Собранието стана партиска говорница на ВМРО-ДПМНЕ

Пратениците од пратеничката група на СДСМ, во знак на револт, вчера ја напуштија седницата посветена на пратеничките прашања, откако претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, и дозволи на пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Косана Мазнева, да го напаѓа градоначалникот на Карпош, Стефче Јакимовски. - Собранието не го избира градоначалникот и не може за тие прашања да се зборува тука на говорницата. Освен тоа, градоначалникот на општина Карпош, Стефче Јакимовски, не е тука за да може да се одбрани и трето, пратеничката Мазнева не постави прашање, туку даваше констатации за случувањата во општината. Што ќе одговори тука премиерот? - реагираа пратениците од СДСМ. Истакнувајќи го самоволието на власта, тие потсетуваат дека на претходните пратенички прашања, кога пратеникот од СДСМ Јани Макрадули го прашал премиерот за урбаната мафија, тој се оградил дека не може да даде одговор бидејќи тоа е во надлежност на локалната самоуправа. По попладневната пауза, пратениците на СДСМ се вратија на седницата. ...
| | веќе видена | слични

Партиските несогласувања од скопската Општина Карпош вчера се префрлија во Парламентот, на седницата на пратенички прашања на која СДСМ револтирано ја напушти седницата, но по петнаесетина минути се врати во салата. Социјалдемократите вака реагираа додека министерот за одбрана Зоран Коњановски и одговараше на пратеничката Косана Мазнева од ВМРО-ДПМНЕ, која праша како државните институции ќе се справат со „авторитарното и диктаторско владеење на градоначалникот Стевче Јакимовски“. Од СДСМ остро реагираа дека претседателот на Собранието, според двојни аршини, го практикува Деловникот на Собранието. - Револтирани сме бидејќи е недозволиво во отсуство на градоначалникот Јакимовки да поставувате вакви прашања, а министрите да одговараат. За власта сте мајка, а за опозицијата маќеа. На претходната седница, кога поставивме прашање што беше поврзано со локалната самоуправа, лично премиерот Груевски рече дека нема намера да одговара на прашања што не се во негова надлежност. Истото го сторивте и вие денеска, кога ...
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието стана партиска говорница на ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: