Рангелова: Не можете да не исплашите со СЈО, преслушувајте ги прислушуваните разговори колку сакате


7 копии

Пратеничката Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ на пратениците од СДСМ им нагласи дека никој од ВМРО-ДПМНЕ не се плаши од СЈО и залудно е пратениците од СДСМ да им се закануваат на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дека сеуште ги слушаат во големата сала во штабот на СДСМ. Оттука Рангелова отвори сомнеж дека Заев сепак не ги предал сите прислушувани разговори во СЈО, односно се уште чуваат дел кој што секојдневно го користат за да се закануваат и да ги уценуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Рангелова додаде дека единствено за што било кој од ВМРО-ДПМНЕ е загрижено, е Тиранската платформа и продавањето на Македонија од страна на Заев и СДСМ, а не заканите од страна на СДСМ и СЈО.
| | веќе видена | слични
13 копии

По пет дена пауза, Собранието утре ќе ја продолжи конститутивната седница на која се расправа за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Почетокот на 13-тото продолжение е закажано за 11 часот. Во досегашниот тек од расправата со реплики се јавуваат пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои бараат СДСМ да се откаже од платформата од Тирана и дека тоа, според нив, е клучот за излез од политичката криза или да се распишат предвремени парламентарни избори заедно со локалните. Од СДСМ, сметаат дека со расправата не се почитува собранискиот Деловник и дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дискутираат за теми кои не се во допир со точката на дневниот ред. Тие побараа да се стави на гласање нивниот предлог – да се премине на новата точка – избор на претседател на Собранието. Согласно договореното, во Комисијата за прашања на изборите и именувањата треба да членуваат шест претставници од ВМРО-ДПМНЕ и пет од СДСМ, а ДУИ и БЕСА да имаат по еден член. Конститутивната собраниска седница почна на 30 декември 2016 година, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во досегашниот тек од расправата со реплики се јавуваат пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои бараат СДСМ да се откаже од платформата од Тирана и дека тоа, според нив, е клучот за излез од политичката криза или да се распишат предвремени парламентарни избори заедно со локалните. Од СДСМ, пак, сметаат дека со расправата не се почитува собранискиот Деловник и дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дискутираат за теми кои не се во допир со точката на дневниот ред. Тие побараа да се стави на гласање нивниот предлог -  да се премине на новата точка - избор на претседател на Собранието. Согласно договореното, во Комисијата за прашања на изборите и именувањата треба да членуваат шест претставници од ВМРО-ДПМНЕ и пет од СДСМ, а ДУИ и БЕСА да имаат по еден член. Конститутивната собраниска седница почна на 30 декември 2016 година, но беше прекината бидејќи не беше обезбедено парламентарно мнозинство за избор на претседател на Законодавниот дом.
| | веќе видена | слични
4 копии

СДСМ се обиде да изврши Пуч во Собранието со неделовничкиот предлог да се скрати правото на дискусија и да се премине веднаш на следната точка, избор на претседател на Собранието. Собранието на конститутивната седница расправа за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувања, но СДСМ упорно сака да ја прескокне оваа точка и директно да се гласа за претседател на Собранието, што е спротивно од Деловникот за работа. Додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат од СДСМ да се откаже од Тиранската платформа или да се распишат предвремени парламентарни избори заедно со локалните, СДСМ сака да избере претседател на Собранието кој ја нема отфрлено и осудено Тиранската платформа. Тоа е спротивно и од барањата на граѓаните, бидејќи едно од главните барања на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ е идниот претседател на Собранието јавно да се откаже и да ја осуди платформата. Според пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, ова е класичен обид на грубо кршење на Деловникот на Собранието и обид за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратениците 12 дена дебатираа за многу работи, а се чини најмалку за предлозите за членовите на Комисијата за избори и именување. Меѓу многуте слични реплики и контрареплики, процедурални забелешки, се слушнаа и по некои невообичаени работи. Тиранската платформа и деблокирање на Собранието беа најчестите работи за кои се зборуваше во дванаесетте дена дебата на конститутивната седница, на која тема е изборот на претседател, дванаесет члена и нивни заменици во Комисијата за прашањата на избори и именувања. Но без разлика на точката на дневен ред, пратениците голем дел од времето зборуваа и за Специјалното јавно обвинителство, снимките од т.н. опозициски бомби, или, пак, кој кому што му рекол по собраниските ходници. Па така пратеничката од СДСМ Радмила Шеќеринска од говорница откри што и рекол претседавачот со седницата Трајко Вељаноски за вештините на неговиот сопартиец Крсто Мукоски. „Пред неколку дена Вељаноски не информираше дека колегата Крсто Мукоски имал црн појас карате и да сме пазеле“, рече ...
| | веќе видена | слични

Три недели пратениците водат јалова расправа во Собранието, а надежите дека е можен расплет пред Велигден пропаднаа. Блокадата се одвива во недоглед а изборот на собраниски спикер веќе како да стана невозможна мисија. Конститутивната седница одржа 12 продолженија на која на дневен ред се уште е изборот на Комисијата за избори и именувања, но по оваа точка ретко кој и дискутираше. ВМРО-ДПМНЕ главно говореше за ткн. тиранска платформа, додека СДСМ правеше обиди да ја прекине блокадата. Најпрво со иницијатива потпишана од 20 пратеници бараше да се избере претседател, потоа предлогот да работат континуирано додека не се исцрпат сите пријавени за збор како и последното барање, преку измени на дневниот ред да се премине на гласање на претседател на парламентот, за кое СДСМ доби поддршка од над 60 пратеници од новото парламентарно мнозинство, но ниту еден не беше прифатен од Вељаноски, а остро ги отфрлаа и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Токму за последниот предлог кој го изнесе Оливер Спасовски, дојде и до жестока ...
| | веќе видена | слични

„Не станува збор за нови барања, тоа се барања коишто од првото парламентарно Собрание, па се до денес, постојано се во тренд кај албанската заедница“, изјави Претседателот на Светскиот Македонски конгрес Тодор Петров во вестите на ТВ Нова. Тој додаде дека Албанските партии искористија можност да постават ултиматум со Тиранската платформа за избор на Влада.
| | веќе видена | слични

„Се после 29-ти јануари претставува грубо кршење на Уставот“, изјави претседателот на Светскиот Македонски конгрес Тодор Петров во вестите на ТВ Нова. Тој додаде дека тоа претставува кривично дело злоупотреба на службена должност и овластувања, и самовластие. „После 29-ти јануари мандатот повторно е во рацете на народот, бидејќи овој состав на пратеници не успеа да состави Влада и затоа Собранието мора да се распушти и да се организираат нови парламентарни избори. Тоа е единствено решение според читањето на членот 90 од Уставот. За жал, не постои одредба од Уставот за распуштање по сила на Уставот“, посочи Петров.
| | веќе видена | слични

„Сметам дека решението може да се изнајде само ако се почитуваат одредбите од Уставот, законикот и Деловникот на Собранието на Република Македонија“, изјави Претседателот на Светскиот Македонски конгрес Тодор Петров во вестите на ТВ Нова. „Не ќе гласаме за нова влада, или, за претседател на Собранието ако се откажат од т.н. Тиранска или Албанска платформа. Таа никогаш нема да се оствари, туку мора да има избори затоа што така налага Уставот“, посочи Петров. Тој додаде дека изборот за нова Влада веќе не е желба на пратениците, туку, тоа е Уставна обврска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тринаесеттото продолжение на Конститутивната седница на собранието, каде што изминативе три недели се зборува за се освен за точката на дневен ред, односно Комисијата за избори и именувања продолжува по велигденските празници. Платформата на албанските лидери и понатаму е главна тема на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, додека изборот на нов спикер на останатите партии кои се дел од парламентарното мнозинство. За дискусијата по третата точка од дневниот ред на конститутивната собраниска седница остануваат уште 44 пријавени пратеници на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Сама се си кажала...Јелена Крлеуша се најде во центар на порно скандал кога босанскиот фудбалер Огњен Врење пласирал експлицитни матреијали во јавност, за ...
сите 166 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рангелова: Не можете да не исплашите со СЈО, преслушувајте ги прислушуваните разговори колку сакате

Од:
До кого (е-маил):
Порака: