Со партиски книшки на бесплатна бања

Причина за 2.000 неискористени бањски лекувања минатата година, според објаснувањето на поранешниот министер за труд и социјала Јакимовски, е тоа што немало доволен број пензионери со партиски книшки на ВМРО-ДПМНЕ, а истата ситуација, како што вели, ќе се повтори и годинава. Годинава, исто како и лани, пензионери со книшки од владејачката партија, на државна сметка, ќе се бањаат во бањските лекувалишта во земјава, тврди Стевчо Јакимовски, актуелен градоначалник на Карпош и поранешен министер за труд и социјала. Во Министерството за труд и социјала, пак, негираат дека партиската книшка е услов за одење на бања и објаснуваат дека пријавените пензионери се избираат преку предвидени критериуми. Социјалдемократот Јакимовски, сепак, тврди дека партиската книшка е основниот критериум според кој се одредува кои пензионери добиваат бесплатно бањско лекување. - Лани се бањаа, а и годинава ќе се бањаат само пензионери кои се членови на ВМРО-ДПМНЕ. Лани замина помал број на пензионери, оти преостанатите не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 184 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 434 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со партиски книшки на бесплатна бања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: