Со социјална ревизија до подобрување на конкурентноста

Компаниите неподготвени за имплементација на стандардите на трудот Компаниите не се подготвени за имплементација на стандардите на трудот во редовното работење. Иако на терен делуваат повеќе организации кои се грижат за правата на работниците и условите во кои работат, сепак, треба уште многу да се направи за да се добие соодветен третман при работа за секој вработен. Кај нас, дури потешко се спроведуваат и задолжителните стандарди и обврски кои ги имаат работодавачите, и кои треба да им ги обезбедат на работниците. Иако имаме солидна социјална регулатива преку Законот за работни односи, сепак, потребни се уште многу активности на ова поле. Подобрувањето на условите за работа отсекогаш претставувале предизвик на организациите и работниците. За таа цел, потребно е да се прави социјална ревизија во компаниите, фабриките, со цел да се измери социјалната одговорност на компанијата и да се делува на подобрување на условите за работа, преку почитување на меѓународните стандарди на трудот и локалните законодавни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со социјална ревизија до подобрување на конкурентноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: