ТВ серијата `Сенките над Балканот` на Драган Бјелогрлиќ ќе се снима и во Македонија

ТВ серијалот "Сенките над Балканот" во режија на Драган Бјелогриќ, почнувајќи од 7 мај ќе се снимаат на локации во Преспа и околината на Битола. Станува збор за меѓународна копродукција меѓу Кобра филм Србија, Скопје филм студио Македонија и Искра-Москва Русија. Претходно имаше снимање на повеќе локации низ Србија, еден дел во студиото "Баранда", а екипата ќе работи и во Црна Гора и Русија, соопштија од Скопје филм студио. Епизодите се базираат на сценарија напишани од повеќе автори: Драган Бјелогрлиќ, Даница Пајовиќ, Дејан Стојиљковиќ, Владимир Кецмановиќ, а со главниот режисер на серијалот, на дел од епизодите ќе работат и Коста Ѓорѓевиќ, Данило Бечковиќ, Срѓан Спасиќ, Мирослав Лекиќ и Игор Иванов. Улогите во "Сенките над Балканот" ги толкуваат Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Марија Бергам, Горан Кичиќ, Ненад Јездиќ, Бранимир Брстина, Слободан Бода Нинковиќ, а од Македонија играат актери: Тони Михајловски, Перо Арсовски, Јана Стојановска, Аксел Мехмет, Никола Ристановски, Петар Мирчевски и Дениз ...
| | веќе видена | слични

Почнувајќи од утре, на повеќе локации во Македонија, ќе се снимаат сцени од ТВ-серијалот „Сенките над Балканот“ по концепт и во режија на Драган Бјелогрлиќ, инаку меѓународна копродукција помеѓу „Кобра филм Србија“, „Скопје филм студио“ и „Искра-Москва“. Епизодите се базираат на сценарија напишани од повеќе автори: Драган Бјелогрлиќ, Даница Пајовиќ, Дејан Стојиљковиќ, Владимир Кецмановиќ, а со главниот режисер на серијалот, на дел од епизодите ќе работат и Коста Ѓорѓевиќ, Данило Бечковиќ, Срѓан Спасиќ, Мирослав Лекиќ и Игор Иванов.Улогите во „Сенките над Балканот“ ги толкуваат: Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Марија Бергам, Горан Кичиќ, Ненад Јездиќ, Бранимир Брстина, Слободан Бода Нинковиќ, а од Македонија играат актери: Тони Михајловски, Перо Арсовски, Јана Стојановска, Аксел Мехмет, Никола Ристановски, Петар Мирчевски и Дениз Абдула.Како копродуценти на серијалот, со свое учество се вклучија и Радио-телевизија Србија, Радио-телевизија Република Српска и Македонската радио-телевизија, а е финансиски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Улогите во историската крими серија "Сенките над Балканот" која од 7 мај ќе се снима и во Македонија ги толкуваат Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Марија Бергам, Горан Кичиќ, Ненад Јездиќ, Бранимир Брстина, Слободан Бода Нинковиќ..., а од Македонија играат Тони Михајловски, Перо Арсовски, Јана Стојановска, Аксел Мехмет, Никола Ристановски, Петар Мирчевски и Дениз Абдула Почнувајќи од 7 мај, на локациите во Македонија, поточно во Преспа и околината на Битола, ќе се снимаат сцени од ТВ-серијалот "Сенките над Балканот" , историски трилер по концепт и во режија на Драган Бјелогриќ. Серијата е меѓународна копродукција помеѓу Кобра Филм- Србија, Скопје Филм Студио - Македонија и Искра-Москва Русија. На ова, му претходеше снимање на повеќе локации низ Србија, еден дел во студиото „Баранда", а екипата ќе работи и во Црна Гора и Русија. Улогите во "Сенките над Балканот" ги толкуваат Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Марија Бергам, Горан Кичиќ, Ненад Јездиќ, Бранимир Брстина, Слободан Бода Нинковиќ, а од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТВ серијата `Сенките над Балканот` на Драган Бјелогрлиќ ќе се снима и во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: