Бомба во „Арсениј Јовков“?!

13 копии

Непознато машко лице околу 14.30 часот се јавило на телефонскиот број 195 во Центарот за управување со кризи и рекло дека во Државното средно училиште „Арсениј Јовков“ е подметната бомба, потврдуваат од скопската полиција. Центарот за управување со кризи ја известил единицата за антитероризам, која во моментов е во училиштето каде ја проверува дојавата.
| | веќе видена | слични

Откако Стевчо Јакимовски заврте грб на политиките на Црвенковски, партискиот лидер со закани до него се обидел да го предупреди. Една од заканите е дека градоначалникот на Карпош ќе заврши како Амди Бајрам. Притоа дошло до голема кавга која се заканувала да прерасне во тепачка. За цело време на разговорот паѓале тешки зборови и закани од Црвенковски при што тој според изворите на „Република“ се заканил дека сметките еден ден ќе бидат расчистени и Јакимовски ќе го снајде судбината на Бајрам. Останува отворено прашањето со какви информации располага Црвенковски за да може вака да се заканува и дали со ова признава дека тој го однесе Бајрам во затвор, како што и самиот политичар има наведено. Му се закани ли на Јакимовски со иста казна-затворска? Амди Бајрам, слично како и Јакимовски, своевремено му заврте грб на Црвенковски. По превирањата во тогашната коалиција, Демократската алтернатива на Тупурковски ја напушти власта, па Црвенковски, кој во тоа време беше лидер на опозицијата, побара да се гласа за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Џани Версаче, внукот на Амди Бајрам и неговиот пријател Ј.Т (16) се анонимните јавувачи што пријавија дека има бомба во средното економско училиште „Арсениј Јовков“ – објави „Вест“. Пријавата се утврдило дека е лажна, иако учениците и професорите превентивно биле евакуирани. По неколку часа внукот на Бајрам и неговиот другар во полиција раскажале дека имало предмет кој им наликувал на бомба во училиштето, а не дека намерата им била да предизвикаат паника.
| | веќе видена | слични

Двајца средношколци пријавиле дека има поставено бомба во средното училиште „Арсени Јовков“ откако виделе пумпа за мерење притисок, па помислиле дека е експлозивна направа. Откако виделе дека медиумите известуваат за лажна пријава за бомба, веднаш сами се пријавиле во полициска станица. Од МВР велат дека иако во случајот станувало збор за лажна пријава на бомба, нема да има санкции за децата бидејќи тие совесно постапиле. Инаку, училишната зграда вчера веднаш беше евакуирана откако во полиција било јавено за поставена експлозивна направа. ж Екипите за антитероризам го прегледале училиштето и не пронашле ништо сомнително. Вообичаено во вакви случаи, кога деца пријавуваат во училиште, станува збор за лажна дојава. МВР ги санкционира ваквите пријавувачи со поднесување кривични пријави.
| | веќе видена | слични

Внукот на Амди Бајрам ја направил лажната дојава за бомба во училиштето Арсениј Јовков, тврдат граѓани кои што се јавија во редакцијата на Бриф. Ваква информација пренесуваат други медиуми меѓу кои и провладиниот портал „Курир“. Од МВР не сакаат да го откријат идентитетот на дојавувачите, портпаролот Иво Котевски за Бриф вели дека станува збор за малолетни лица поради што не може да биде откриен нивниот идентитет. Според Котевски двете момчиња сами се пријавиле во полицијата. Во станицата рекле дека во дворот на училиштето виделе предмет кој што им личел на бомба поради што се јавиле во полиција. Но, откако на телевизија виделе дека МВР за случајот вели дека е лажна дојава, решиле самите да се пријават и да раскажат што се случило. Бриф се обиде да го контактира пратеникот Амди Бајрам по информацијата дека едно од момчињата кое ја направило лажната дојава е негов внук, но тој и денеска беше недостапен на неговиот мобилен телефон, како и минатата недела кога се случи уште еден инцидент поврзан со неговото ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Внукот на Амди Бајрам е едно од момчињата кое вчера пријавиле дека во државото средното училиште „Арсени Јовков“ е подметната бомба. Сепак според неофицијалните информации, намерата на Џани Версаче Јуниор и неговиот другар не била да ја прекинат наставата, туку тие тврделе дека во училишниот двор забележале предмет кој наликувал на бомба. По извршениот увид, полицијата на посоченото место пронашла пронашла пумпа за притисок која наликува на рачна граната. Двете момчиња на возраст од околу 16 години сами се пријавиле во полициска станица со признание дека тие се дојавувачите за бомба во училиштето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Расчистено е вчерашното јавување за бомба во средното училиште Арсени Јовков во Скопје. Внукот на Амди Бајрам, Џани Версаче Јуниор е еден од двајцата ученици кои вчера пријавија дека во средното училиште Арсени Јовков во Скопје има бомба. Според информации двете момчиња сами се пријавиле во полициска станица со признание дека тие се дојавувачите за бомба во училиштето но тврделе дека целта не им била да создадат паника и да ја прекинат наставата. Според наши извори, момчињата тврделе дека во дворот на училиштето забележале предмет кој наликувал на бомба. Полицијата извршила увид и на местото кое го посочиле пронашла пумпа за притисок која наликува на рачна граната. Двете момчиња се на возраст од околу 16 години. Нивниот повик до полицијата со информација за бомба вчера го вознемири училиштето по што единицата за антитероризам утврди дека се работи за лажна дојава.
| | веќе видена | слични

Внукот на Амди Бајрам, Џани Версаче Јуниор и негов соученик пријавиле вчера дека во средното училиште Арсени Јовков е поставена бомба. Двете момчиња сами се пријавиле во полициска станицаи признале дека тие се дојавувачите за бомба во училиштето но тврделе дека целта не им била да создадат паника и да ја прекинат наставата, објави Сител. Наводно тие тврделе дека во дворот на училиштето забележале предмет кој наликувал на бомба. Полицијата извршила увид и на местото кое го посочиле пронашла пумпа за притисок која наликува на рачна граната. Двете момчиња се на возраст од околу 16 години. Нивниот повик до полицијата со информација за бомба вчера го вознемири училиштето по што единицата за антитероризам утврди дека се работи за лажна дојава.
| | веќе видена | слични

Лажна дојава за бомба вчера го вознемири средното училиште Арсениј Јовков . Веднаш по пријавата, единицата за антитероризам при МВР утврди дека стануза збор за лажна дојава за подметната бомба во скопското средно училиште Арсениј Јовков . Како што информираат од МВР, се работи на утврдување на идентитетот на лицето кое попладнево околу 14:30 часот се јавило во Центарот за управување со кризи и пријавило дека во училиштето Арсениј Јовков во Скопје има подметнато бомба. Полицијата работи и на целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Подметната бомба во средното училиште "Арсение Јовков" била пријавата што вчера околу 14,30 часот непознато лице ја оставило во телефонско јавување во Центарот за управување со кризи. Оттаму веднаш ја известиле полицијата. Полициска екипа, тим за антитероризам, брза помош и противпожарна бригада веднаш се упатиле кон средното училиште. Зградата била веднаш испразнета поради безбедносни причини, а екипите за антитероризам го пребаруваат објектот. До затворање на весникот тимот се уште пребаруваше иако според првичните сомневања на полицијата станува збор за лажна тревога.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 196 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 252 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 124 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бомба во „Арсениј Јовков“?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: