Собранието ја изгласа Декларацијата за членство во НАТО


Собранието едногласно ја усвои Декларацијата за поддршка на процесот на зачленување во Северноатланската алијанса. Власта истакна дека членството ќе помогне во развој на земјата во повеќе сфери, особено во сферата на одбраната и безбедноста. Декларацијата ја доби поддршката и од пратениците на опозицијата. Од ВМРО-ДПМНЕ истакнаа дека биле и се „за“ членство, но не според начинот кој го избира актуелната власт. Декларацијата од неколку страници ја потенцира потребата за ангажман на членовите на Собранието за развој и исполнување на критериумите за членство во НАТО, реализирање на реформите, подготовка на безбедносните сили, развој на демократијата, зголемување на стабилноста во регионот итн. Неодамна на Самитот во Брисел, НАТО ја покани земјава да ги започне претпристапните преговори за членство, со единствен услов, целосно спроведување на договорот за името со Грција. Фатлуме Дервиши
| | веќе видена | слични

Македонија ги почна пристапните преговори за влез во НАТО. Делегација наАлијансата во наредните денови во Скопје ќе отовори низа технички, воени и одбранбени прашања клучни за процесот за пристапување. Проценките се дека целиот процес – од почеток на разговорите, до полноправно членство ќе трае година и половина. „ Кога ќе ги завршите домашните обврски, 29 земји- членки ќе ги ратификуваат пристапните протоколи и ќе станете 30-та членка на Алијансата. Предвидуваме целиот процес да трае околу 18 месеци“, рече Џејмс Мекеј- директор за глобално партнерство во НАТО. Националниот координатор за НАТО очекува пристапните преговори да завршат до крајот на годината. Денешниот старт на разговорите е ефектуирање на одлуката на шефовите на држави и влади на НАТО-членките на Самитот во Брисел каде едногласно Македонија ја доби поканата за прием во Сојузот. Адријан Керими
| | веќе видена | слични

Директорот на Глобалниот партнерски тим на НАТО, Џејмс МекКи, рече дека на Македонија ќе и требаат најмалку 18 месеци за да стане членка на НАТО. Со денешната посета на Македонија тој и официјално го означи почетокот на процесот на претпристапни преговори. Мекки одржа средби со сите владини министри и премиерот Заев, со цел да се запознае со подготвеноста на владата да преговара и да биде информирана за реформите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија ги стартува пристапните преговори за полноправно членство во НАТО. Од денеска тимови на Алијансата ќе работат со сите државни институции надлежни за имплементација на одлуката која пред две недели беше донесена на Самитот во Брисел. Ако се задржи времената рамка, Македонија ќе стане членка на НАТО најрано до почетокот на 2020-та. Ова ќе биде еден долг процес во кој ќе имаме низа разговори кои што ќе се водат со министерствата, со Владата за вашата земја да стане 30 земја членка на НАТО. Ова подразбира дека треба да се дефинираат политички, финансиски но и аспекти поврзани со самата безбедност и низа на правни договори кои треба да се потпишат. Ќе зборуваме и за низата на реформи кои веќе се случуваат во државата и оние реформи на кои ќе треба да работи Владата како дел од процесот за пристапување кон НАТО – рече Мекеј. Имплементацијата на договорот за името и натаму останува главната домашна задача на земјава, вели националниот координатор Пендаровски. И покрај тоа уверува дека Македонија ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Следните месеци ќе бидат многу важни за Македонија. Ова го најави директорот за европски и глобални партнерства на НАТО, Џејмс МекКи. Делегацијата која тој ја предводи, допатува во Скопје за да ги започне пристапните преговори, со цел Македонија да стане 30 членка на Североатланската алијанса. „Ова подразбира дека треба да се дефинираат најразлични политички, финансиски аспекти, но и аспекти поврзани со самата безбедност, како и тхничко-правните договори кои ќе треба да се потпишат. Ќе зборуваме и за низата реформи кои веќе се случуваат во државата и за оние на кои ќе треба да работи владата во процесот за пристапување кон НАТО“, вели МекКи. Овој процес ќе биде интензивен и ќе трае 18 месеци, рече МекКи. Македонија ќе стане членка на НАТО кога ќе ги заврши внатрешните процедури и кога одлуката ќе се изгласи во парламентите на 29 земји членки на НАТО. Од друга страна, националниот координатор на Македонија за НАТО, Стево Пендаровски, изјави дека земјата е подготвена за сериозни преговори во оваа фаза. ...
| | веќе видена | слични

Македонија е подготвена да организира брз и ефикасен пристапен процес за влез во НАТО Алијансата. Работниот комитет за интеграција на Република Македонија во НАТО кој не беше во функција од 2008 година, сега е активиран и ќе работи со полн капацитет. Нашата земја е целосно посветена на овој процес и очекуваме сите обврски да се завршат во предвидениот рок. Ова денеска го истакнавме на средбата со делегацијата на НАТО предводена од Џејмс Мекеј, Директор на Евро-атлантско и глобално партнерство во одделот за политички и безбедносни прашања во штабот на НАТО во Брисел. Посетата на Мекеј има за цел да го означи стартот на пристапните разговори. Во наредниот период работни групи на НАТО редовно ќе ја посетуваат Македонија и со националните тимови ќе ги усогласуваат неопходните политики и стандарди до конечното официјализирање на членството на земјата во НАТО. Шеф на тимот на НАТО за пристапните разговори со нашата земја ќе биде Помошникот Генерален Секретар на НАТО, амбасадорот Алехандро Алваргонзалес.
| | веќе видена | слични

Подготвени сме за организиран, брз и ефикасен пристапен процес е пораката од средбата со делегацијата на НАТО предводена од Џејмс Мекеј, директор на Евро-атлантско и глобално партнерство во одделот за политички и безбедносни прашања во штабот на НАТО во Брисел. Целиот овој процес после добивањето на поканата во Брисел е дополнителна мотивација за институциите, за сите во јавната администрација и за граѓаните на земјата, за придонес во оваа фаза која не води поблиску до гарантираната безбедност и сигурност во друштвото на земјите членки и сојузници во НАТО, што отвора и перспективи за дополнителен економски развој на нашата земја. Соопштение: http://vlada.mk/node/15283 Видео инсерти: https://youtu.be/YWMjx9MnwWU Галерија: https://flic.kr/s/aHsmoWpMPJ
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ја прими делегацијата на НАТО предводена од Џејмс Мекеј, Директор на Евро-атлантско и глобално партнерство во одделот за политички и безбедносни прашања во штабот на НАТО во Брисел. Работниот комитет за интеграција на Република Македонија во НАТО не беше во функција од 2008 година, а сега е активиран со полн капацитет. Повеќе на: http://vlada.mk/node/15283 Видео: https://youtu.be/YWMjx9MnwWU
| | веќе видена | слични

Прашањето е како Македонија ќе успее да ги заврши внатрешните обврски во услови на отсуство на конструктивна комункација меѓу власта и опозицијата Македонија од денеска ги почнува пристапните преговори за членство во НАТО – Алијансата во земјава прати тим кој во наредните денови ќе разговара за низа прашања кои се дел од постапката на зачленување. Се најавува интензивен период на преговори што ќе трае неколку месеци, најдоцна до крајот на годината. Проценките се дека целиот процес – од стартот на разговори, до полноправно членство ќе одзмеме 18 месеци. „Оваа недела сме тука за да ги имплементираме одлуките што ги донесоа шефовите на држави и влади на НАТО-членките на Самитот во Брисел, а тоа е да почнеме пристапни преговори за членство. Разговаравме за клучните елементи од работата што следи во наредните месеци на процесот на пристапување. Станува збор за низа разговори со разни министерства за нештата неопходни за вашата земја да стане 30-та членка. Ќе се разговара за политички, воени, одбранбени и ...
| | веќе видена | слични

И официјално почнаа претпристапните преговори за членство на земјава во НАТО. По средбата на нашиот координатор, Стево Пендаровски со делегацијата на Алијансата, предводена од директорот за европски и глобални партнерства Џејмс Мекки, двајацата информираа за идните чекори. Мекки истакна дека земјава повеќе години е вклучена во процесот партнерство за мир и во изработка на акциски планови за членство, што значи дека е подготвена за полноправно членство. Следува интензивен период во кој ќе се направат финалните процеси со што ќе станеме 30-та членка на сојузот. Алијансата е подготвена веднаш да одговори на заложбите кои со години ги повторува, а тоа е „политиката на отворени врати“. Тие имаат намера да ги исполнат своите обврски, а ние нашите обврски, посочи Пендаровски. Делегацијата на НАТО веќе имала состанок со премиерот Зоран Заев, со министрите за внатрешни работи, надворешни и за одбрана, како и со нивни тимови. Фиљана Кока
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева - но детали нема. Обвинителката Вилма Русковска го добила извештајот од мобилниот телефон на катица Јанева кој ...
сите 316 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 136 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 249 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието ја изгласа Декларацијата за членство во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: