Груевски во посета на црквата Света Петка во Скопје

Со свеќа во рацете, премиерот Никола Груевски третпат се помоли за успешен нов мандат Тој вчера пеш од својот дом појде до црквата „Света Петка“ во скопската населба Црниче, каде што беше пречекан од парохискиот свештеник Благоја Ацески, кој го благослови за добросостојба на државата, за поголема благосостојба на граѓаните и за напредна економија. Премиерот Груевски остави пари на иконите на светците во црквата, а потоа истакна дека се помолил за повеќе здравје на сите, за повеќе сила и мудрост во надминување на предизвиците, за повеќе разум и почит и за сила при донесувањето добри и исправни одлуки. - Со многу работа, труд, посветеност и одговорност ќе се постигнат целите што треба земјата да ја однесат на повисоко скалило. Граѓаните треба да го почувствуваат она што е наша цел - евроатлантските интеграции, образованието, мирот, почитта меѓу етничките и верските заедници, како и економскиот просперитет и борбата против криминалот - нагласи премиерот Груевски. Посетата на верски храм е практика на ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерите за економски прашања и за евроинтеграции, Владимир Пешевски и Теута Арифи, непосредно по изборот на новата Влада изразија оптимизам за позитивни поместувања во економијата и во европските интеграции на земјава Со молитва за доброто за државата, благосостојба и економски напредок, во црквата „Св. Петка“ во скопската населба Црниче премиерот Никола Груевски го почна првиот ден од новиот четиригодишен мандат. Прексиноќа во Собранието, неколку минути пред полноќ новиот владин тим предводен од Груевски доби доверба од 70 пратеници од владејачкото мнозинство. - Се помолив за повеќе здравје за сите нас, повеќе сила и мудрост за надминување на предизвиците, повеќе разум и почит меѓу нас и носење добри и исправни одлуки бидејќи успехот секогаш се должи на добро донесени одлуки - изјави вчера Груевски. Тој изрази надеж дека со божја помош и со многу работа, труд, посветеност и одговорност ќе се постигнат целите кои треба земјата да ја однесат на повисоко скалило. На изборот на новата Влада му ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски вчера се помоли, како што рече, за добробит на Македонија и поголема благосостојба на граѓаните. „Повеќе разум и повеќе почит меѓу нас и носење добри исправни одлуки“, изјави тој пред многубројните новинарски екипи. Груевски стана по третпат премиер на Македонија. Ако го заврши целосно претстојниот четиригодишен мандат, тој, според премиерскиот стаж, ќе го достигне неговиот ривал, социјалдемократскиот лидер Бранко Црвенковски. Како посветен демохристијан, првата дестинација кон која се упати веднаш по неговиот политички благослов во парламентот, беше божјиот храм како што го нарекуваат политичките собеседници на Груевски од неговата партија ВМРО-ДПМНЕ. Таму се помоли за своја среќа и за среќата на своите следбеници. „Се надевам дека во овој мандат со божја помош, со многу работа, труд, посветеност и одговорност, ќе се постигнат целите што треба да ја однесат Македонија на повисоко скалило, а граѓаните да го почувствуваат тоа“, рече Груевски. Ќе успее ли? Оној Груевски што го ...
| | веќе видена | слични

Фото-ретровизор Помина половина од летото а ние уште сме под печатот на изборите и на формирањето на Владата. Сето тоа конечно заврши во четвртокот на полноќ. Никола Груевски по третпат за пет години е доби довербата од Собранието. Во новата влада повеќето се стари лица (особено оние од ВМРО-ДПМНЕ), додека ДУИ испрати и други кадри во највисоките владини ешалони. Додека собранието ги избираше замениците министри во повеќето министерства течеше примопредавањето на должноста. Премиерот Груевски првата работа што ја направи вчера е да замине во црквата „Света Петка“. Никола Груевски вчера се помоли во скопската црква „Света Петка“ да добие божја помош Македонија да се издигне на повисоко скалило Новиот Кабинет на Никола Груевски по неговиот избор Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, во елегантен и скап костум во Собранието Ѓорге Иванов, веднаш по изборот, некаде околу 1 часот по полноќ, ги прими новите министри за да им честита на функциите за коишто се избрани Темни очила, залижана коса ...
| | веќе видена | слични

Пет свеќи вчера запали премиерот Никола Груевски во црквата „Света Петка“ во Скопје, каде што отиде да се помоли, како што кажа, за добробит на државата, поголема благосостојба на граѓаните, подобра економија и за подобри услови за живот. Одењето в црква со составот на нова Влада стана редовна навика на премиерот кој и претходно одеше на молитва в црква. Вчера дојде сам, влезе во црквата во скопската населба Црниче, каде што и живее, се помоли пред иконите, каде што остави и пари. „Се помолив за повеќе здравје на сите нас, повеќе сила и мудрост за надминување на предизвиците, повеќе разум и почит меѓу нас и носење добри и исправни одлуки, бидејќи успехот секогаш е резултат на добро донесени одлуки“, изјави Груевски. Тој се надева дека со Божја помош во овој мандат, со многу работа, труд, посветеност и одговорност ќе се постигнат целите кои треба земјата да ја однесат на повисоко скалило. „Треба граѓаните да го почувствуваат тоа што е всушност наша цел, евроатланските интеграции, образованието, мирот, ...
| | веќе видена | слични

Првиот ден од новиот мандат премиерот Никола Груевски го почна од црквата Света Петка. Како што рече, да запали свеќа и да се помоли за доброто на Македонија, за поголема благосостојба и подобри услови за живот на граѓаните. Премиерот Груевски од црквата замина директно во парламентот каде го образлагаше предлогот за заменици министри во Владата. Токму таму доцна синоќа мнозинството пратеници му ја даде довербата по трет пат да биде на чело на Владата. Со 70 гласа ЗА и 47 ПРОТИВ народните избраници ја избраа новата македонска влада - осма од независноста на државата. Во новиот кабинет на Премиерот - само тројца министри се сосема нови имиња во политиката - Панче Кралев - министер за образование, Валон Сарачини за економија и новиот шеф на дипломатијата Никола Попоски. Како и новиот министер за привлекување на странски инвестиции - Бил Павлески. Сите останати беа министри и досега, или, пак, се долги години активни во политиката. По свечената заклетва што ја дадоа пред парламентот и задолжителната ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска ја посети црквата „Св.Петка“ во скопската населба Црниче каде се помоли за добробит на државата, поголема благосостојба на граѓаните, подобра економија и подобри услови за живот. - Се помолив за повеќе здравје на сите нас, повеќе сила и мудрост за надминување на предизвиците, повеќе разум и почит меѓу нас и носење добри и исправни одлуки, бидејќи успехот секогаш се должи на добро донесени одлуки, изјави Груевски. Се надевам со божја помош, рече премиерот, во овој мандат со многу работа, труд, посветеност и одговорност ќе се постигнат целите кои треба земјата да ја однесат на повисоко скалило. - Треба граѓаните да го почувствуваат тоа што е всушност наша цел, евроатланските интеграции, образованието, мирот, почитта меѓу етничките и верските заедници и сите други цели, како економскиот просперитет и борбата против криминалот и да се развијат во обем каков што сите ние очекуваме и посакуваме, додаде премиерот. Никола Груевски по трет пат ...
| | веќе видена | слични

Груевски бара помош од Бога за подобра Македонија На првиот работен ден по изборот на третиот последователен кабинет, македонскиот премиер Никола Груевски денеска запали свеќа и се помоли во црквата Света Петка во Скопје за благосостојба на граѓаните и подобра Македонија. „Се надевам со божја помош, многу работа, труд, посветеност и одговорност, да бидат постигнати целите кои треба земјата да ја однесат на повисоко скалило“, изјави Груевски. Македонскиот парламент доцна синоќа формално го одобри новиот кабинет на мандатарот Никола Груевски. Конзевративниот премиер доби 70 гласови од вкупно 123 пратеници. 47 пратеници гласаа за недоверба. За избор на новата влада беше неопходно просто мнозинство од 62 гласа. Груевски, 40-годишен економист, кој го го започнува својот трет мандат како премиер, реши да задржи повеќе од половината министри од својот претходен кабинет.
| | веќе видена | слични

- Се помолив за повеќе здравје на сите нас, повеќе сила и мудрост за надминување на предизвиците, повеќе разум и почит меѓу нас и носење добри и исправни одлуки, бидејќи успехот секогаш се должи на добро донесени одлуки, изјави Груевски. Се надевам со божја помош, рече премиерот, во овој мандат со многу работа, труд, посветеност и одговорност ќе се постигнат целите кои треба земјата да ја однесат на повисоко скалило. - Треба граѓаните да го почувствуваат тоа што е всушност наша цел, евроатланските интеграции, образованието, мирот, почитта меѓу етничките и верските заедници и сите други цели, како економскиот просперитет и борбата против криминалот и да се развијат во обем каков што сите ние очекуваме и посакуваме, додаде премиерот. Никола Груевски по трет пат е претседател на Владата на Република Македонија, откако неговата партија ВМРО-ДПМНЕ на изборите во 2006-та, односно предвремените избори во 2008 и последните во јуни оваа година освои најголем број гласови. По дводневна расправа, синоќа во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 743 | | | веќе видена

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 415 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 276 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски во посета на црквата Света Петка во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: