Вознемирувачко ВИДЕО: Дадилка бездушно малтретира деветмесечно бебе


Оља Кара, тетка на деветмесечно бебе на својот профил на Фејсбук, објави потресно видео на кое се гледа како дадилката, ангажирана да го чува бебето Даријан, го тепа и го малтретира. Пријатели... Со голема болка и уште поголем гнев го постирам ова видео...Сакам сите да видите што држи земјава.... Тоа кутро малечко бебе за кое се зборуваше во вестите,а ќе го видите во видеово е мојот внук Даријан... Оваа жена -монструм "се грижеше" за Даријан 5 месеци,а ова видео е од само еден ден...Камерата ја постави брат ми,со сомневање дека нешто се случува откако на Даријан му пронаоѓавме модрици по телото и главата! Не ме прашувајте низ каков шок и траума поминавме кога ја пуштивме камерата... На ова никој нема да остане рамнодушен! Овој монструм од жена е таму каде што припаѓа и се чека голема затворска казна!!! Фала му на Бога Даријан е добар... Помина премногу испитувања и има траума која се надевам нема да му остане во сеќавање... Фала на Бога исто така што останавме присебни и не ја земавме работата во свои раце ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Засега дадилката останува во истражниот затвор во Шуто Оризари откако полицијата и поднесе кривична пријава и беше одреден 30дневен притвор. Случајот излезе во јавноста откако родителите после долго сомневање ја снимиле дадилката додека го чувале бебето.Истрагата за случајот против дадилката која е осомничена за злоупотреба и малтретирање на деветмесечното бебе кое и било доверено на чување е во тек и се вршат истражни дејствија, велат од јавното обвинителство, објави Канал 5.Видео снимката на која се гледа како дадилката го удира, штипе, грубо го тресе бебето во релаксаторот останува како доказ во случајот и покрај барањето на адвокатот на осомничената, 61годишната Т.С., Ванчо Митев снимката да се одвои од случајот бидејќи според него незаконски е прибавена.За дилемата дали снимката, од која јавноста остана згрозена и шокирана, може и треба да биде доказ во случајот против дадилката, Канал 5 консултирал и правници. Адвокатите се поделени со мислењата.Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ вели видеото треба да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Истрагата за случајот против дадилката која е осомничена за злоупотреба и малтретирање на деветмесечното бебе кое и било доверено на чување е во тек и се вршат истражни дејствија, велат од јавното обвинителство, објави Канал 5. Видео снимката на која се гледа како дадилката го удира, штипе, грубо го тресе бебето во релаксаторот останува како доказ во случајот и покрај барањето на адвокатот на осомничената, 61годишната Т.С., Ванчо Митев снимката да се одвои од случајот бидејќи според него незаконски е прибавена. За дилемата дали снимката, од која јавноста остана згрозена и шокирана, може и треба да биде доказ во случајот против дадилката, Канал 5 консултирал и правници. Адвокатите се поделени со мислењата. Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ вели видеото треба да се изнесе како доказ пред судот бидејќи е снимено во дом на родителите на бебето и не е нарушена приватноста. Додека пак адвокатката Мирјана Бојаџиева Ивановска е со став дека постојат различни случаи и во праксата различно се постапува кон вака прибавените ...
| | веќе видена | слични
15 копии

СВР Скопје - Одделение за малолетничка деликвенција и семејно насилство до Основно Јавно Обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против Т.С.(61) поради постоење основано сомневање дека сторила кривично дело „запуштање и малтретирање на дете“ предвидено и казниво по член 201 од КЗ на РМ. Пријавената во периодот од мај 2015 до 01.09.2015 година во Скопје, додека била ангажирана како негователка задолжена за грижа за животот, здравјето и негувањето на 9-месечно дете го малтретирала и грубо се однесувала од што истото пројавило проблеми со врискање во ноќните часови, невеселост и нервоза. Имено, на 20.08.2015 година, татко на 9 месечното дете ненајавено влегол во домот и ја забележал Т.С. како со рака по лицето го удира, но истиот не изреагирал, сметајќи дека можеби се работи за негов превид. Наредните денови поставил видео камера во својот дом со цел да го заштити своето дете и да утврди како за него се грижи пријавената, при што на 02.09.2015 година ја извадил видео снимката и забележал како го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на вчерашниот ден СВР Скопје поднесе кривична пријава против 61-годишната Т.С. поради постоење основано сомневање дека сторила кривично дело запуштање и малтретирање на дете предвидено и казниво по член 201 од КЗ на РМ Кој се грижи за нашите деца додека сме на работа? Ова прашање веќе одекнува како ехо и ноќна мора на многу родители кои имаат мали дечиња откако македонската јавност се згрози од видеоснимката на која 61-годишна скопјанка без причина садистички малтретира 9-месечно машко дете. Таа буквално ја злоупотребила довербата што и ја укажале неговите родители кои и ги отвориле вратите и ја пуштиле во својот дом, без да насетат дека таа ќе им го земе мирот и спокојството и дека ќе го трауматизира нивното синче. Дадилката го чувала детенцето од мај годинава до први септември. Но, додека била ангажирана како негова негувателка, требало да се грижа и за неговото здравје, а не да го малтретирала и грубо да го тресе. Родителите забележале дека нивното детенце има проблеми, бидејќи често почнало да ...
| | веќе видена | слични

Таткото на малтретираното дете ги доставил снимките до полицијата на кои, како што може да се забележи од социјалните мрежи, се гледа како дадилката го тепа и пцуе деветмесечното бебе. Полицајци од СВР Скопје односно од Одделението за малолетничка деликвенција и семејно насилство, откако ги разгледале доказите, поднеле кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против дадилката Т.С. (61). Таа се товари за кривично дело запуштање и малтретирање дете. Истрагата на полицијата покажала дека малтретирањето се одвивало од мај до почетокот на септември годинава. -Додека била ангажирана како негувателка задолжена за грижа за животот, здравјето и негувањето на 9-месечното дете, таа го малтретирала и грубо се однесувала поради што тоја пројавило проблеми со врискање во ноќните часови, невеселост и нервоза - велат во МВР. Прв пат таткото на 20 август се уверил дека детето е малтретирано кога ненајавено влегол во домот и ја забележал Т.С. како со рака го удира по лицето. Тој не изреагирал, сметајќи дека ...
| | веќе видена | слични

Во видеото се гледа како дадилката наместо да го чува и да се грижи , го малтретира деветмесечното бебе. Според информациите од полицијата дадилката речиси пет месеци го чувала бебето, кое во последно време станувале се повознемирено и понервозно, што предизвикало сомнеж кај неговите родители. Поради тоа таткото и мајката поставиле скриена камера и се шокирале од тоа што го виделе, како дадилката го малтретира нивното дете.  На оваа тема во Дневникот на Канал 5 Елена Ивановска Мукоска разговара со Драги Змијанац , од првата детска амбасада Меѓаши. Како понатаму да не се повторат вакви случаи? -Ова е добар пример на храбри родители кои решија да проговорат за она што им се случувало. За тој очај што дома го трпеле тие и нивното бебе. Ова може да биде само една превентивна мерка аларм до сите родители да внимаваат кому им ги оставаат своите деца на чување, смета Драги Змијанац. Целиот разговор погледнете го во видеото.
| | веќе видена | слични

5 месеци дадилка од Скопје малтретирала бебе. Во полиција пријавиле родителите откако на телото на бебето забележале модринки па дадилката ја снимале со скриена камера. Дадилката која веднаш по објавувањето на видеото на социјалните мрежи го доби прекарот „монструм“ од денеска е во истражниот затвор Шутка, по судската одлука за притвор. Против 61 годишната скопјанка полицијата поднесе кривична пријава за малтретирање на 9 месечното бебе Даријан. Наместо да се грижи за детето за што и била платена, дадилката го тепала по главата и лицето, го покривала со крапа, го псуела и му викала да престане да плаче. „Спиј ѓубре едно“, се слуша дадилката на видеото. 5 месеци траело изживувањето врз малиот Даријан. Родителите се посомневале кога на телото на бебето забележале модринки, а почнало со врескање да се буди од сон. Еднаш на влегување таткото ја затекнал дадилката како замавнува на детето но помислил дека му се причинува. Сомневањата се потврдиле откако решил да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шокантните снимки на кои дадилка од Ѓорче малтретира деветмесечно бебе ја однесоа зад решетки. Жената 30 дена ќе помине во Шутка. Судот и одреди мерка притвор а Обвинителството води истражна постапка. На 61 годишната Тодора и се заканува затвор од една до 10 години. МВР поднесе кривична пријава поради сомневање дека сторила кривично дело запуштање и малтретирање на дете. -Пријавената во периодот од мај до 1 септември, додека била ангажирана како негователка задолжена за грижа за животот, здравјето и негувањето на 9-месечно дете го малтретирала и грубо се однесувала од што истото пројавило проблеми со врискање во ноќните часови, невеселост и нервоза. На 20 август таткото на 9 месечното дете ненајавено влегол во домот и ја забележал Т.С. како со рака по лицето го удира, но истиот не изреагирал, сметајќи дека можеби се работи за негов превид. Наредните денови поставил видео камера во својот дом со цел да го заштити своето дете и да утврди како за него се грижи пријавената, на 2 септември ја извадил видео ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бебето кое пет месеци го малтретирала дадилката која била ангажирана да го чува, било нервозно, невесело, врескало навечер, а неговиот татко ја начекал дадилката и како го удира по лицето. На 20-ти август таткото ненајавено влегол во домот во Скопје и ја забележал 61-годишната дадилка како со рака го удира по лицето малото бебе. Но не изреагирал, мислејќи дека се работи за негов превид. Пријатели...Со голема болка и уште поголем гнев го постирам ова видео...Сакам сите да видите што држи земјава....Тоа кутро малечко бебе за кое се зборуваше во вестите,а ќе го видите во видеово е мојот внук Даријан...Оваа жена -монструм "се грижеше" за Даријан 5 месеци,а ова видео е од само еден ден...Камерата ја постави брат ми,со сомневање дека нешто се случува откако на Даријан му пронаоѓавме модрици по телото и главата!Не ме прашувајте низ каков шок и траума поминавме кога ја пуштивме камерата...На ова никој нема да остане рамнодушен!Овој монструм од жена е таму каде што припаѓа и се чека голема затворска казна!!!Фала му ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 181 | | | веќе видена

Според партиското соопштение, Мицкоски на средбата со соговорниците ја истакна лошата состојба во која се наоѓа Република Македонија и граѓаните, поради лошие ...
сите 243 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск попладнево изјави дека е можно „кусо одлагање“ на повлекувањето на Велика Британија, но само под услов ...
сите 227 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 214 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 186 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

-После подолг временски период, Македонија се врати на вистинската патека на европеизација и демократизација, знаете дека долги години бевме заробена држава, ...
сите 102 | | | веќе видена

Со професорката и идна претседателка на Република Македонија на политичкото собрание на Европската Народна Партија. За интересите на граѓаните,за правдата и ...
сите 128 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема најави за нова амнестија. Како што рече Заев, Законот за амнестија на обвинети за настаните од 27 април, беше ...
сите 148 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вознемирувачко ВИДЕО: Дадилка бездушно малтретира деветмесечно бебе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: