Легенарниот Ален Делон се збогува од филмот


Легендарната филмска ѕвезда Ален Делон ќе ја одигра својата последна филмска улога, по што има намера да се повлече од кариерата. Ова Делон го најави на филмскиот фестивал во Лиеж откако ја подигна завесата околу финалниот проект и соопшти дека улогата била напишана специјално за него. Тој ќе игра во филмот "Нашата приказна" на Бертран Блие. Партнерка ќе му биде прекрасната Жулиет Бинош. Секс симболот на француската кинематографија, ќе игра маж на својата возраст, кој се вљубува во жена, речиси 30 години помлада од него. Заплет кој многу потсетува на филмот, кој во 1985 година му донесе "Цезар". Премиерата на последниот филм на Делон се очекува да биде оваа есен.
| | веќе видена | слични
3 копии

Се снимаат последните кадри од првиот долгометражен филм на охриѓанецот Илија Пиперкоски, режисер и сценарист "Дедо и внук". Пиперкоски е задоволен од текот на снимањето и соработката со членовите на екипата која работи на реализирање на неговото дебитантско дело. Пемиерата се очекува да биде во февруари 2018 година во Охрид. "Ме радува тоа што имаме многу добар материјал, интересен концепт и замисла околу тоа како сакаме да го прикажеме Охрид како град. Истовремено сум и тажен, затоа што доаѓаме до крајот на снимањето. Следи постпродукција на филмот и се надевам дека ќе имаме успешен македонски филм", вели режисерот Пиперкоски. Главните улоги во филмот ги толкуваат Дејан Лилиќ, Салаетин Билал, Даниела Ивановска, Горан Стојаноски и други актери. Во снимањето на сцените учествуваше и 12-годишниот охриѓанец Наум Цветкоски, ученик во основното училите "Христо Узунов" кој вели дека е прекрасно искуство да се снима филм со познати актери. Филмот има буџет од околу 400.000 евра, од кои дел одбезбеди Агенцијата за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Заврши снимањето на првиот боливудски филм во Македонија. Акцискиот трилер „Vijay 61“ во режија на индискиот режисер Арун Кумар – Атле се снимаше во Македонскиот народен театар од 1 до 9 мај, со тоа што последниот ден завршните кадри од филмот беа снимени на плоштадот во Скопје. Како што соопшти „МИНД продукција“, „Vijay 61“ го означува влезот во Македонија на една од најголемите продукции во Индија, но и во светот, Боливуд, кој се смета за пандан на Холивуд, иако е далеку поголем со продукција од 2.000 филма годишно. Влегувањето на Боливуд е резултат на долгогодишната работа на македонскиот продуцент Дејан Илиев, кој заедно со локацискиот менаџер од Индија, Натарајан Рамџи ја основаа продуцентската куќа „МИНД продукција“ и го обезбедија снимањето на овој огромен проект во нашата земја. Снимањето на филмот почна на 1 февруари. Зад филмот стои големата индиска продуцентска и дистрибутерска куќа „Шри Тенандал Филмс“, која постои од 1976 година и работи во сите регионални филмски индустрии во Индија. Филмот се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што соопшти „МИНД продукција", „Vijay 61" го означува влезот во Македонија на една од најголемите продукции во Индија, но и во светот, Боливуд, кој се смета за пандан на Холивуд, иако е далеку поголем со продукција од 2.000 филма годишно.Заврши снимањето на првиот боливудски филм во Македонија. Акцискиот трилер „Vijay 61" во режија на индискиот режисер Арун Кумар – Атле кој се снимаше во Македонскиот народен театар од 1 до 9 мај, со тоа што последниот ден завршните кадри од филмот беа снимени на плоштадот во Скопје.Како што соопшти „МИНД продукција", „Vijay 61" го означува влезот во Македонија на една од најголемите продукции во Индија, но и во светот, Боливуд, кој се смета за пандан на Холивуд, иако е далеку поголем со продукција од 2.000 филма годишно. Влегувањето на Боливуд е резултат на долгогодишната работа на македонскиот продуцент Дејан Илиев, кој заедно со локацискиот менаџер од Индија, Натарајан Рамџи ја основаа продуцентската куќа „МИНД продукција" и го обезбедија снимањето на овој огромен ...
| | веќе видена | слични

Зад филмот стојат многу популарни и наградувани имиња од Индија што работат на индиски филмови снимени на тамилски јазик. Акциониот трилер „Vijay 61“ почна да се снима во Индија во февруари, а се очекува да заврши при крајот на годината. Филмот е во режија на 33-годишниот Арун Кумар – Атле, а во продукција на познатата продуцентска и дистрибутерска куќа „Шри Тенандал Филмс“, која постои веќе 40 години и зад себе има импресивна биографија од стотина филмови во речиси сите регионални филмски индустрии во Индија. Снимањето на првиот боливудски филм во Македонија е резултат на работата на македонскиот продуцент Дејан Илиев и Натарајан Рамџи, познат како локациски гуру во Индија, кој има обезбедено локации за над илјада филмови. Илиев во партнерство со Рамџи ја основаа „Минд продукција“ која го обезбедува снимањето на овој проект во нашата земја, на кој работи голема македонска екипа. Македонија е вклучена и во работата на сценографијата, костимографијата, шминката и има 40 филмски работници. Во снимањето ...
| | веќе видена | слични

Со големо задоволство ве известуваме дека снимањето на првиот боливудски филм во Македонија заврши. Акциониот трилер „Vijay 61“ во режија на младиот, но веќе етаблиран индиски режисер Арун Кумар – Атле, се снимаше во Скопје, во Македонскиот народен театар од 1 до 9 мај, со тоа што последниот ден завршните кадри од филмот беа снимени на плоштадот во Скопје. „Vijay 61“ го означува влезот во Македонија на една од најголемите продукции во Индија, но и во светот, Боливуд, кој се смета за пандан на Холивуд, иако е далеку поголем со продукција од 2.000 филма годишно. Влегувањето на Боливуд е плод на долгогодишната работа на македонскиот продуцент Дејан Илиев, кој заедно со локацискиот менаџер од Индија, Натарајан Рамџи, ја основаа продуцентската куќа „МИНД продукција“ и го обезбедија снимањето на овој огромен проект во нашата земја. За тоа за колку голема и сериозна продукција станува збор да кажеме дека на филмот е ангажирана огромна екипа, а снимањето кое започна на 1 февруари, веќе надмина 65 дена снимање, што е ...
| | веќе видена | слични

Толку малку се снима овде, што да добиеш можност да работиш на филм е исто како да си добил седумка на лото! Преблагодарна сум му на универзумот - за новата улога, за улогата во ТВ-серијата што до пред малку ја снимав, за улогата во филмот „Case Osterberg“, за новата соработка со режисерот на филмот, Матеј Нахтигал... Пред десетина години таа беше една од највпечатливите актерки од поновата генерација во Народниот театар во Прилеп – надежна, талентирана, убава. Но коцките така се наредија што Андријана Бошкоска-Батич одлучи да замине во Словенија и таму да ја негува љубовта кон актерската професија. По неколку тешки години на приспособување и учење на јазикот, таа денес работи како слободен уметник, игра во претстави во различни театри, снима серии, филмови. Признава дека многу би сакала да игра во македонска претстава или филм. Вели: „Ми недостигаат колегите, нивниот хумор, дружењата! Во Словенија не е така! Се дружиме, но во помали групи“. Факултети.мк: Имате нов проект, филмот „History of love“, ...
| | веќе видена | слични

На годинашното седмо издание на Филозофскиот филмски фестивал гостуваше Норвежанката Кристин Син, корежисерка (покрај славниот Џошуа Опенхајмер) на најконтроверзниот филм на деценијата, како што го нарекуваат, „Актот на убивање“, а на фестивалот имавме можност да го гледаме нејзиниот последен документарен филм „Со вперени камери“. Многу режисери секоја година составуваат список на најдобри филмови за таа година, а за 2013 година тоа го направи еден од најпознатите шпански режисери, Педро Алмодовар. Тој на прво место го стави токму документарниот филм „Актот на убивање“ на Син. Кристин Син, уметница и режисерка, веќе 20 години си игра со начините на креирање, раскажување и аплицирање приказни. Син ја разбира имагинацијата како автентична виртуелна стварност, структурирана главно од наратив. Од премиерата на „Актот на убивање“ поминаа четири години. Претходно, имавте поминато многу години во интензивни контакти со масовните убијци. Како се чувствувате денес кога го гледате она што го имате снимено? - Всушност, ...
| | веќе видена | слични

Првиот боливудски филм се снима во Скопје. На филмот работат екипи од Индија и Македонија, 1.000 актери, балерини, танчери и статисти се вклучени во најмасовното учество во странски филм.„Имам учествувано како статист на повеќе места. Ми беше чест и задоволство да пробам да видам на боливудски филм какво е чувството и искуството да снимам сцена“, вели Митко Крстев, статист.Салата во МНТ е избрана како реплика на сцените од Париз.„Првпат сум на еден боливудски филм и многу сум задоволен. Гледам дека како статист има извонредни услови за работа и затоа можам да кажам се најдобро за овој филм“, вели Стојан Дунимаглоски, статист.„Виџеи 61“ e акционен трилер во режија на Арун Кумар – Атле. Ѕвезда во филмот е индискиот глумец Џозеф Виџеи Чандрашекар. Македонскиот продуцент Дејан Илиев со ова најавува да го донесе Боливуд во Македонија.
| | веќе видена | слични
6 копии

Легендарниот француски актер Ален Делон(81) изјави на филмскиот фестивал во Лиеж дека наскоро ќе го сними својот последен филм, пренесува агенцијата Белга.Снимањето почнува наесен, филмот ќе го режира Патрис Леконт, а партнерка на Делон ќе биде Жилиет Бинош.„Тоа ќе биде мојот последен филм, бидејќи како што боксерот не сака меч повеќе, така ниту јас сакам филм повеќе“, рече Делон.Иконата на седмата уметност откри дека станува збор за улога специјално пишувана за него, но други детали за филмот не откри.Делон на големиот екран последен пат се појави во 2008 година во филмот „Астерикс на Олимписките игри“, каде што го глумете Јулие Цезар.Од тогаш е посветен на театарот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Легенарниот Ален Делон се збогува од филмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: