Со рутински преглед на очи до дијагноза за Алцхајмер

Со рутински преглед на очи до дијагноза за Алцхајмер Со откривање на промена на специфичните клетки на ирисот на окото може да се помогне во поставувањето на дијагноза и следење на прогресијата на Алцахјмеровата болест. Експериментите на американските научници од Универзитетот Џорџтаун извршени врз глувци покажале дека Алцхајмеровата болест резултира со намалување на густината на овој слој клетки на окото. Според научниците, губењето на неуроните на ирисот е поврзан со одумирање на клетките на мозокот, што е карактеристино за Алцхајмеровата болест. Истражувачите веруваат дека овие наоди во иднина ќе овозможат отркивање на Алцхајмеровата болест за време на рутински преглед на очите. Инаку, раното откривање на Алцахјмеровата болест овозможува примена на терапија наменета на успорување на проресот на болеста.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 188 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 70 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 160 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со рутински преглед на очи до дијагноза за Алцхајмер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: