Скопје - Почнува културно лето „Три круши“

Општина Кисела Вода годинава, традиционално, по петти пат, ја организира културно-забавната манифестација културно лето „Три круши“, која се одржува на амфитеатарот на верско-рекреативниот центар „Три круши“, во селото Драчево. Во периодот од денеска, па се до 13 август, секој викенд жителите на општина Кисела Вода, но и на градот Скопје, ќе можат да посетат 16 манифестации на кои ќе продефилираат ансамбли и културно-уметнички друштва од земјава и од странство, естрадни уметници, театри, камерни хорови, а веќе четврта година по ред ќе се одржи и детскиот фестивал „Три круши“. Втора година по ред ќе се одржи и етнофест „Три круши“, на кој ќе се претстават реномирани македонски пејачи. Петгодишнината на оваа културна манифестација свечено ќе се одбележи со организација на првиот интернационален фестивал во хорско пеење, на кој учество ќе земат камерни хорови од Македонија и од неколку европски држави. Во изминатата година, со вкупна посетеност од околу 30.000 посетители, оваа манифестација го доби епитетот ...
| | веќе видена | слични

Културната манифестација "Три Круши 2011" годинава први ја отворија играорците од АКУД "Мирче Ацев", кои се навратија на македонската традиција и го изведоа Тешкотоо оро, кое предизвика овации кај многубројната публика. Годинава, оваа манифестација одбележува мал јубилеј, пет години постоење и во таа чест, на амфитеатарот на верско - рекреативниот центар Три Крушии, се одржа првиот меѓународен фестивал во хорско пеење "Македониум", во организација на Општина Кисела Вода и АКУД Мирче Ацев. - Во овие пет години, со бројните странски гостувања, убеден сум дека Три Круши стана место познато ширум Европа. Се надевам дека и оваа година со богатата културно - уметничка програма која ја нуди Културното лето Три Круши, ќе успееме да ги задоволиме сите вкусови и во овој двомесечен период секој викенд ќе можете да уживате на овој прекрасен локалитет, реше градоначалникот Марјан Ѓорчев. Исто така, старешината на црквата Св. Спас, отец Игор Димитриевски, ги поздрави и благослови присутните и посака заштитничката на ...
| | веќе видена | слични

Жителите на Кисела Вода секој викенд до 13 август ќе можат да уживаат во Културно лето „Три круши“ во амфитеатарот на верско-рекреативниот центар „Три круши“ во Драчево Предвидени се 16 манифестации, меѓу кои ќе има ансамбли, културно уметнички друштва, естрадни уметници, театри, камерни хорови, детски фестивал, етнофестивал. Оваа културно-забавна организација традиционално се одржува петти пат по ред и важи за најпосетуваните манифестации од ваков вид. Покровител на Културното лето е општината.
| | веќе видена | слични

Останато

Директорот на Центарот за регионализам од Нови Сад Александар Попов изјави денеска дека Србија се однесува „спротивно на здравиот разум“ кога е во прашање ...
сите 109 | | | веќе видена

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски стравува дека со најавените уставни измени, покрај менувањето на името, ќе дојде и до редефинирање на државата со ...
сите 216 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов заедно со својата сопруга Маја Иванова, присуствуваше на приемот што претседателот на САД, Доналд Трамп го ...
сите 137 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вчеравечер, од центарот на Виница, ги повика Виничани на 30-ти септември масовно да ја поддржат ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Почнува културно лето „Три круши“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: