Со пари од ЕУ Куманово ќе добие погон за горење на цврст отпад

Со пари обезбедени преку ИПА фондовите на Европската Унија а преку чешко искуство општините од североисточниот регион ќе го решаваат проблемот со несоодветното одлагање на сметот. Во Куманово ќе се гради горилница за цврст отпад преку јавно приватно партнерство. -Поведовме една законска постапка во министерството за животна средина за оценка на влијанието врз животната средина која процедура трае веќе 6 до 7 месеци. Се надеваме дека ќе почнат јавните расправи околу ова и со буџетот од Бирото за регионален развој побаравме средства и ни одобрија проект да подготвиме тендерска документација за распишување за јавно приватно партнерство за оваа горилница, изјави Младен Протиќ од Регионален одбор за управување со отпад во СИПР Од уништувањето на 100 000 тони отпад на годишно ниво ќе се произведува електрична и топлинска енергија. Партнерот ќе има обврска само да го презема и да го гори сметот а бенефитите ќе се враќаат на општините. Освен што ќе добијат чиста еколошка средина шесте општини ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

И птиците повеќе не сакаат да летаат над опустошениот е рид над скопското село Кондово. Пред само два дена силните пламени јазици пеплосаа сè. Уништена е ...
сите 154 | | | веќе видена

Тројца од четворицата осомничени извршители на вчерашниот напад во Барселона се ликвидирани при полициската операција во градот Камбрилс во текот на минатата ...
сите 390 | | | веќе видена

Северна Кореја денеска соопшти дека речиси 3,5 милиони работници, членови на партијата и резервисти доброволно се јавиле да ѝ се приклучат на војската во ...
сите 415 | | | веќе видена

Поголема група млади луѓе денеска повторно протестираа пред Министерството за внатрешни работи, против полициската бруталност, откако полицаец пред некој ...
сите 147 | | | веќе видена

Пратеникот Петре Шилегов посочи дека со разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе започне процесот на враќање на правдата и сега ќе може да се ...
сите 37 | | | веќе видена

Легитимитетот на претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Митревски потврден е од страна на Светската конфедерација на синдикати која е претставена ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со пари од ЕУ Куманово ќе добие погон за горење на цврст отпад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: