Очекувано: Црвенковски останува лидер на СДСМ

Бранко Црвенковски повторно е избран за лидер на СДСМ на тринаесетиот конгрес на партијата што се одржа во Битола. На тајното гласање Црвенковски доби поддршка од 562 делегати, а 6 биле против. На Конгресот, СДСМ го усвои и Извештајот за постигнатите резултати на предвремените парламентарни избори и изгласа доверба на органите
| | веќе видена | слични

Милчо Велески Со истиот лидер и со оние околу него од потесното раководство не може да се очекува посериозна реформа во СДСМ,став на дел од политичките аналитичари. За тоа е потребна критична маса, којашто моментално ја нема, вели Владимир Божиновски. Сепак,очекувањата се дека оние што се незадоволни од состојбите ќе се обидат да ја создадат, евентуално за да има партијата подобар резултат на следните избори. Ако се гледа наназад, на ВМРО-ДПМНЕ и требаа 3 години по промената на лидерот, за успех на изборите, коментира Божиновски. „Доколку нешто се случува, мислам дека тоа мора да биде следнава година, најмногу во однос на тие промени, бидејќи е очигледно оти со ова раководство и со овој претседател, СДСМ нема да може да успее да дојде на власт“ смета Божиновски од Институтот за политички истражувања. Обидот, поразот да се претстави како победа не доби посериозна поддршка од членството и од јавноста, за што кометираа и видни членови на СДСМ. Доколку лидерот Црвенковски и раководството не сакаат да ...
| | веќе видена | слични

Анализа на „Утрински“ Нема да му биде лесно на Бранко Црвенковски откако делегатите на Kонгресот во Битола му дадоа речиси едногласна доверба, и покрај тоа што изборите на 5 јуни не резултираа со смена на власта. Со завршувањето на 13. Конгрес на социјалдемократите затворено е и прашањето за одговорноста за изборниот резултат. Меѓу редови може да се прочита дека делегатите премолчено се согласија дека им избега од контрола принципот на лидерска одговорност за изборен пораз што го воспоставија кога требаше да замине Владо Бучковски. Социјалдемократите овој пат како да постигнаа консензус дека и натаму ќе се делат на разни фракции и дека ќе ги потрошат најдобрите кадри ако инсистираат да летаат глави по секоја изгубена битка. Црвенковски и натаму ќе биде на чело на СДСМ - и на следните избори. Веројатно, прв нареден тест за него ќе бидат локалните избори во 2013 бидејќи дотогаш тешко дека ќе се иницираат нови предвремени парламентарни избори. Значи, на поранешниот претседател и премиер му претстојат уште две ...
| | веќе видена | слични

Никој од првите соработници на Бранко Црвенковски нема да биде сменет од функцијата по конгресот во Битола, дознаваме од неофицијалните партиски извори во опозициската СДСМ. Тимот околу партискиот лидер ќе продолжи и натаму да ги извршува своите функции бидејќи Црвенковски не планира никакви измени во него. Партиските извори наведуваат дека тоа е и очекувано откако на завчерашниот конгрес лидерот и останатите партиски функционери ја добиле довербата на делегатите. - Со неизгласувањето на недовербата сите избрани партиски функционери продолжуваат да ги извршуваат досегашните функции. Црвенковски не планира да изврши некоја кадровска рокада. Се разбира, поместувања ќе има доколку некој од тимот реши самиот да се повлече, изјави овој извор за „Дневник“. Недоверба во повеќемина најблиски соработници на Црвенковски пред конгресот во Битола побара и поранешниот премиер и лидер на опозициските социјалдемократи Владо Бучковски. Во саботното интервју за неделникот „Публика“, тој изјави дека партиските потпретседатели ...
| | веќе видена | слични

Бранко Црвенковски останува лидер на СДСМ. Тој и натаму ќе ја предводи партијата откако ја доби поддршката од делегатите на тринаесеттиот партиски конгрес во неделата во Битола. Со 562 гласа за и само шест против Црвенковски повторно беше избран за лидер. Делегатите на конгресот го изгласаа извештајот за резултатите на предвремените парламентарни избори. Доверба и нов мандат им беа изгласани и на партиските тела. Беше поддржано партиското раководство под чие водство социјалдемократите претрпеа пораз од 70.000 гласови или 14 пратеници разлика. Ако на социјалдемократите на денот на изборите крив им беше народот, овојпат тие причината ја бараат во власта. - Оценката во извештајот е дека СДСМ ги загуби изборите зашто се судри со режим. Се судри со државата, не со политичка партија. Оваа партија која е на власт е вгнездена во државните институции и фактот што СДСМ доби 370.000 гласови или двојно повеќе од некои претходни избори покажува дека СДСМ на голема сцена се враќа на политичката сцена во Македонија, изјави ...
| | веќе видена | слични

Милчо Велески Ништо од јавно дадените ветувања. Бранко Црвенковски и натаму останува на чело на СДСМ. На вчерашниот Конгрес со тајно гласање, поддршка и за актуелното раководство. Едногласно усвоен извештајот за изборниот резултат. Ставовите на видни членови на СДСМ, дека треба сериозни анализи и дијалог за состојбите во најголемата опозициска партија од генералниот секретар Андреј Петров беа коментирани како изолирани мислења, коишто немаат поддршка од мнозинството. Членството бара-некој треба да понесе лична одговорност, вели Бучковски, кој на Конгресот беше поканет само како гостин. Додава, функцијата не значи само привилегии, туку и одговорност, алудирајќи на Петров, кој беше шеф на изборниот штаб. „Јас во изминатиот период токму го го посочував него дека има направено серија пропусти заради кои ние не го контролиравме изборниот ден. И мислам дека заради сето тоа требаше да собере сила и да ја понесе одговорноста“ - вели за МТВ Бучковски. На Конгресот конечно официјална изјава дека на изборите е ...
| | веќе видена | слични

И покрај јавно дадените изјави дека ќе се повлече од политиката и од лидерската функција, доколку СДСМ ги изгуби изборите од ВМРО-ДПМНЕ, Бранко Црвенковски повторно е реизбран за претседател на најголемата опозициска партија. Со 562 гласа „за“ и 6 „против“, Црвенковски повторно е избран за лидер на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија на вчерашниот 13-ти Конгрес на партијата што се одржа во Битола. На тајното гласање, за членовите на Централниот одбор 536 гласале „за“, а 27 делегати „против“. За членовите на Надзорниот одбор на СДСМ, 534 делегати на Конгресот гласале „за“ и 30 „против“. На Конгресот, СДСМ го усвои и Извештајот за постигнатите резултати на предвремените парламентарни избори и изгласа доверба на органите и телата. - Од вкупно 709, на Конгресот учествуваа 579 делагати. Конгресот на СДСМ едногласно го усвои извештајот за парламентарните избори 2011 година. За извештајот дискутираа 20 делегати, во дел од дискусиите имаше и критички осврт и со тоа покажавме дека дебатата се води внатре во ...
| | веќе видена | слични

Според дел од експертите, реизборот на Црвенковски ќе го продолжи мандатот на Груевски и ќе го зајакне автократското владеење во Македонија. Бранко Црвенковски е старо-новиот лидер на СДСМ. На вчерашниот конгрес во Битола, делегатите го реизбраа Црвенковски со 562 гласа „за“ и 6 „против“. Исходот на 13 е Конгрес е очекуван, зашто Во овој момент не само СДСМ, туку Македонија нема поперспективен и подобар политичар од Шеќеринска. Доколку успее и внатре во СДСМ да се создаде доволно енергија, мислам дека тоа може да биде голема шанса и за СДСМ меѓутоа многу поголема и за Македонија. Социјалдемократите, во јавноста сакаа да оставата впечаток дека „чесниот пораз“ на изборите е еднаков на победа. Коалицискиот партнер на СДСМ, лидерот на НСДП, Тито Петковски, вели дека Црвенковски го реинкарнира СДСМ по поразите од 2006 и 2008 година. Се согласувам со оние што велат „Со Бранко тешко, без Бранко уште потешко“, вели Петковски. Тој смета дека најдобриот избор за СДСМ во моментов е Радмила Шеќеринска. ...
| | веќе видена | слични

Тринаесеттиот конгрес на СДСМ, одржан вчера во Битола, му ја потврди довербата на актуелното раководство. Поразени на изборите, но со поголем број пратеници во новиот собраниски состав, социјалдемократите повторно го избраа Црвенковски за лидер СДСМ пресече за изборниот пораз Овие избори ги изгубивме, што значи доживеавме пораз. Ја преземам одговорноста за тоа, им се обратил лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на делегатите на конгресот во Битола. Сепак, преземањето одговорност не повлече и напуштање на лидерското столче. Црвенковски не понудил оставка пред поширокото членство, а 500-те присутни делегати на вчерашниот постизборен конгрес му дадоа целосна доверба и понатаму да го води СДСМ. Секој од раководството на најголемата опозициска партија има своја верзија за изборниот пораз на 5 јуни, но ниту една од нив не го вклучува лидерот Црвенковски. Доволно за неговата амнестија, според партиски извори, било тоа што Црвенковски рекол дека откако тој е во партијата атмосферата била десет пати подобра, па ...
| | веќе видена | слични

Црвенковски реизбран за партиски шеф СДСМ оствари одличен изборен резултат и раководството треба да добие поддршка да продолжи понатаму со исто темпо. Ова е заклучокот од 13-тиот конгрес кој партијата го одржа вчера во Битола, а на кој од вкупно 709 делегати присуствуваа 550. Најавите беа дека на тајното гласање, кое почна доцна поладнето, Бранко Црвенковски ќе биде реизбран за лидер, а доверба ќе се изгласа и за членовите на Централниот и Надзорниот одбор. Извори од раководството на партијата брифираа дека главниот заклучок бил оти во моментов на СДСМ најмалку му е потребно внатрешно разединување и дека не смеат да си го дозволат луксузот на појава на внатрешни крила и незадоволни структури, откако последните денови по медиумите имаше изјави на видни членови кои отворено зборуваа за проблемите на партијата, за поразот што го доживеаја на изборите и за причините за него. За овие проблеми вчера јавно никој не зборувал. Сите дискусии, како што информираа партиски извори, поминале конструктивно, во насока на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 160 | | | веќе видена

Ова тесто е готово за десет минути излегува меко, не се лепи за раце, добро се меси и што е најважно – не се распаѓа. 4 шолји од 2 дл брашно 2 лажици шеќер ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Очекувано: Црвенковски останува лидер на СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: