, не и требаат избори на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: