СМК: Сектата на Вранишковски претставува виртуелна имагинација на за територијалните претензии према Македонија

СМК: Сектата на Вранишковски претставува виртуелна имагинација на за територијалните претензии према Македонија Скопје - „Ѓаволската секта на одродникот Вранишковски претставува виртуелна имагинација на Српската црква за аспирациите за сопственост врз црквите и манастирите во Македонија, бидејќи српските архиереи се уште ментално живеат во времето на српската колонизација врз Македонија, иако тоа одамна е трајно свршено и неповратно минато време„, се вели во соопштение на СМК. - Затоа, одродникот Вранишковски, како експанзионистички производ на српскиот синод, има статус на српски епископ независно од неканонското титулирање и лажно претставување, а неговата ѓаволска секта во Српската црква има само статус на виртуелна „епархија“ без сопственост, јурисдикција, територија и верници, велат од СМК. - Одродникот Вранишковски ја обвинува Македонската црква во која е крстен и претставен како новороденче пред Господа за етно-филетистичка, а за свои верници ги брои Србите во Македонија во чиј број повторно не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 159 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 61 | | | веќе видена

Вчера двајцата осомничени за грабежот на бензинската пумпа на Макпетрол во село Велешта, Струшко, извршен на 3 август, се приведени. Надлежниот јавен обвинител ...
сите 133 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 55 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со членовите на Мешовитиот парламентарен комитет, кои што се во ...
сите 137 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СМК: Сектата на Вранишковски претставува виртуелна имагинација на за територијалните претензии према Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: