Ејми Вајнхаус пронајдена мртва

Британската пејачка, Ејми Вајнхаус е пронајдена мртва во нејзиниот дом во северен Лондон, пренесуваат британските медиуми. Вајнхаус имаше долга историја на зависност од дрога и алкохол, меѓутоа лондонската полиција во соопштението навела дека причината за смртта на 27-годишната пејачка, се уште не е утврдена. Ејми Вајнхаус стана светски позната со вториот студиски албум „Back to Black“ издаден во октомври, 2006-та. кој и донесе пет Греми награди. Во февруари 2007. ја доби наградата BRIT за најдобар британски уметник. На последната европска турнеја, Ејми не успеа до го одржи концертот во Белград. Пред 20.000 публика таа колабираше. Подоцна беа откажани сите наредни концерти, а Ејми се врати во Лондон. Некои од медиумите јавија дека за набиената агенда на Вајнхаус е виновен нејзиниот менаџер.
| | веќе видена | слични

Аутопсијата не го даде одговорот за причината за смртта на британската пејачка. Шпекулациите за предозирање не се потврдуваат ниту отфрлаат, туку ќе се чекаат дополнителни испитувања. Аутопсијата врз телото на Вајнхаус е извршена два дена по нејзината смрт, но од полицијата изјавиле дека таа завршила без конкретен резултат и не може да се утврди што ја убило пејачката. Дополнително ќе бидат извршени уште токсиколошки анализи а резултатите се очекуваат за две до четири седмици. Претходно од тимот на Вајнхаус излегоа со изјава дека ноќта пред да почине пејачката гледала телевизија во својот дом, спротивставувајќи се на шпекулациите дека купила дрога неколку часа пред да почине. Родители на пејачката го идентификувалe нејзиното тело пред аутопсијата и ги посетиле ужалените обожаватели кои палеле свеќи и положувале цвеќе пред домот на Вајнхаус во Лондон, заблагодарувајќи им се за поддршката. “Не можам да ви опишам колку многу ни значи вашата поддршка. Уништени сме, но вие ни ја ублажувате болката,“ посочил ...
| | веќе видена | слични

Нема никакви сомнителни околности околу смртта на британската пејачка Ејми Вајнхаус (27), тврди телевизија Скај, повикувајќи се на свои извори во Метрополитен полицијата. На денешното прво сослушување одлучено е истрагата да трае до крајот на октомври оваа година. Вајнхаус, која во светот на музиката стана позната и славна по својот прв голем хит „Рихаб“, беше најдена мртва во саботата во својата куќа во Лондон. Полицијата која веднаш поцна со истрагата во првото соопштение нагласи дека станува збор за „необјаснета смрт“. Во претресот што е направен не е најдена дрога. Таа беше голем зависник од дрогата, алкохол и беше страстен пушач. Нејзиниот татко Мич Вајнхаус, на повеќе пати досега предупредуваше дека таа е „тешко болна и дека може да умре во секој момент“, барајќи од медиумите да ја остават намира за да може да се лекува. Тој уште сугерираше дека таа би требало да ја остави музиката и сцената, јавниот живот и да се повлече на подолг период или трајно од музичкиот бизнис за да може да „преживее“. ...
| | веќе видена | слични

Телото на починатата во саботата британска пејачка Ејми Вајнхаус е предадено на нејзиното семејство за организирање на погребот, се наведува во соопштението на истражниот суд во лондонскиот реон Сент-Пакрас. Попладнево истражниот судија го одложи до 26-ти октомври соопштувањето на конечната одлука за причината за смртта 27-годишната пејачка, бидејќи веднаш, па и во овој момент, причината за смртта јасно не е востановена. По обдукцијата и земањето примероци од ткивото за судско-медицинското и токсиколошко вештачење, телото е предадено на семејството за организирање на погребот. Бидејќи Вајнхаус потекнуваше од еврејско семејство, нејзините роднини изразија желба погребот да биде организиран што е можно поскоро. Родителите на Ејми, Митчел и Џенис Вајнхаус, денеска направија формална идентификација на телото, а претставници на полицијата сведочеа пред судот дека во саботата попладне во куќата на Вајнхаус немало знаци на „криминална активност“ што би дало сомнение за причините на смртта на пејачката. Датумот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Портпаролот на Ејми Вајнхаус открил дека 27 годишната пејачка починала сама во својот кревет. Нејзиниот телохранител се обидел да ја разбуди, но кога увидел дека не дише, веднаш повикал брза помош. Полицијата која моментно ја истражува смртта на Ејми Вајнхаус соопшти дека во нејзиниот дом не биле пронајдени траги од дрога. Пејачката вечерта пред смртта била прегледана од тим на доктори. Новите детали од полициската истрага покажуваат дека Ејми била мртва неколку часа пред да биде повикана Брзата помош. Полицијата во нејзиниот дом не пронашла дрога, но дознале дека Ејми во петокот навечер ја прегледал тим на доктори од блиската клиника кои утврдиле дека со неа се било во ред. “Нејзиното здравје беше сериозно нарушено и таа често одеше на прегледи“, пишува “Д Сан“. “Повеќегодишната конзумација на наркотици и алкохол и го оштети здравјето, а та имаше проблеми и со белите дробови. Но докторот таа вечер беше задоволен од нејзината здравствена состојба“, тврди извор за весникот. Нејзиното семејство ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британската пејачка Ејми Вајнхаус во саботата е пронајдена мртва во својот дом во северен Лондон. Полицијата соопшти дека открила мртво тело на 27-годишна жена во апартман во „Камдон сквер“, откако претходно била повикана од службата за брза помош во 15 часот по Гринич. Денес беше објавено од страна на компанијата „Офишал чартс“ дека продажбата на албумите на пејачката Ејми Вајнхаус се зголеми за 37 отсто за само еден ден, а се очекува овој тренд да продолжи. Вајнхаус се искачи на врвот на топ листата на „Тјунс“ со албумот од 2006 година „Back to Black“, за кој освои пет награди „Греми“ во САД и кој проблематичната лондонска девојка ја претвори во светска ѕвезда. „Back to Black“ ја исфрли од првото место на топ листата на „Тјунс“ британската пејачка Адел. Порастот на продажбата потсетува на случајот со Мајкл Џексон, чии синглови и албуми ги зазедоа првите места на светските топ листи по неговата смрт. Богатството на Џексон се зголеми за 310 милиони долари благодарејќи на продажбата на албумите и ...
| | веќе видена | слични

Нов пресврт во случајот за смртта на британската пејачка. Полицијата што ја истражува смртта на Ејми Вајнхаус соопштила дека во нејзината куќа не се пронајдени траги од наркотици. Пејачката вечерта пред да почине ја прегледале цел тим од лекари. Новите детали во полициската истрага по повод смртта на младата британска пејачка покажуваат дека Ејми Вајнхаус била мртва неколку часови пред некоја анонимна госпоѓа, веројатно нејзината сосетка, да повика Брза помош и оти во нејзиниот дом не се пронајдени никакви наркотици. Ејми Вајнхаус последен пат разговарала со своето обезбедување во десет часот наутро во саботата, а шест часа подоцна пронајдена е мртва. Лекарите на Брзата помош велат дека кога дошле во нејзиниот дом во Камден таа била мртва веќе неколку часови. Полицијата на самото место не пронашла наркотици, но дошла до сознание дека во петокот вечерта ја посетил тим од лекари од најблиската клиника и детално ја прегледале велејќи ѝ дека сè е во ред. „Здравјето на Ејми беше сериозно нарушено и често ...
| | веќе видена | слични

Незавршениот студиски албум на Ејми Вајнхаус во кој песните воглавно се на ниво на демо снимки, наскоро ќе се најде во продажба - пренесуваат британските медиуми. „ Се очекува нејзината смрт да ја покачи репутацијата на Ејми и да се објави нејзиниот трет албум“ изјави главниот уредник на магазинот „ МОЈО“ Фил Александер. Последниот збор дали ќе биде објавен третиот албум на Вајнхаус ќе го имаат нејзините родители. Вториот албум на Вајнхаус "Back to Black" од 2006 година веднаш по веста за нејзината смрт скокна на листата на најпродавани албуми и тоа на прво место. Продажбата од саботата кога пејачката беше пронајдена мртва, до неделата порасна за 37%, а се очекува растечкиот тренд да продолжи./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Продажбата на албумите на пејачката Ејми Вајнхаус, која е пронајдена мртва во саботата во својот стан во Лондон, се зголеми за 37 отсто за само еден ден, а се очекува овој тренд да продолжи, објави компанијата „Офишал чартс“. Вајнхаус се искачи на врвот на топ листата на „Тјунс“ со албумот од 2006 година „Back to Black“, за кој освои пет награди „Греми“ во САД и кој проблематичната лондонска девојка ја претвори во светска ѕвезда. „Back to Black“ ја исфрли од првото место на топ листата на „Тјунс“ британската пејачка Адел. Порастот на продажбата потсетува на случајот со Мајкл Џексон, чии синглови и албуми ги зазедоа првите места на светските топ листи по неговата смрт. Богатството на Џексон се зголеми за 310 милиони долари благодарејќи на продажбата на албумите и останатите изданија, откако тој почина пред две години.
| | веќе видена | слични

Неколку часа пред да биде најдена, Ејми Вајнхаус веќе била мртва, тврди изворот на Британски Сан. -Здравјето на Ејми беше сериозно нарушено и често одеше на прегледи или пак лекарите ќе дојдеа во нејзиниот дом за да ја прегледаат- изјавил анонимниот извор. Долгогодишното консумирање на дрога и алкохол ја направиле многу слаба и често имала проблеми со белите дробови-додава изворот и вели дека докторот таа вечер бил сосема задоволен од нејзината состојба. Семејството на Ејми тврди дека приказната која ја објавиле медиумите дека починала од масивен коктел од наркотици, е вистинска бесмислица.-Наводите дека купила кокаин, кетамин и екстази се целосна бесмислица. Ние ја изгубивме нашата Ејми, прекрсна ќерка, сестра , роднина-се вели во соопштението на семејството Вајнхаус. Причината за смртта ќе биде позната по токсиколошките анализи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 138 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 302 | | | веќе видена

Огромна е посетеноста на завршинот митинг од претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ, кој вечерва се одржува во Штип. Пред штипјани се обраќа кандидатката за ...
сите 291 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ејми Вајнхаус пронајдена мртва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: