Снежна бура во Москва - најсилно невреме откако постојат мерењата во овој град, има и жртви


3 копии

Најмалку едно лице загина, а петмина се повредени во силна бура во Москва, најсилна откако постојат мерења во тој град, објавија градските власти и метеоролози. Најмалку едно лице загина, а петмина се повредени во силна бура во Москва, најсилна откако постојат мерења во тој град, објавија градските власти и метеоролози.За 24 часа, во Москва наврнало 43 сантиметри снег, повеќе од половина месечен просек, според Националните метеоролошки служби.-Едно лице загина откако стебло падна врз електричен вод - изјавил граоначалникот на Москва, Сергеј Собианин, додавајќи дека бурата срушила 360 стебла.-Според последните информации, петмина се повредени - додаде тој, повикувајќи ги граѓаните на внимателност, бидејќи метеоролозите предупредуваат дека времето ќе се влоши уште повеќе.Поради бурата откажани се десетици летови.
| | веќе видена | слични
3 копии

Снегот во некои делови од Норвешка достигна висина од три метри, па некои куќи се затрупани, јави државниот новински сервис NRK. „Ова е втор пат зимава да го чистам снегот со изнајмена опрема. Има премногу снег. Вчера цел ден го поминав да го откопам мојот караван заедно со уште петмина“, вели една жена. „Ако не го тргнеме снегот од терасата или од покривот“, тие може да паднат“, додава таа. Според возач на камион за расчистување снег, има „добра количина“ снег. „Мора да се тргне пред да стане влажен и тежок“, додава тој. Метеоролозите очекуваат нови врнежи во следните денови. „Се очекува викендов во Ходраланд да се формира нова снежна покривка на надморска височина од 200 до 500 метри. Пониските делови ќе имаат снег во петок, а ќе стане и постудено“, велат од Метеоролошката станица. Снег се очекува во јужните делови од земјата, а на северот ќе се појави сонце. Mellom 10 og 30 cm nysnø litt opp i høyden sør på #Vestlandet og i sørlige strøk #østafjells . Her fra #Bjønnåsen i #Østmarka . Men regn nær ...
| | веќе видена | слични

„Ова е втор пат зимава да го чистам снегот со изнајмена опрема. Има премногу снег. Вчера цел ден го поминав да го откопам мојот караван заедно со уште петмина“, вели една жена. „Ако не го тргнеме снегот од терасата или од покривот“, тие може да паднат“, додава таа. Според возач на камион за расчистување снег, има „добра количина“ снег. „Мора да се тргне пред да стане влажен и тежок“, додава тој. Метеоролозите очекуваат нови врнежи во следните денови. „Се очекува викендов во Ходраланд да се формира нова снежна покривка на надморска височина од 200 до 500 метри. Пониските делови ќе имаат снег во петок, а ќе стане и постудено“, велат од Метеоролошката станица. Снег се очекува во јужните делови од земјата, а на северот ќе се појави сонце.
| | веќе видена | слични

Националната авиокомпанија на Русија „Аерофлот“ откажа 14 летови од московскиот аеродром Шереметјево, закажани за 8 февруари, поради лошите временски услови. „Поради технички причини предизвикани од лошите услови на пистите на руските аеродроми, како и поради лошите временски услови, изменет е планот за летовите за 8 февруари 2018 година, соопштија од ‘Аерофлот’“, пренесува ТАШ. Меѓу другото, откажани се и летови кон Варшава, Истанбул и Стокхлом. Само во последните 24 часа низ улиците на руската престолнина отстранети се 1,2 милиони кубни метри снег, соопшти заменик-градоначалникот на Москва, Пјотр Бирјуков.
| | веќе видена | слични

Снегот каков што немало цел еден век во руската престолнина создаде сериозни проблеми. Националната авиокомпанија на Русија „Аеролот“ откажала 14 летови од аеродромот на Москва Шереметјево, закажани за 8 февруари, поради лошите временски услови. Само во 24 часа минатиот викенд од улиците е отстрането околу 1,2 милиони кубни метри снег. Поради обилните снежни врнежи дошло и до прекин на напојувањето со електрична енергија во 18 населби. За чистење на снегот ќе бидат потребни 9 дена, а апелираше до возачите да не возат во градот доколку тоа е возможно. Метеоролозите најавуваат снег и утре.
| | веќе видена | слични

Националната авиокомпанија на Русија „Аеролот“ откажала 14 летови од аеродромот на Москва Шереметјево, закажани за 8 февруари, поради лошите временски услови. Русија минатиот викенд ја погоди најсилно невреме во последните 100 години, а само во последните 24 часа од улиците е отстрането околу 1,2 милиони кубни метри снег, соопштил заменик градоначалникот на Москва. „Волкава количина снег падна после сто години. Засега патиштата се расчистени, но секако има уште многу за чистење. Во последните 24 часа се отстранети 1,2 милиони кубни метри, но чистењето продолжува“, прецизираше Бирјуков. Поради обилните снежни врнежи дошло и до прекин на напојувањето со електрична енергија во 18 населби. Бирјуков нагласил дека за чистење на снегот ќе бидат потребни 9 дена, а аплеираше до возачите да не возат во градот доколку тоа е возможно. Метеоролозите најавуваат снег и утре, а се очекува налет од ветер до 36 километри на час.
| | веќе видена | слични
6 копии

Населението на алжирскиот град Аин Сефра вторпат годинава е изненадено од снег. Песочните дини се прекриени со снег. Во Алжир по 37 години снег првпат падна во декември 2016 година, а потоа уште три пати. Температурата на воздухот во Аин Сефре во овој период од годината вообичаено е од шест до 12 степени Целзиусови. На почетокот од јануари снег по повеќе од 50 години падна во јужниот дел од Мароко. Снегот беше предизвикан од студен бран, што го погоди и градот Аин Сефра, северен Алжир.
| | веќе видена | слични

Најголемата снежна бура во изминативе 100 години ја зафати Москва, во САД има стотици судари со жртви во снежното невреме, во Јапонија е блокиран сообраќајот, а низ Европа драматично паѓаат температурите. Комуналните служби во Москва исчистија околу 72 милиони кубни метри снег откако во текот на викендот заврна најголемиот снег во изминатите 100 години. Во американските сојузни држави Мисури и Ајова поради невремето во 185 сообраќајни несреќи загинаа седум луѓе, а петмина се хоспитализирани во критична состојба. Снегот целосно го блокираше сообраќајот во префектурата Фукуа во Јапонија и повеќе од 1.000 возила останаа заглавени на патиштата, објавија локалните медиуми. Снежната покривка изнесува 1,3 метри, а метеоролозите велат дека ова е најголемата снежна бура во изминатите 40 години во Јапонија. Ни Европа не е поштедена – во северниот дел на Шпанија наврнаа огромни количини снег, а во Мадрид сообраќајот е отежнат и блокирани се неколку патишта што водат кон главниот град. По излевањето на реката Сена и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Жителите на Аин Серфа, мало место во Алжир, по втор пат оваа година се изненадени од снегот. Жителите на Аин Серфа, мало место во Алжир, по втор пат оваа година се изненадени од снегот. По 37 години, снег за прв пат падна во декември 2016 година, а потоа уште три пати. Температурата на ова место во ова време од годината обично е меѓу 6 и 12 степени Целзиусови. Пред неколку дена снегот прекри и дел од југот на Мароко по 50 години. Метеоролошката служба на Мароко соопшти дека паднал снег во близина на Загора, на југоистокот на земјата. Во Загора тогаш падна пет до осум сантиметри снег. Овој феномен ги воодушеви луѓето од сите генерации.
| | веќе видена | слични

Русија е позната по ладните температури и снегот, но дури и жителите на Москва беа изненадени од снегот оваа година. Снежна виулица на векот ја зафати Москва, натрупувајќи околу 50 центиметри снег за само два дена. Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, навистина ја нарече „снежна виулица на векот“ и иако децата ѝ се радуваа, возрасните се чудеа како да ги вршат секојдневните активности додека се опколени со олкава количина на снег. Обилните снежни врнежи веќе усмртија еден човек и повредија најмалку 22, а притоа уништија и околу 2.000 дрвја со тежината на снегот кој беше навеан на нив. Виулицата беше толку лоша што Русија мораше да ја испрати националната војска да помогне. Сто војници и два камиони за чистење снег поминаа низ Москва за да се им помогнат на локалните служби. И секако, училиштата не работеа овој понеделник. Последен пат толку снег падна во Москва во 1957 година, велат од CNN. #Moscow sees the heaviest #snowfall in 100 years! Up to eight centimetres of #snow will fall in the next three ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Шри Ланка Маитрипала Сирисена побара оставки од секретарот за одбрана и шефот на националната полиција откако силите за безбедност не реагираа ...
сите 451 | | | веќе видена

Кандидатката за претседател на државата од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова по откажувањето на дебатата закажана за вечерва на телевизија ...
сите 367 | | | веќе видена

И Пендаровски и Сиљановска секојдневно одржуваат средби и трибини со граѓаните. Пред малку двајцата претседателски кандидати  дадоа и изјави за медиумите. ...
сите 73 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 177 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Снежна бура во Москва - најсилно невреме откако постојат мерењата во овој град, има и жртви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: