Tри концерти „Simply the best“ по повод Василица во МОБ

Македонската опера и балет ја продолжува традицијата. Денеска, утре и на 14 јануари се закажани три изведби на традиционалниот Василичарски концерт . Оваа година концертот носи наслов „Simply the best“, односно, направен е избор од најдобрите поп-рок хитови од’ 80 и ’90-те години. Публиката ќе има можност да ужива во популарните: „ With or without you“; „Freedom“; „I drove all night“;„Listen to your heart“; „Simply the best“; „Every breath you take“; „I want to break free“; „Black velvet“ и многу други. Ќе ги исполнат популарните ѕвезди од македонската естрада: Александар Тарабунов; Елена Петреска; Ана Мицковска; Александра Јанева;Горан Наумовски; Ѓоко Танески; Арбен БЕНИ Шаќири; Дани Димитровска; Наташа Малинкова; Лена Заткоска, Даниел Дан, гостинот од Хрватска Бојан Јамброшиќ, како и оперските солисти Наде Талевска и Ѓорѓи Цуцковски. Ќе ги придружува хорот и големиот оркестар на Македонската опера и балет, под диригентската палка на Бисера Чадловска.
| | веќе видена | слични

Балетската претстава за деца „Снежана и седумте џуџиња“, која имаше рекордна посетеност минатата година, на сцената на МОБ ќе биде изведена в недела, во 12 часот. Првпат во улогата на Снежана настапува Стефанија Гаштарска, студентка на престижната балетска академија „Бољшој“ од Москва. Најмладите ќе имаат можност да уживаат во изведбата на балетот инспириран од една од најпознатите бајки, во бравурозната танцова игра на популарните ликови - Смешко, Учо, Лутко, Спанко, убавата принцеза Снежана, Принцот, Грдата Вештерка и други. - „Снежана и седумте џуџиња“ е една од најизведуваните претстави за деца на сцената на Македонската опера и балет, на која секогаш нашата најмлада популација го исполнувала аудиториумот до последното место - велат од МОБ.Претставите за деца се составен дел од репертоарот на МОБ и, како што велат оттаму, овие продукции им се исто толку важни како и редовните оперски и балетски изведби.- Генерално има голем интерес за претставите наменети за најмладите. Важно ни е негувањето на ...
| | веќе видена | слични

Недела точно на пладне - балет за деца во МОБ Во недела, 21 јануари 2018-та, во МОБ ќе се одржи балет за деца - "Снежана и седумтте џуџиња". Балететот на Богдан Павловски е во режија, кореографија и инсценација на Витолд Борковски, либретото е на В.Борковски и С. Петровски (според приказната на браќата Грим). За првпат во улогата на Снежана настапува Стефанија Гаштарска, студентка на престижната балетска академија Бољшој од Москва. За сите дечиња, балет во недела во 12 часот.
| | веќе видена | слични

Во златното музичко време од осумдесетите и од деведесеттите години не вратија домашните поп-рок и оперски пејачи, на традиционалниот Василичарски концерт насловен „Simply The Best“, кој се одржа сношти во МОБ. Уживање беше да се слуша една Наде Талевска во беспрекорната изведба на „Aquarius“, силниот вокал на Елена Петреска во хитот „Sweet Child Of Mine“, овациите за Дани Димитровска на која совршено и легна „црниот сомот“ на Алана Мајлс или заслужено силниот аплауз за Бени и Нон стоп за хотелот Калифорнија. Оперскиот пејач Ѓорѓи Цуцковски е веќе докажан во евергрините, па така со право му беше доделен безвременски хит од Фреди Меркјури, а ништо полош во улогата на пејачот на „Квин“ не беше ни Александар Тарабунов. Концертот прекрасно го отвори Ана Мицковска, а во вториот дел ни понуди една богата женска верзија на Џорџ Мајкл. Сите пофалби и за младата пејачка Александар Јанева, која заедно со Наде Талевска и со Елена Петреска моќно го приврши концертот, пеејќи ја во трио „Lady Marmalade“. Од Хрватска ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 531 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 141 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 107 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Tри концерти „Simply the best“ по повод Василица во МОБ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: