Наместо за буџетот, пратениците ќе гласаат за јавен обвинител


4 копии

Седницата за буџетот за следната година и двете други собраниски седници што беа закажани за денеска, се одложени поради активности на дел од претставниците на Владата. Седницата на која на дневен ред беше Предлог буџетот за 2018-та година е презакажана за 22-ри декември. Наместо таа, на дневен ред е ставена 22-та седница, на која треба да биде именуван јавниот обвинител, како и реформските закони за правосудството. Владата на 7-ми ноември му предложи на Собранието за јавен обвинител на Република Македонија да биде именуван Љубомир Јовески, член на Советот на јавни обвинители.
| | веќе видена | слични

Собранието на Република Македонија во рамки на 26. седница попладнево со 62 гласа „за“ ниту еден против и воздржан го донесе Буџетот за 2018 година во кој вкупните приходи се проектирани на 193,5 милијарди денари, а расходите на 211,7 милијарди денар Собранието на Република Македонија во рамки на 26. седница попладнево со 62 гласа „за“ ниту еден против и воздржан го донесе Буџетот за 2018 година во кој вкупните приходи се проектирани на 193,5 милијарди денари, а расходите на 211,7 милијарди денари. Буџетскиот дефицит е проектиран на 18,2 милијарди денари или 2,7 проценти од БДП, односно бележи намалување во однос на минатата година за 0,2 процентни поени. Стапката на инфлација се очекува да биде на ниво од 1,7 отсто. Во 2018 година не се планираат поголеми даночни промени. Планирано е зголемување на акцизата на нафтата за три денари. Според министерот за финансии Драган Тевдовски, Буџетот на Република Македонија за 2018 година е најдобра рефлексија на ангажманот на новата Влада за постигнување на клучните ...
| | веќе видена | слични

Конечно изгласан буџетот за 2018 година. Од 67 присутни во собраниската сала, „за“ гласаа 62 народни избраници. Иако неколку пати повикани, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска не дојдоа на пленарната расправа за буџетот за 2018, па немаа прилика изворно да ги чујат аргументите на министерот Тевдовски наведени во експозето, дека тој ќе биде развоен и ќе обезбеди п овисок раст, зголемено продуктивното вработување, подобар животен стандард и социјална правда. Планираната стапка на раст од 3,2 отсто е реален, вели чуварот на државната каса. Буџетот ќе тежи 3,44 милијарди евра и е најголем досега, но министерот вети, народните пари ќе се трошат чесно, одговорно и домаќински, за подорбуавње на животот на граѓаните, а не за распиништво. Буџетскиот дефицит е на ниво од 2,7 проценти од БДП, и треба да го означи патот на постепена фискална консолидација. Задолжувања и идната година, ќе мора да има, или еврообврзница или странски поволни кредити. Ќе растат платите во Армијата, задравството, образованието и детската ...
| | веќе видена | слични

Во отсуство на опозицијата собранието пред донесување на предлог буџетот за 2018 година. Државната каса за идната година е најгломазна во историјата на незазвисна македонија и тежи 3,43 милијарди евра. Буџетот треба да донесе финасиска стабилизација на Македонија. Се кратат непродуктивните трошоци, се зголемуваат платите, но и се враќаат стари долгови.
| | веќе видена | слични
4 копии

Пратеникот од редовите на СДСМ, Томислав Тутев, на првиот ден од петте дена расправа за предлог-буџетот за 2018 година ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да се појават на пленарната седница бидејќи треба да има финансиска стабилизација на државата. „Жално и празно е да дебатираме доколку опозицијата не е во Собраниската сала, за она што значи живот и опстојување на сите граѓани. Станува збор за најважниот економски документ. Се надевам дека опозицијата ќе собере сили да дојде да дебатира бидејќи првиот ден почна дебатата и по првпат парламентарното мнозинство, односно Владата прифати шест амандмани од опозицијата. Ова е дополнет предлог-буџет затоа што ги содржи прифатените амандмани“, рече Тунтев. Тунтев предлог-буџет го нарече ослободен од непродуктивни ставки, а притоа, според него, за првпат не бил напумпан и со лажни бројки. Според пратеникот, овој буџет носел, односно враќал вредност.
| | веќе видена | слични
7 копии

Новиот министер за финансии, Драган Тевдовски, на собраниската говорница објасни дека Македонија ќе мора да се задолжи во странство поради враќање стари долгови. Според него, државата во 2018 година ќе мора да се задолжи 40.9 милијарди денари. Според министерот за финансии, тоа ќе се реализира со издавање еврообврзница, но и со задолжување на домашниот пазар на државни хартии од вредност. „Граѓаните треба да знаат дека државата треба да биде подготвена и за враќање големи и скапи кредити веќе идните години. Во 2020 и во 2021 година Македонија ќе треба да врати 925 милиони евра стари долгови“, рече Тевдовски. Во дополнетиот предлог-буџет кој го испрати Владата, прифатени се амандмани од комисиската расправа во македонското Собрание и со нив направени се зголемувања на финансиските средства за гасификација во висина од 120 милиони денари, кај блок-дотациите за градинки, основни и средни училишта и културни установи за 200 милиони денари, кај Фондот за здравство за 100 милиони денари и кај Инспекторатот за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Предлог-буџетот на Република Македонија за 2018 година е најдобра рефлексија на ангажманот на новата Влада за постигнување на клучните цели и приоритети на општеството, повисоки стапки на раст на економијата, зголемување на продуктивното вработување, покревање на животниот стандард на населението, владеење на правото, постигнување на повисоко ниво на социјална правда и интензивирање на интеграционите процеси за ЕУ и НАТО. Ова го истакна министерот за финансии Драган Тевдовски образложувајќи го дополнетиот Предлог-буџет за 2018 година во Собранието, со кој Владата од претходно подготвениот Предлог-буџет предложи дополнителни средства за гасификација во висина од 120 милиони денари наменети за експропријација, за блок дотациите за градинки, основни и средни училишта и културни установи 200 милиони денари, 100 милиони денари за Фондот за здравство за набавка на лекови и 10 милиони денари за Инспекторатот за животна средина. Во дополнителниот предлог буџет се вградени и шесте амандмани што беа прифатени во ...
| | веќе видена | слични

Повисок економски раст, зголемено продуктивното вработување, повисок животен стандард, повисоко ниво на социјална правда и интензивирање на ЕУ и НАТО процесите- ова се клучни цели на предлог буџетот за 2018-та, во експозето пред народните избраници посочи министерот Тевдовски. Државната каса ќе тежи 3,44 милијарди евра. Народните пари ќе се трошат за подорбуавње на економијата и животот на граѓаните, а не за распиништво и непродуктивно трошоци, нагласи чуварот на државната каса. Вкупните приходи се проектирани на 3,14 милијарди евра. Буџетскиот дефицит е предвидено да се позиционира на 2,7 проценти од БДП, за 0,2 насто намалување споредбено со лани. Според Тевдовски, државанта каса ќе се финансира со задолжувања во странство преку еврообврзница и со странски поволни кредити и позајмици од домашниот пазар. Повеќе пари ќе има за плати во одбраната, здравството, зголемување на месечниот надоместок ќе добијат вработените во образованието. Во 2018-та се очекува домашната економија да заздрави, да се врати ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Собранието на Република Македонија во рамки на 26. седница попладнево ја заврши расправата по дополнетиот Предлог-буџет за 2018 година, по кој ќе се гласа подоцна кога ќе се создадат деловнички услови. Според предлогот, вкупните приходи се проектирани на 193,5 милијарди денари, а расходите на 211,7 милијарди денари. Буџетскиот дефицит е проектиран на 18,2 милијарди денари или 2,7 проценти од БДП, односно бележи намалување во однос на минатата година за 0,2 процентни поени. Стапката на инфлација се очекува да биде на ниво од 1,7 отсто. Во 2018 година не се планираат поголеми даночни промени. Планирано е зголемување на акцизата на нафтата за три денари. Според министерот за финансии Драган Тевдовски, буџетот на Република Македонија за 2018 година е најдобра рефлексија на ангажманот на новата Влада за постигнување на клучните цели и приоритети на општеството повисоки стапки на раст на економијата, зголемување на продуктивното вработување, подигнување на животниот стандард на населението, владеење на правото, ...
| | веќе видена | слични

Според Тевдовски буџетот за 2018 година предвидува повисоки плати во армијата, здравството, образованието и детската грижа, за приближување до НАТО  стандардите, за поддршка на домашните претпријатија и за вработувања, за капитални инвестиции но и за враќање на долговите од претходната власт.  Буџетот за 2018 година се носи без опозиција. Буџетот за новата година тежи 3,5 милјарди евра. Тевдовски оцени дека веќе е започнато закрепнувањето на економската активност како резултат на политичката стабилизација.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 621 | | | веќе видена

Изет Меџити, шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори рече дека владиниот коалиционен партнер ...
сите 324 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 166 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 253 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 178 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Наместо за буџетот, пратениците ќе гласаат за јавен обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: