Пари - Со воз за Бургас преку Ниш

„Македонски железници“ од денеска воведуваат нова линија од Скопје до Бургас, Бугарија, која ќе функционира во летниот период поради зголемениот број туристи. - Врската со Црно Море ќе функционира во текот на летниот период и тоа секој петок од Скопје ќе тргнува вагон кон Бургас во 20.40 часот, преку Ниш, а во Бургас возот ќе пристигнува околу 16 часот. Во спротивен правец кон Скопје, возовите од Бургас ќе тргнуваат секоја недела во 9 часот, а во Скопје ќе пристигнуваат во понеделник во 7 часот наутро - велат од „Македонски железници“. Оттаму информираат дека, поради состојбите со грчката и со железницата на Црна Гора, ова лето ќе нема директна врска со Солун, Бар, Братислава, Прага, Будимпешта, Киев и со Москва.
| | веќе видена | слични

Македонски железници од денеска воведуваат директна железничка врска со црноморското крајбрежје Бавните локомотиви не им конкурираат на автобусите Новата линија Скопје - Бургас, Бугарија, ќе функционира само во летниот период. Цената на билетот во еден правец чини 2.365 денари, додека повратната карта е двојно поскапа. Станува збор за еден вагон, кој секој петок ќе тргнува од Скопје и преку Ниш и Софија ќе пристигнува во Бургас, при што патниците нема да се префрлуваат од еден во друг воз, но затоа на шини ќе поминат повеќе од 20 часа. - Минатата година имавме ваква врска со Варна, која не беше многу искористена, додека годинава тоа е Бургас. Во основа постои интерес кај патниците, но сепак сé зависи од геополитичката состојба - велат од МЖ Транспорт. Од Скопје кон Бургас вагонот ќе тргнува во 20.40 часот и ќе пристигне околу 16 часот. Поради состојбите со грчките и со железниците на Црна Гора, ова лето ќе нема директна врска ниту со Солун, Бар, Братислава, Прага, Будимпешта, Киев и Москва. - Грчките ...
| | веќе видена | слични

Македонски железници Транспорт АД од денеска воспоставуваат директна железничка линија Скопје-Бургас, Бугарија, што ќе функционира во летниот период. Секој петок еден вагон ќе тргнува од Скопје и преку Ниш и Софија ќе пристигнува во Бургас. Притоа, патниците нема да се прекачуваат од еден во друг воз. “Оваа врска со Црното Море ќе се остварува на тој начин што летово секој петок од Скопје ќе тргнува директниот вагон кон Бургас во 20.40 часот. Во Бургас возот ќе пристигне околу 16.00 часот. Во спротивен правец кон Скопје возовите од Бургас ќе тргнуваат секоја недела во 9.00 часот, а во Скопје ќе пристигнуваат во понеделник во 7.00 наутро“, велат од МЖ Транспорт АД. Оттаму додаваат и дека поради состојбите со грчките и железниците на Црна Гора ова лето ќе нема директна врска со Солун, Бар, Братислава, Прага, Будимпешта, Киев и Москва.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 225 | | | веќе видена

Референдумот е за преименување во Северна Македонија, за Спогодбата со Грција, за промена на Уставот, нема гаранција за членство во ЕУ... Му благодариме на ...
сите 44 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Со воз за Бургас преку Ниш

Од:
До кого (е-маил):
Порака: