ТВ серијата `Сенките над Балканот` на Драган Бјелогрлиќ ќе се снима и во Македонија

ТВ серијалот "Сенките над Балканот" во режија на Драган Бјелогриќ, почнувајќи од 7 мај ќе се снимаат на локации во Преспа и околината на Битола. Станува збор за меѓународна копродукција меѓу Кобра филм Србија, Скопје филм студио Македонија и Искра-Москва Русија. Претходно имаше снимање на повеќе локации низ Србија, еден дел во студиото "Баранда", а екипата ќе работи и во Црна Гора и Русија, соопштија од Скопје филм студио. Епизодите се базираат на сценарија напишани од повеќе автори: Драган Бјелогрлиќ, Даница Пајовиќ, Дејан Стојиљковиќ, Владимир Кецмановиќ, а со главниот режисер на серијалот, на дел од епизодите ќе работат и Коста Ѓорѓевиќ, Данило Бечковиќ, Срѓан Спасиќ, Мирослав Лекиќ и Игор Иванов. Улогите во "Сенките над Балканот" ги толкуваат Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Марија Бергам, Горан Кичиќ, Ненад Јездиќ, Бранимир Брстина, Слободан Бода Нинковиќ, а од Македонија играат актери: Тони Михајловски, Перо Арсовски, Јана Стојановска, Аксел Мехмет, Никола Ристановски, Петар Мирчевски и Дениз ...
| | веќе видена | слични

Почнувајќи од утре, на повеќе локации во Македонија, ќе се снимаат сцени од ТВ-серијалот „Сенките над Балканот“ по концепт и во режија на Драган Бјелогрлиќ, инаку меѓународна копродукција помеѓу „Кобра филм Србија“, „Скопје филм студио“ и „Искра-Москва“. Епизодите се базираат на сценарија напишани од повеќе автори: Драган Бјелогрлиќ, Даница Пајовиќ, Дејан Стојиљковиќ, Владимир Кецмановиќ, а со главниот режисер на серијалот, на дел од епизодите ќе работат и Коста Ѓорѓевиќ, Данило Бечковиќ, Срѓан Спасиќ, Мирослав Лекиќ и Игор Иванов.Улогите во „Сенките над Балканот“ ги толкуваат: Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Марија Бергам, Горан Кичиќ, Ненад Јездиќ, Бранимир Брстина, Слободан Бода Нинковиќ, а од Македонија играат актери: Тони Михајловски, Перо Арсовски, Јана Стојановска, Аксел Мехмет, Никола Ристановски, Петар Мирчевски и Дениз Абдула.Како копродуценти на серијалот, со свое учество се вклучија и Радио-телевизија Србија, Радио-телевизија Република Српска и Македонската радио-телевизија, а е финансиски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Улогите во историската крими серија "Сенките над Балканот" која од 7 мај ќе се снима и во Македонија ги толкуваат Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Марија Бергам, Горан Кичиќ, Ненад Јездиќ, Бранимир Брстина, Слободан Бода Нинковиќ..., а од Македонија играат Тони Михајловски, Перо Арсовски, Јана Стојановска, Аксел Мехмет, Никола Ристановски, Петар Мирчевски и Дениз Абдула Почнувајќи од 7 мај, на локациите во Македонија, поточно во Преспа и околината на Битола, ќе се снимаат сцени од ТВ-серијалот "Сенките над Балканот" , историски трилер по концепт и во режија на Драган Бјелогриќ. Серијата е меѓународна копродукција помеѓу Кобра Филм- Србија, Скопје Филм Студио - Македонија и Искра-Москва Русија. На ова, му претходеше снимање на повеќе локации низ Србија, еден дел во студиото „Баранда", а екипата ќе работи и во Црна Гора и Русија. Улогите во "Сенките над Балканот" ги толкуваат Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Марија Бергам, Горан Кичиќ, Ненад Јездиќ, Бранимир Брстина, Слободан Бода Нинковиќ, а од ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 380 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 464 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТВ серијата `Сенките над Балканот` на Драган Бјелогрлиќ ќе се снима и во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: